Příspěvek na péči o blízkou osobu

gabkub
24. kvě 2017

Maminky, nevyřizuje některá z vás v práci příspěvky na péči o osobu blízkou? Potřebovala bych poradit.

a_sma
24. kvě 2017

Ahoj, sice tam nepracuju, ale byla jsem tam nějakou dobu na praxi. Nevím, možná bych mohla poradit, záleží o co jde?

nov.tere
24. kvě 2017

Vyplnovala jsem loni pro babičku tak mohu zkusit poradit.

gabkub
autor
24. kvě 2017

@a_sma Mamka je nezaměstnaná a pečuje o babičku (je to taťkova maminka). Myslela si, že se jí bude tato péče počítat do důchodu. Zjistila, že vzhledem k tomu, že v žádosti o poskytnutí příspěvku na péči je napsán jako poskytovatel jenom taťka, tak se jí to počítat nebude. Taťka je zaměstnaný, takže se o babičku starat nemůže. Tím pádem nebude mít mamka nárok na důchod, protože nebude mít odpracované roky. Tuto informaci bych potřebovala ověřit, případně, jestli se dá zpětně doplnit poskytovatel nebo nějak jinak doložit péči o osobu blízkou, aby se doba počítala do důchodu. Děkuju.

a_sma
24. kvě 2017

Ano, je to tak. Změna by neměla být problém. Mělo by stačit znovu vyplnit formulář "Oznámení o poskytovateli pomoci" který jste už při podání žádosti vyplňovali a tam už se jako poskytovatel vyplní mamka. Myslím, že by to takhle mělo stačit, aspoň u nás na ÚP to takhle úřednicím stačilo.

gabkub
autor
24. kvě 2017

@a_sma Myslíte, že by to šlo i zpětně? Mamce chybí 7 let a důchod si bude žádát příští rok.

a_sma
24. kvě 2017

Tak to se obávám, že bohužel nepůjde ☹ Já jsem se tam s tím za celý rok nesetkala, že by to někdo měnil takhle zpětně. Asi bude lepší se zeptat přímo na ÚP nebo si tam zavolat, ale já bych řekla, že to takhle nepůjde. Víc vám bohužel asi neporadím 😕

gabkub
autor
24. kvě 2017

@a_sma Děkuji za odpověď.

nov.tere
25. kvě 2017

Za 7 let zpět jí to bohužel nikdo nevyplní pokud ano tak max 3 měsíce zpět.

sunny1sis
19. črc 2017

Obnovuji otazku. Ako dlho trvalo vyrizeni prispevku na dite? Zadali sme zadost 28.2.2017, socialni setreni problehlo 28.4.2017, pak prisel dopis o pozastaveni rizeni a do dnes 19.7.2017 se nic nedeje. Ako dlho trvalo u vas, kym ste dostali vyjadrenie z uradu?

martinal08
20. črc 2017

@sunny1sis celý proces cca půl roku.Jsou teď dovolené,tak mají na všechno čas.V srpnu nebo září ti to příjde,záleží také na tom,kdy jim poslal papíry pediatr.

sunny1sis
21. črc 2017

@martinal08 Jedna pani psala na internetu, ze cekala rok a pul, tak som sa zlakla. Vela zien pisalo ale, ze mali vyjadrenie do 10tydnu, svagrove zamitli do 3 mesicu. Je hrozne, jak moc se to lisi. Keby sme aspon vedeli, ze nam ho nezamietnu, tak klidne pockam, ale takhle, jestli cekame na nic....hruza.

martinal08
22. črc 2017

@sunny1sis já mám doma hyperaktivního autistu,začínali jsme na prvním stupni,nyní pobíráme třetí.Moje pediatra vždy posílá v červnu zprávu pro posudkové lékaře a v září víme výsledek.Ten rok a půl se mi moc nezdá,ta maximální lhůta pro vyjádření je cca těch 6 měsíců.

katula
22. črc 2017

Taky jsme cekali snad pul roku. Peníze ale chodily porad dal v nezmenene vysi dokud nebylo nove rozhodnuti. Pokud se zada poprve, tak pak vyplati zpetne od data podani zadosti.

sunny1sis
23. črc 2017

@martinal08 my mame doma tiez autistu s ADHD. Od akeho veku pobirate prispevek, ked ste zacinali na 1.stupni a teraz uz ste na 3.? Kazdorocne v cervnu zadate o navyseni? Ja sa v tomto vubec zatim nevyznam, maly ma 4roky, zadali sme v 3rokoch, ale soc. setreni uz probehlo ve 4 letech, tak neviem, ako to budu pocitat, do akej kategorie ho zahrnu.

martinal08
23. črc 2017

@sunny1sis Před 4.narozeninami jsme žádali,to dostal 1.stupeň,za 2 roky opět žádost to už byl 2.stupeň a nyní pobíráme rok 3.stupeň.Platnost posudku,který lékař vydá je na 2 roky,takže co 2 roky se musí opětovně žádat.Já bych zavolala na sociálku,jak pokračuje šetření.A s pediatrem už jste sepisovala zprávu pro posudkového lékaře?U nás je to tak,že v květnu příjde paní ze sociálky na šetření,o 2 týdny později dopis,že řízení se přerušuje,koncem června už mě volá pediatr,že musíme vyplnit tiskopis pro posudkového,který následovně odesílá a pak čekám už jen 2-3 měsíce na vyjádření jaký stupeň nám přiznali.

sunny1sis
24. črc 2017

@martinal08 Nam prisiel dopis, ze sa mame dostavit ku pediatrovi asi 2 tydny po setreni, ale pediatricka rekla, ze nas videla nedavno, ze nemame chodit. Takze sme spolu nic nevypisovali. Mam strach, ze tam nenapsala vse, jak to mame doma, ona to ani nema skade vedet. Chceli sme jej podrobne porozpravat na tom vysetreni, ale nepozvala nas. Teraz trpneme a cakame na vysledek.

sunny1sis
2. srp 2017

@martinal08 tak som prave volala na urad a bolo mi povedane, ze to este posudkova nema spracovane a ma minimalne 14 dni dovolenu, ze mam zavolat v zari, kedy to asi zhruba bude hotove. Akoze od 28.2., ked sme davali zadost, je to pekne dlouha doba!

martinal08
3. srp 2017

@sunny1sis no tak to je fakt šílené.My teď žádali o průkaz ZTP,koncem května posílal pediatr papíry a včera mi přišlo,že už mají stanovisko od posudkového,ale nenapsali jaké a dovolat se tam nemůžu.No ale snad nám to vyšlo.

sunny1sis
3. srp 2017

@martinal08 drzim palce! Vidim, ze u vas to funguje trosku rychlejsie ako u nas. Aj nam povedali v Aple, ze si mame zazadat o ZTP, ale nemozeme, kym nemame toto doriesene. Ked si predstavim, ze aj na preukaz budeme cakat takto dlho...hruuuuza.

sunny1sis
16. říj 2017

@martinal08 Jenom doplnuji pro uplnost informaci, ze mi prave dnes volali, ze nam konecne schvalili prispevek na peci. Od unora uz bylo na case! Ted nas ceka jeste ZTP a zadost o navyseni o ty 2000kc, tak snad to uz nebude tak dlouho trvat.