Přivýdělek na RD. Je lepší DPP nebo DPČ?

korduna1
1. bře 2009

Holky jak mám postupovat, chci si přivydělat na RD, ale u jiného zaměstnavatele něž u toho co jsem ve stavu. Co je pro mě lepší, DPP nebo DPČ? Musím u starého zaměstnavatele tudíš dávat výpověď, nebo mu to ani nemusím oznamovat?

chico
3. bře 2009

To teda nevím je to trošku komlikované. Raději se běž zaptat na sociálku, snad ti poradí.

momin
22. črc 2010

Ahoj holky,sem na RD a sem nezamestnana (smlouvu v praci sem mela na dobu urcitou)
Ted se mi naskytla moznost privydelat si.....
Je to nejak omezene? muzu si privydelat jen nejakou urcitou castku? A musim to nekde hlasit ze nastupuju do prace?
Dekuji za odpovedi!

j.a.n.i
22. črc 2010

@korduna1 DPP nebo DPČ záleží na rozsahu práce, DPP je jen na 150 hodin ročně a neplatí se z ní sociální a zdravotní, takže ti zbyde víc penízků. DPČ je nutná, pokud to bude práce většího rozsahu a nevejdeš se do těch 150 hodin, sociální a zdravotní se odvádí, ale zas pokud budeš nemocná, tak máš nárok na neschopenku. Původnímu zaměstnavateli výpověď dávat nemusíš a pokud to není stejná činnost jako je obor činnosti hlavního zaměstnavatele, tak mu to nemusíš ani oznamovat, pokud by to stejná činnost byla, tak bys měla mít jeho souhlas.

j.a.n.i
22. črc 2010

@momin Jen upřesním, technicky nejsi na RD, ale jsi osoba pobírající RP. Jinak částka nijak omezená není, ani to nikde nemusíš hlásit, pro pobírání rodičáku je podstatné pouze to, že dítko nechodí do jeslí/školky (nebo chodí na tu omezenou povolenou dobu), to jestli ty pracuješ nebo ne nikoho nezajímá...

momin
22. črc 2010

@j.a.n.i dekuji.. takze nemusim nic nikde resit?! 😉
Super!

j.a.n.i
22. črc 2010

@momin Nene, nemusíš 🙂

lienka43
23. črc 2010

@j.a.n.i prosim na aku dlhu dobu mozem dieta umiestnit do sukromnej skolky? chcela by som ist do prace na DPC. Zijem v Brne takze ina moznost ako dieta umiestnit do skolky neni, nechcem prist ale o rodicovsky prispevok.

j.a.n.i
23. črc 2010

@lienka43 No, pokud je ta školka registrovaná jako školka tak dítě do 3 let maximálně na 5 dní v měsíci, dítě mezi 3 a 4 roky bud na těch 5 dní, nebo každý den na 4 hodiny. Ale pokud by ta školka nebyla oficiálně vedená jako školka, ale třeba jako mateřské centrum nebo já nevím co, tak se na ní to omezení nevztahuje a dítko tam může být jak dlouho chceš. Ty i při pobírání rodičáku můžeš zajistit "hlídání dítěte jinou zletilou osobou" klidně i za peníze, ale nesmí to mít statut školky nebo jeslí. Takže pozjišťuj, jak na tom ta tvoje vyhlédnutá je.

papuchalk
27. črc 2010

Ahoj holky, mám komplikovanější dotaz - na RD si chci přivydělávat, ale budu mít smlouvu podle autorského zákona (smlouva o vytvoření autorského díla a smlouva licenční), takže budu mít vlastně vedlejší samostatně výdělečnou činnost (OSVČ). Příjmy max. 5.000,- měsíčně, spíše méně. Jde mi o to - kam všude to musím nahlásit, zda budu odvádět zdravotní a sociální a zda budu muset podávat přiznání k dani z příjmů? Doposud jsem pracovala (nebo "pracuji") normálně pro zaměstnavatele na pracovní smlouvu, takže v tomto neumím vůbec chodit. ☹

papuchalk
27. črc 2010

@j.a.n.i Jani, Ty jsi v tomto nějaká zběhlá?

