Přesčasy v těhotenství, jak byste postupovaly?

ivetticha
4. únor 2014

Ahoj, mam dotaz, sama nejak nevim co mam delat. Mam smlouvu na polovicni uvazek, 5h denne plus kazdou druhou sobotu na 3h. Pred Vanoci jsem zjistila, ze cekame miminko ale v praci to jeste nerekla ( na to se chystam zitra ). A pred 3.tydny mi vyhodili kolegyni a sefka mi rekla, ze momentalne nema nahradu, at si zrusim co mam a pocitam, ze tu budu tak mesic nez se nekdo novy najde a zauci ( samozrejme ze zaucovat bych mela taky ja ). Takze jsem tady uz 3ti tyden 10h denne, se smlouvou na pol.uvazek. V zakoniku stoji, ze tehotna zamestnankyne nesmi delat prescasy, zitra to mam v planu oznami ale obavam se, ze reakce sefky bude sama jako posledne, ze nema koho sem poslat. Uz jsem vazne unavena, nehlede na to, ze si nemuzu nic pres den zaridit a osobnim zivote nemluvim. Jak by jste postupovaly vy?

ivetticha
autor
4. únor 2014

Nevim zda se ohanet zakonikem, nebo soupat nohama z zbytecne si nedelat zle.. :/

camelinka
4. únor 2014

@ivetticha Nevím,ale spousta ženských pracuje až do mateřské, záleží, jak se cítíte a jestli vám to stojí se ohánět zákoníkem, nebo jít marodit, nebo to ten měsíc zkousnout a být ráda. Druhá věc je, jestli se to aspoň dobře promítá finančně.

ivetticha
autor
4. únor 2014

Ja chci pracovat jak nejdyl to pujde, klidne do porodu, ale tak jak to mam psane ve smlouve. Momentalne se citim jako po flamu+tehu unava.

camelinka
4. únor 2014

@ivetticha tak uvidite, co na to sefova, kdyz ji to zitra mate v planu rict. Taky zalezi, jak spolu vychazite, jak tezkou praci delate..... Tehu unava je prvnich par mesicu, tak snad pak bude lip 😉. Navic vy nejlip vite, co na sefovou plati a o cem by bylo lepsi pomlcet 😅, ja osobne bych to v klidu probrala a kdyby to jinak neslo, tak bych soupala nohama, pokud jde jen o ten mesic a financne to za to stoji...

ivetticha
autor
4. únor 2014

Uz tu skoro mesic jsem, kdybych mela jeste zaucovat byla bych tady dalsi 3 tydny a to uz by me vazne mrsklo. Asi budu mit radsi normalni vyplatu a stim ze se uz nebudu nervovat 🙂 diky za radu, snad se zitra zadari 🙂

camelinka
4. únor 2014

@ivetticha To sem vam ani neporadila, drzim palce, at se zitra dohodnete na necem rozumnym 😉

j.a.n.i
4. únor 2014

@ivetticha Akorát ted pozor na to, že práce přesčas se dle zákoníku práce bere až to co je nad 40hodin týdně, tedy nad 8 hodin denně.

mafeska
5. únor 2014

nevim no, pokud ty hodiny navíc zaplatí, byla bych za peníze navíc ráda a šoupala nohama. Držim place

camelinka
5. únor 2014

@ivetticha Tak jak ste dopadla?

buldrik
5. únor 2014

@ivetticha
nez zajdes za sefovou, popremyslej co chces. Varianty jsou docela jasny:
1) je pro tebe ok pracovat nejakou dobu vic hodin (samozrejme, kdyz ti to proplati) - jen pocitej s tim, ze to muze (a pravdepodobne i bude) byt mnohem dyl nez jeden mesic
2) budes trvat na smlouve 5 hod denne
3) neco jako kombi - uvolis se pracovat dyl, ale kdyz ti bude spatne, nechas si pravo odejit domu driv

Vsechno zalezi na tom, jak je sefka vstricna a jak moc to chces hrotit. Nezapomen, ze mimco je ted to nejdulezitejsi !

Ja mela to samy, ale v drsnejsi forme - plny uvazek a behem ctvrtletni (a rocni) zaverky me sef nutil pracovat 12 dni v kuse (vcetne vikendu a svatku) 10-14 hodin denne ! Bez naroku na proplaceni prescasu (to uz je zohledneny v platu) nebo nahradniho volna. Tak jsem za nim dosla, ze tohle fakt nepujde. Zkracene - bylo z toho asi 6 schuzek s nim, personalnim, nakonec i s mym pravnikem .. nez firma uznala, ze mam v tehotenstvi nejaka prava (podle nich pracovat 80-90 hod tydne v tehu je normalni a strasne se "divili", kdyz jsem jim ukazala zakon). Nakonec jsme se dohodli, ze dostanu za vsechny hodiny navic nahradni volno a kdyz budu moc utahana, tak proste zadny prescasy delat nebudu nebo si vyberu nahradniho volno. Cast mych ukolu se taky presunula jinam nebo se ted nedela. Jen tak mimochodem - to je Holandsko - ne Cechy. Normalne uzaverky tak drsny nejsou, ale ty dve posledni byly peklo kvuli novym procesum, nic nefungovalo atd ... Jen mam pocit, ze muj vztah se sefem to doopravdy nevylepsilo, ale zase mimco a moje zdravi je mnohem prednejsi.

ivetticha
autor
5. únor 2014

Tak jsem ji to dnes rekla, pohladila me na brise tak je to ok 🙂 zitra zacnu zaucovat novou holcinu az do konce pristiho tydne, tak to uz nejak doklepu a doufam, ze me odmeni zlatem a drahym kamenim :D Jinak ja mam teda ted na tech predcasech 53h tydne. Dekuju ;)

camelinka
5. únor 2014

@ivetticha No vidite, dopadlo to dobre 😉

ivetticha
autor
5. únor 2014

Alespon mam pred sebou vidinu konce toho maratonu 🙂