Přivýdělek na ŽL k rodičáku

carmenz
14. pro 2017

Zdravím děvčata, obracím se tu na vás jako na ověřenou studnici moudrosti 😀 a chtěla bych se zeptat, jestli některá víte, zda je možné si při pobírání rodičáku zařídit ŽL a přivydělávat si? Přivýdělek může být i docela vysoký, je tam nějaký finanční limit?

Předem moc děkuji za odpovědi!

jaja01k
14. pro 2017

Muzes si k rodicaku privydelat, kolik chces 🙂

mandella
14. pro 2017

Přidávám se: co když mám rodičák, k tomu 1. stupeň ID a chci si založit živnostenský list, vezmou mi důchod? Riskovaly byste to?

j.a.n.i
14. pro 2017

@carmenz Můžeš si ŽL zřídit, při rodičáku to budeš mít jako vedlejší činnost, tedy zdravotní platíš podle skutečného výdělku a sociální pouze pokud překročíš limit se ziskem, který je za rok cca 65 tis.

j.a.n.i
14. pro 2017

@mandella 1. stupeň by neměli, u toho se předpokládá, že budeš pracovat, konec konců ztrátu schopností máš "jen" nějakých 35% ne? U 3. stupně už by se to stát mohlo, resp. by mohli ten stupeň snížit.

mandella
15. pro 2017

@j.a.n.i Děkuju 🙂

eva1987
15. pro 2017

@carmenz Určitě můžeš podnikat, a vydělat si můžeš kolik chceš budeš to mít jako vedlejší činnost jak psala @j.a.n.i. taky to tak mám.

vladanamatous
27. pro 2017

přesně tak, ideální chvíle, kdy začít podnikat, prakticky nehrozí, že budeš bez peněz a můžeš na tom být jedině líp, já teda jsem osvč i před mateřskou, platila jsem si řádně nemocenský, teď jen dodělávám rozjednané a dva klienty si nechám po dobu mateřské, takže vím, že kromě příspěvku budu mít něco navíc, a uplně nevypadnu pracovně

nektarine
23. led 2018

a holky, a nevíte, jestli je nějaký limit, od kdy si muž musím zřídit ŽL? když si měsíčně přivydělám třeba 2000,- musím mít živnosťák? přijde mi to zbytečný...

angie.shy
23. led 2018

@nektarine jistě, již při opakované výdělečné činnosti (to je i 2x) musíš mít ŽL, lidi to často zaměňují a jsou dezinformování tím, že do 30 tis. ročně mít ŽL nemusí.

j.a.n.i
23. led 2018

@nektarine Hele, mě taky přijde zvytečný platit daně... ale na jakoukoliv opakovanou či trvalou činnost za účelem zisku ho mít musíš, tedy i na 2000,- měsíčně.