Prémie nezdaněné, výplata víc zdaněná než obvykle

tygrous
13. bře 2009

Ahoj, potřebovala bych poradit ohledně danění výpalty a prémií. V prosinci jsem k listopadové výplatě dostala prémie, které byly na zvláštní výplatní pásce a částka nebyla nijak zdaněna, ale zároveň vlastní výplata na druhé vyplatní pásce byla zděnaná víc než jiný měsíc. Je to tak správně?
Navíc s tím souvisí další problém, kdy jsem potřebovala potvrdit pro banku kvůli hypotéce příjem za minulý rok a v potvrzení jsem neměla zahrnuty ony prémie a suma byla tedy díky nižšímu listopadovému platu nižší než kdybych ony prémie nedostala.
A ještě jeden problém s tím související, a to že do průměru mzdy za hodinu, dle které se pak počítá plat během čerpání řádné dovolené, taky nejsou prémie započteny, a díky nižšímu listopadovému platu mám tento průměr nižší než jiný kvartál a při čerpání dovolené v lednu až březnu přicházím na čistém platu v průměru o 500,-za den.
Je tento postup danění a potvrzování příjmů správný a neměly by prémie být započteny do celkového příjmu a do výpočtu průměrné mzdy (např. pro potřeby potvrzení příjmů pro banku nebo pro výpočet průměru pro čerpání dovolené nebo nemocenské...)
Naše účetní mi na to odpovědět neumí, tvrdí, že tak to mají nastavené v počítači...
😒 Moc díky za odpověď.

beruska2x
13. bře 2009

premie je pohybliva castka, vlastne zalezi na zamestanavateli ci ti je da nebo ne, nejdou narokovat a proto se nezapocitavaji 😉

tygrous
autor
13. bře 2009

No ale prave ze v minulych zamestnanich (mne i mym soucasnym kolegynim) premie zapocitavali do prumeru... Me stve, ze mi to ted snizuje plat, kdyz si beru dovolenou...500,-za den je docela dost☹

tygrous
autor
13. bře 2009

Ještě dodávám, že prémie by se snad měly zdanit normálně, ne? Ale já je nemám zdaněny, nezapočítavají se do průměru, ale o to víc mi zdaní výplatu, takže mi to pak snižuje průměr... To mi vadí a chci vědět, jestli je to tak správně!

beruska2x
13. bře 2009

tak zdaneny asi jo, to bych se zeptala nejake externi ucetni nebo na UP

juliet
13. bře 2009

já si myslím, že by určitě měly být zdaněny současně s listopadovým platem a tím pádem by ovlivnily i průměr na hodinu a započetly by se do potvrzení pro banku

alca31
13. bře 2009

Určitě by prémie či odměny měly být součástí hrubé mzdy za dané období, tzn. základní mzda+prémie či odměny=hrubá mzda. Taky záleží na tom, jestli jsi nepodepsala nějakou dohodu o provodení práce na ty odměny, ale nad 5000 by měla být odvedena taky zálohová daň. To je divné, tvoje účetní by ti měla být schopná vysvětlit, jak to je a v opačném případě bych se obrátila na právní oddělení úřadu práce, jak radí beruska2x.

tygrous
autor
14. bře 2009

Dík, zkusím to na tom ÚP. Zatím jsem se obratila jen na obcanskou poradnu, ale ti mi napsali, at se obratim na danoveho poradce...

tek22
18. črc 2013

jak to dopadlo?