Přes prázdniny bych šla na ÚP, protože není školka

ojo
9. dub 2014

Ahojte, létě u nás přes velké prázdniny je zavřená školka (na vesnici), jsem samoživitelka a já nemám žádné hlídací babičky, abych mohla normálně chodit do práce. Je možné, že bych se se zaměstnavatelem domluvila, že bych šla přes prázdniny na úřad práce a po skončení opět nastoupila...jak by to vzali na úřadu práce? Máte někdo zkušenosti? Díky

dolda
9. dub 2014

@ojo tak snad je otevřená náhradní školka někde jinde, to pochybuji, že ti na to zaměstnavatel přistoupí, je to, jako by sis chtěla udělat prázdniny...

j.a.n.i
9. dub 2014

@ojo Tak možné to samozřejmě je, ale nikdo ti nezaručí, že tě v září vezme...

petkula
9. dub 2014

@ojo tak to je blbé 😢 A babička žádná nemůže pohlídat aspoň na týden, ani tatínek se vůbec neangažuje? Většinou mívají školky otevřený aspoň měsíc, ta vaše je zavřená celé prázdniny?
S tím pracákem těžko říct, záleží jakého máš zaměstnavatele, pokud mu to nebude vadit, tak by neměl být problém. Snad to nějak zdárně vyřešíš, asi to nemáš jednoduché.

j.a.n.i
9. dub 2014

@dolda Tak u nás to třeba někteří důchodci takhle měli běžně, prostě pracovali přes zimu a přes léto byli někde na chalupě... akorát ti tedy nechodili na UP a zaměstnavatel s tím již předem počítal.

berenika39
9. dub 2014

Pokud to budeš mít jistě a spolehlivě ošetřené se zaměstnavatelem, tak to teoreticky i prakticky jde. Znám osobně lidi z jedné firmy, která výborně funguje jen v části roku, a tři zimní měsíce vždy dealeři jdou na pracák, někdo na nemocenskou, pak zase začnou pracovat.
Nehodnotím to, jen píšu zkušenost.

ojo
autor
9. dub 2014

Náhradní školka je jen ve městě...tam je asi 5 školek a přes prázdniny je jen jedna a tam berou pouze děti ze školek z města...před x lety to bývalo, že tady byla školka otevřená aspoň srpen, ale teď už to neni, předloni byla ještě aspoň o prázdninách 14dní a loni přes prázdniny vůbec 🙄
moje rodiče jsou oba pracující, babička od otce dětí je 75letá a už sama, takže z mýho pohledu by to byl možná pro ni záhul...každopádně nevím, od rozchodu jsme se neviděli, ani bych to po ní nechtěla a otec zedník má v létě nejvíc práce, ten si sotva vzal děti na týden o velkých prázdninách...

se zaměstnavatelem problém nemám, ví dobře, jak to mám a prostě ty děti jen tak odložit nemůžu...spíš mi šlo o to, jestli to někdo zažil...někdo mi říkal, že když rozvážeme výpověď dohodou a uvedu tam z důvodu péče o dítě do (asi) 4let, tak bych mohla dostat těch 65% z čistého průměru, jinak to je totiž 45%...a můžu si přivydělat až 4tis, takže to jsme se domluvili se zaměstnavatelem, že bych si nějakou práci mohla vzít domů...

petrajurinova
9. dub 2014

Taky musíme vyřešit co s dětmi o prázdninách, družina nebude fungovat vůbec a školka bude fungovat jen 3 týdny a zbytek prázdnin nic - náhradní školka kde býval provoz druhý měsíc se bude opravovat, takže nebude fungovat vůbec - to jsme se dozvěděli včera. Jedna babička bude 300 km od nás a druhá má svoje aktivity, do kterých se vnoučata vlezou tak na 1 den v týdnu. Já přes prázdniny dovolenou nedostanu a manžel maximálně týden. No bude hodně složité to nějak zařídit.

bajana
9. dub 2014

@ojo UP to vobec neriesi, ja takto fugujem cez prazdniny, ked prerusim OSVC, lebo mam menej prace a fungujem na UP na podpore....otazka je, co na to tvoj zamestnavatel....ozaj by im to nevadilo?

anetka1701
9. dub 2014

vím že takhle by to jít mělo, nikdo to řešit nebude... ale, co se zkusit dohodnout na neschopenku?

ninive211
9. dub 2014

@petrajurinova Můžu se jen zeptat, v jakém děláš oboru, že přes prázdniny nedostaneš ani týden volna - ani jako matka malých dětí? ☹ To je totiž šílené...já jsem strašně ráda, až toto budeme za pár let řešit, tak obě naše babičky už budou v důchodu, takže se to prostě nějak pořeší, ale to fakt šílené...děcka mají nějaké ty prázdniny každou chvíli a člověk obvykle jen dvacet dní dovolené...z toho chce většinou alespoň ten týden urvat společný i s manželem, že...
Tazatelce nevím, co poradit...je to zapeklitá situace...ale jestli je zaměstnavatel takhle svolný, tak je to dobře a aspoň to zkusit takto.

ojo
autor
9. dub 2014

dá se říct, že je to rodiná firma můj zaměstnavatel, takže to mám eventuelně jisté 😅 zkrátka ty dva měsíce budu muset být chtě nechtě kvůli dětem opravdu doma...takže nemůžu brát peníze jen tak za válení doma a bez peněz nejde být, tak to chci pořešit takhle 🙂

a na neschopenku jít fakt nemůžu, vycházky už neomezené nejsou, jsou 6h denně a z kontrol mám teda vítr a s dětmi nemůžem být kvůli tomu celé léto zavřený doma a jen 6 hodin na venčení...to by mě brzy vezli nohama napřed 😀

petrajurinova
10. dub 2014

@ninive211 dělám v energetice a ve firmě je to tak nastavené, červenec-srpen a druhá polovina prosince je bez dovolených. Máme nárok na 3 dny osobního volna pro řešení akutních situací (ale to je v průběhu celého roku, i když většina lidí to vybírá právě přes prázdniny). Babičky sice máme obě v důchodu, ale jak už jsem psala jedna 300 km daleko a druhá má svoje aktivity a program do kterého se vnoučata vlezou jen v omezeném čase.

ninive211
10. dub 2014

@petrajurinova Tak to ti vůbec nezávidím teda ☹ Ale zase jestli je to takhle nastavené celofiremně, tak předpokládám, že o těch podmínkách jsi věděla dopředu, když jsi do té firmy nastupovala. Každopádně, je to teda pěkně blbé tohleto, celé léto být zavřená doma a pak si moc vybrat dovolenou leda někdy v listopadu...

zickemartina
10. dub 2014

@ojo spousta maminek se domlouvaji ze se budou po tydnu nebo dvou tydnech hlidani stridat. zkus se domluit s nejakou mamcou ze skolky. urcite tam resi nekdo to same, a rad by pristoupil na vzajemne hlidani

ojo
autor
10. dub 2014

@zickemartina to je dobrý nápad 🙂

@petrajurinova tak ta vzdálenost by nemusela být nutně překážkou, když by to bylo na víc jak týden...my jsme ze slovenska a bydlíme na šumavě a zbytek rodiny, oba prarodiče, tety, strejdové žijou v Nízkých Tatrách na slovensku 800km daleko a naši nás tam vždy na ty dva měsíce prázdnin dávali do nějakých cca 12ti let 😉

emis
10. dub 2014

@ojo
zavolej na linku zaměstnanosti 844 844 803 či poradna Aperio, osobně nevidím důvod proč by
to nešlo

anushka111
10. dub 2014

@ojo od ledna tohoto roku se prý přivydělávat k podpoře nesmí, takže bys ty 4000 musela dostat od zaměstnavatele bokem.
Jinak tvůj nápad jít přes léto kvůli dětem na pracák není úplně ojedinělý, znám takhle dvě mamky, ale netuším, jak oficiálně ten pracovní poměr ukončily.

