Přechod z rodičovské na mateřskou, prodloužit si RD o měsíc?

lucciem
9. říj 2017

V únoru (3.2.) mi končí rodičovská s prvním synem. Termín porodu 2. dítěte mám 8.4., na mateřskou bych tedy měla nastoupit 25.2., takže mi tam vychází cca 3 týdny nekryté. A teď dotaz, co je lepší / výhodnější možnost - už nyní si prodloužit rodičovskou o ten jeden měsíc (ale co když se dítě narodí dříve) nebo nastoupit na nemocenskou (mám smlouvu na dobu neurčitou a s prvním synem jsem měla nemocenskou mnohem vyšší než nyní rodičák) a nebo jít na mateřskou už 8 týdnů před termínem, tím pádem mi tam vznikne pouze týden nekrytý...
Nemáte někdo zkušenost prosím?
Děkuji

anguly
10. říj 2017

Já řeším uplně stejný problém, akorát budu mít nekrytou delší dobu. Ono asi záleží jak moc potřebujete nějakou tu korunu... Co jsem o tom přemýšlela, tak mi přijde jako nejlepší řešení (z mého hlediska) asi ta neschopenka...

Ale pokud jsem správně informovaná (nejsem si tím stopro jistá), tak pokud ještě v únoru máte rodičák a zase pokud budete mít v tom únoru už PPM, tak jste minimálně pojištěná na celý únor.

lavita
10. říj 2017

Me se to taky nekrylo a tak mi v praci dali vybrat dovolenou

lucciem
autor
10. říj 2017

@lavita mě ale asi na dovolenou nárok nevznikne, když už tam nejsem třetím rokem, ne? já nevím, nerozumím tomu právě a nevím, kde se zeptat... v práci mi nabídla hned tu nemocenskou, ale zase mě zaskočil známý tím, že říkal - a nezkazíš si tím průměr na výpočet mateřské? ale přitom s prvním synem jsem byla taky cca 4 měsíce na neschopence než se narodil

absintka19
10. říj 2017

@lucciem nemocenska se do vypoctu PPM nepocita, strasi te zbytecne. Fin.vyjde lepe neschopenka.

lucciem
autor
11. říj 2017

@absintka19 super, díky moc! Prislo mi to právě divné, když u prvního syna jsem byla dost dlouho doma a mateřskou jsem měla slušnou... Ale je to už téměř 3 roky zpátky, tak jsem si nebyla jistá, jestli neproběhla nejaka změna třeba. Děkuji

kachnicky
3. led 2018

Holky obnovují diskuzi😉 1.7 mám TP a dnes jsem si byla zkrátit RP který budu pobírat do konce dubna a 15.5 budu nastupovat na MD.Má otázka zní: vadí když nebudu mít krytých těch 14 dní? Paní na OSSZ mi tvrdila že to nevadí, ale přišla mi nějaká zmatená, tak si to chci raději ověřit.. Počítám s tím že dostanu za květen jen půlku PPM což mi až zas tak nevadí ☺

lucciem
autor
4. led 2018

@kachnicky já si volala na OSSZ, rodičák mi končí nakonec v lednu (zjištěno na ÚP, jen poslední výplatu dávky mám v únoru), koncem února (myslím že 25. nastupuji na MD), od 3.2.-24.2. budu na neschopence (3.2. se syn narodil a bude mít 3 roky, tak od toho dne si mám nechat napsat neschopenku). V práci mi sami řekli, ať jdu na nemocenskou a dr. s tím neměla problém, jen ať se pak připomenu. Na OSSZ mi paní přímo řekla, že budu muset od toho 3. nastoupit do práce, ať to mám kryté a když jsem ji řekla, že mi doporučili neschopenku, tak byla překvapená, že mi ji sami doporučili, že je to samozřejmě ta nejlepší možnost pro mě... ale můj syn bude mít v tom únoru 3, proto to musím řešit takto

kachnicky
4. led 2018

@lucciem tak to nechápu, ja si ji ještě zkracovala, abych neměla přeplatek a nemusela vracet... No tak já si raději ještě zavolám jinam, protože ta včera byla nějaká vyhoukana... A hlavně na neschopenku ani náhodou nepůjdu 🤔