Pracovní smlouva na dobu určitou a PN. Máte zkušenost?

19adik94
10. pro 2019

Dobrý den, du se zeptat jelikož už sem z toho zmatená a každý říká něco jiného. Mám smlouvu na dobu urcitou která mi končí 31.12.2019, jsem na PN a nastoupit na Materskou bych měla kolem 7.1.2020 jak to bude po novém roce? dostanu výpověď a musím jít na UP nebo je tam ochrana lhůta? Popřípadě mi bylo řečeno kdyz nebudu mít nárok na materskou že budu muset být na PN až do porodu a pak rovnou rodicak. Prosím kdo máte zkušenosti? Dekuji

kiki1912
11. pro 2019

@19adik94 na mateřskou musíš být za poslední dva roky 270 dní pojištěna a pak je tam ta ochranná lhůta. Ochranná lhůta je dlouhá pouze tak dlouho jako trvalo poslední zaměstnání myšleno na HPP. Takže pokud Ti zaměstnavatel neprodlouzi smlouvu (což asi neprodlouzi) tak pak zajdeš jen na pojišťovnu říct že nejsi v zaměstnání od 31.12. Ukážeš neschopenku tu si oni ofoti a bude za Tebe pojištění platit stát. S tím že pak půjdeš ukončit PN a papíry dáš původnímu (nynějšímu) zaměstnavateli který ty papíry co Ti dá gynekolog/žka pošle na příslušnou ossz. Ale podmínkou je aby byla během teď posledních dvou let před nástupem na MD 270 dní pojištěna a byla v té lhůtě. Pokud nebudeš mít nárok na mateřskou tak Ti přijde papír(vyjádření) z ossz že nárok nemáš s tím půjdeš ke svému gynekologovi/žce a ten Ti vystaví znovu neschopenku a budeš na neschopence do TP(termínu porodu) a pak budeš pobírat po porodu rodicak o který si zazadas až bude dítě na světě

lenoulinkaa
11. pro 2019

@19adik94 pokud splňujes podmínky pojištěni 270 dní za posledni dva roky, tak máš narok. Počítá se do toho nemoc za trvání pracovního poměru. Pak nastoupís na ppm v ochranné lhůtě. Pp skončí uplynutím doby. Ty se prihlasis na zdravotni pojišťovnu, že pobiras nemocenskou a pak ppm. Na ppm nastoupís 6 - 8 týdnů před termínem porodu. Musí to navazovat na ukončenou neschopenku. Doklady odneses do práce a oni pošlou na ossz.

amazonkajanik
11. pro 2019

Měla jsem něco podobného. Pracovní smlouva do 31.10. od 1.11. PN a jelikož jsem neměla nárok na PPM tak na neschopence do sestinedeli a pak navazující rodičák.

konidana
11. pro 2019

@19adik94 trochu slovíčkaření - nedostaneš výpověď , prostě ti daným dnem skončí smlouva

19adik94
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
19adik94
autor
12. pro 2019

@kiki1912 pracují již 5 let u posledního zaměstnavatele s PN už to byl rok.jinak vždy HPP. A pojištění pláti i v době PN nebo přímo dny kdy sem byla v zaměstnání?

lenoulinkaa
Autor odpověď smazal
Zobraz
kiki1912
12. pro 2019

@19adik94 pokud teď pořád do toho 31.12 bude trvat smlouva tak pojištění platí zaměstnavatel. Pak kdyby zanikla smlouva tím 31.prosincem tak musíš na pojišťovnu se přihlásit a že si těhotná že Ti skončil pracovní poměr a že si jako těhotná byla na neschopence v tom pracovním poměru a oni si ofoti neschopenku a tím to prozatím skončí. Pak až nastoupíš na mateřskou (doktor/ka) ti ukončí PN tak zajdes s neschopenkou zase na pojišťovnu oni si ji ofoti aby měli důkaz že Ti PN zanikla a dodáš jim papír že pobíráš peníze od socialky

19adik94
autor
12. pro 2019

@kiki1912 děkuji moc 😊