ojo
autor
10. dub 2014

@anushka111 no to se budu muset ještě pozeptat....oni si asi můžou přivydělat jen ti, co neberou dávky, ale jsou vedeni na UP.....jinak co vím ze zákona, tak i letos stále platí, že si můžeš v evidenci na UP přivydělat nekolidujícím zaměstnáním

j.a.n.i
10. dub 2014

@ojo Přivydělat ano, ale po tu dobu ti pozastavi podporu.

j.a.n.i
10. dub 2014

@berenika39 Spolehlivě se to ošetřit nedá, vždy může zaměstnavatel ten nový pracovní poměr ne uzavřít.

berenika39
10. dub 2014

@j.a.n.i já vím, já bych takový sport rozhodně neprovozovala, taky jsem psala, že to nehodnotím, jen konstatuji, jak to mají v sousední firmě🙂 záleží asi na tom, jaké tam mají vztahy, jak dlouho spolu pracují, jak si věří, a stejně je to na dobré vůli. u těch mých známých to bylo oboustranné, takže celkem spolehlivé, zamětsnavatel neměl v zimě z čeho platit, odvádět szp, takže byl rád, a zaměstnanci nepřišli o práci, což by i hrozilo, pokud by zimní náklady na chod firmy byly příliš vysoké. takže tak🙂

j.a.n.i
10. dub 2014

@berenika39 Já asi taky ne a rozhodně zaměstnavateli fakt věřím, to bych raději volila neplacené volno.

ojo
autor
10. dub 2014

nuže pak dám určitě info, jestli se povedlo a tak 😀

ojo
autor
10. dub 2014

@j.a.n.i no dalo by se to ošetřit podepsáním smlouvy dopředu od 1.9.2014, ne? schovat pro sebe interně, aby bylo jisté, že pak vemou....neplacené volno je fain, jenže bez peněz...

j.a.n.i
10. dub 2014

@ojo Nedalo, viz zákoník práce...

§ 34
(1) Pracovní smlouva musí obsahovat
a) druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
b) místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,
c) den nástupu do práce.
(2) Od pracovní smlouvy je možné odstoupit, jen dokud zaměstnanec nenastoupil do práce.

Tedy dokud nenastane datum nástupu a zaměstnanec nenastoupí, tak je možné od ní odstoupit.

ojo
autor
10. dub 2014

@j.a.n.i no je to tak...ale pochopila bych to jen dokud zaměstnane nenastoupil do práce v den nástupu...takže když bude smlouva napsána a já nastoupím, tak od ní nemůžeme odstoupit...neni zákázáno, že by se pracovní smlouva nemohla sjednat a podepsat dopředu..

j.a.n.i
10. dub 2014

@ojo No, to jo, ale pokud ji podepíšeme na konci června s nástupem od 1.9., tak já to chápu tak, že od ní může v srpnu zaměstnavatel odstoupit a tedy to pro mě není žádná jistota, dokud nenastane toho 1.9.... I když po včerejším školení na NOZ mám takový pocit, že to klidně může znamenat něco úplně jiného ☹

ojo
autor
10. dub 2014

@j.a.n.i a jaký zákoný důvod by měl pro to odstoupení v srpnu?

j.a.n.i
10. dub 2014

@ojo A musí nějaký mít?

petrajurinova
11. dub 2014

@j.a.n.i nevím jestli je teda podle NOZ nějaký velký rozdíl mezi pracovní a dodavatelskou smlouvou, ale u dodavatelských smluv je podle NOZ možné odstoupit před datem účinnosti bez udání důvodu a sankce pouze pokud byla smlouva uzavřena mimo prostory běžné k podnikání firmy (telefonicky, u někoho doma, v kavárně....), pokud byla oboustranně přijata a podepsaná v místě sídla firmy, tak od ní bez závažného důvodu odstoupit nelze. To se ale týká dodavatelské smlouvy, je možné že u pracovní smlouvy je to jinak - znám jenom to s čím se v podstatě denně setkávám.