j.a.n.i
28. črc 2010

@papuchalk V něčem trochu jo 🙂 taky mám ŽL jako vedlejší a za měsíc nástup na mateřskou, tak jsem to celkem poctivě zjišťovala. Ale podle autorského zákona jsem smlouvu nikdy neměla, tak netuším, jestli je k tomu nutný ŽL, pokud jo, tak se to nahlašuje na zdravotní pojišťovnu a na ČSSZ. Z8lohy na sociální ani zdravotní platit nemusíš, tím, že to bude vedlejší činnost a v březnu pak musíš podat jak daňové přiznání (pozor, musíš nahlásit v práci, že si daně bude dělat sama, oni ti vystaví potvrzení o příjmech z práce) a přehled sociálního a zdravotního. Zdravotní pak doplatíš podle skutečného zisku, sociální se do částky cca 56 000,- ročně neplatí.

papuchalk
2. srp 2010

@j.a.n.i Jani, díky moc. Podle autorského zákona si myslím, že ŽL být nemusí. Myslím, že se budu muset nahlásit na finančák jako OSVČ. S tou zdravotní pojišťovnou a ČSSZ - to jim tam jako pošlu dopis? Jo a ještě jeden dotaz - v práci jim to mám oznámit do kdy?

j.a.n.i
3. srp 2010

@papuchalk Já to oběhla osobně, ale záleží jak to máš daleko. V práci to oznamovat vůbec nemusíš, pokud to není stejná činnost jako provozuje tvůj zaměstnavatel, pokud by byla, tak musíš mít jeho souhlas. A jestli myslíš to informování kvůli daním, tak to stačí v ledu oznámit (a na ten růžový papír podepsat) že si budeš daně dělat sama a není třeba ani specifikovat proč.

papuchalk
3. srp 2010

@j.a.n.i Díky moc, jsi zlatá 🙂 .

channah007
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petrajbc
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
papuchalk
29. srp 2010

@j.a.n.i Jani, ještě jeden dotaz, kterej mě teď napadl - jak zjistím potom výši sociálního a zdravotního?

j.a.n.i
29. srp 2010

@papuchalk Podle zisku, je na to formulář, jak na zdravotní, tak sociální i s výpočtem... na zdravotní mi dokonce přišel poštou... koukni na www.jakpodnikat.cz tam jsou i % kolik se platí. Jo a do částky cca 56 000,- za rok se při vedlejší činnosti to sociální neplatí vůbec.

papuchalk
29. srp 2010

@j.a.n.i Aha, takže nejdřív musíš udělat do konce března daňové přiznání a pak z toho vypočítat sociální a zdravotní a to eventuelně zaplatit? Chápu to dobře?

j.a.n.i
29. srp 2010

@papuchalk Jojo, přesně tak, je tam nějaká lhůta od podání daňového přiznání, myslím, že 30 dní, ale jistě to nevím, přesné termíny taky vždycky hledám.

papuchalk
29. srp 2010

@j.a.n.i Díky moc, jsi hodná 😉 .

leena24
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
galigula
13. říj 2010

Ahoj holky, ja si privydelavam na internetu, prijimam emaily a za ne dostanu zaplaceno. Je to otazka 10 minut denne. Zvladne to opravdu kazda! Ze zacatku to teda moc nesype :(, ale po 3 mesdicich uz jsem na 3400,- a to se mi zda celkem dobry na to, jaky cas mi to zabere. Pokud byste chtela nektera info o praci, napiste mi IP. Upozornuji, ze se nejedna o podvod a vse je zdarma, zadne penize predem neplatite!!!! Vlastne vubec zadne penize neplatite a to mi prijde fer 🙂

janiiccka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
holesov
6. lis 2010

@galigula ahoj prosím tě o info na ten přivýdělek po netu děkuji moooc

hannah23
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bari1
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
d.h.86
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
juliet
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
milisek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz