Převedení na jinou práci a placené volno v těhotenství

anickajirka
26. čer 2013

ahoj holky, tak můj doktor usoudil, že má práce není vhodná pro ěhotnou.Budu žádat o přeřazení na jiné pracovní místo, ale jiné místa u nás nejsou.Takže, budu pak žádat o placené volno.Většinou holky chodí na nemocenskou, ale ze zákona musí dát placené volno, když pro mě nemají místo, tak se nehodlám vzávat peněz.Nemáe někdo s tímhle zkušenost?děkuji za kakékoliv odpovědi 🙂

sarkad2856
27. čer 2013

@anickajirka Bohužel zkušenosti nemám,ale tam záleží zda máte smlouvu na dobu určitou či neurčitou

mataharyy
27. čer 2013

@anickajirka Osobní zkušenost ne, ale z okolí ano a sic vybojované volno bylo, ale paní co si ho vybojovala věděla že už se tam nevrátí, jináč by prý raději šla na marodku, protože návrat by byl torturou... 😅 Takže já bych to určitě hrála přes to volno, na neschopence ti mohou omezit vycházky a hrozí kontrola, takže to volno je rozhodně lepší, ale pak sama musíš zvážit kam až zajít. Zákon je sice věc jedna, ale realita bohužel věc druhá 🙄

anickajirka
autor
28. čer 2013

@mataharyy No smlouva ne dobu neurčitou.No určitě to budu zkoušet, nemíním být za 6000 kč na nemocenské a ještě jim nechat peníze.Moná to bude pak terno při návrtu, ale to už je teď.Docela veliká buzerace...Takže jdu do toho a uvidíme, zrtit nic nemůžu 🙂

mataharyy
28. čer 2013

@anickajirka Určitě do toho jdi, já bych se taky hádala 😀 A na rodičáku pak budeš nějaké cca dva roky, tak kdo ví, třeba najdeš pak lepší práci a vracet se nebudeš 😉

anickajirka
autor
1. črc 2013

tak mám papír od doktora, že díky náročnosti mé práce doporučuje zaměstnavateli mě převézt na jnou prácii, já napíšu žádost...a ve středu za vedoucí, tak jsem zvědavá co bude.V práci s děláme srandu aby mě nepostavili k bráně a nechtěli po mě otevírání zavírání brány 😀 no uvidíme jak to dopadne, určo nadšení nebudou.tak držtě pěsti.A ani nevím, za jak dlouho se musí vyjádřit, snad brzy

hakanka
1. črc 2013

@anickajirka, máš nárok na převedení na jinou práci s tím, že ti stát bude dorovnávat rozdíl mezi tvým předchozím platem a platem, který budeš mít na jiné práci (pokud ta práce bude hůře placena). rozdíl se vyrovnává pomocí vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství viz http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...
tj. můžeš třeba rozvážet jídlo, skládat prádlo apod za minimální mzdu a zbytek ti dorovná stát. Na výši mateřské toto nemá vliv, vypočítává se z platu před tím (tj. nebudeš na tom škodná).

anickajirka
autor
1. črc 2013

@hakanka, no právě, že podle všech práce jiná u nás není, všude a při jakékoliv práci u nás přijdeš do styku s močí, stolicí, infekce, žloutenky a veliké riziko napadení, takže uvidíme.Akorád, že od nás to ani jedna hlka nezkoušela a hned šli na nemocenskou, že si nebudou dělat problémy.Pokud nepřevedou, tak ze zákona musí dát placené volno, tohe se jim líbit nebude ☹

hakanka
1. črc 2013

@anickajirka přiznám se, že jsme o placeném volnu neslyšela, a že jsem to ani nevyčetla v zákoně (tam jsem našla jen, že tě může převést i na jinou práci než je ve smlouvě - do kuchyně, jako uklizečku apod).
http://business.center.cz/business/pravo/zakony...
Což tedy neznamená, že to to nemůže být možné. V každém případě budu ráda, když napíšeš jak jsi dopadla.
Jinak, koukni ještě na www.aperio.cz, to je výborná právní poradna pro rodiče a budoucí rodiče, tak by ti mohli poradit skuteční odborníci.

anickajirka
autor
1. črc 2013

@hakanka no, je to tak, že pokud zaměstnavatel nemá pro zaměstnankyni vhodou pozici, tak je to překážka na straně zaměstnavatele a proto musí platit placené volno, slyšela jsem o tom a v právní poradně to psali, že je tohle v zákoníku, no tak uvidíme

j.a.n.i
3. črc 2013

@anickajirka Jojo, je to tak, je to pak překážka na straně zaměstnavatele.

anickajirka
autor
5. črc 2013

@hakanka tak požádáno, chtěly mě převézt na jedno a to samé místo, akorád na jinou rodinku, tak jsem to odmítla, volala na sociální kde mi řekly že jdou nezákonně a nadiktovali mi paragrafy, kde je to napsané vše, v práci jsem to řekla a najednou na mě zpustily, že nemají místo kde by mě přeřadili...a že mě pošlou k závodní lékařce na posouzení a nezajímá je, že mám posouzení od ošetřujícího lékaře.Ale závodní je tam až 15.N sociálce mi řekla, že to mám předat na inspektorátu práce, že se už o to postarají, nemůže jim tohle projít.Tak uvidíme, co nám tam v pondělí řeknou

hakanka
3. lis 2013

@anickajirka napíšeš nám jak to dopadlo?