Proč je neschopenka výhodnější než rizikové těhot.?

luccii
30. dub 2008

Slyšela jsem, že neschopenka je výhodnější než rizikové? Jak je to možný? Díky 🙂.

sluninka
30. dub 2008

lucí..on v tom je rozdíl???????? 😲

dvojka
30. dub 2008

já myslela že když je někdo na rizikovém dostane neschopenku a rozdíly se v tom nedělají...Tak si ráda počkám na vysvětlení 😕

maxkatka
1. kvě 2008

no myslím, že je to jedno a to samé... dostaneš pracovní neschopnost na rizikové těhotenství... 😉

možná jediný rozdíl je, že při rizikovém těhotenství Ti napíší bez problémů vycházky... na takovou chřipku asi těžko... 😀

zany
2. kvě 2008

Luci, taky v tom nevidím rozdíl 😕
A těžko můžeš být s chřipkou doma celou dobu 😀 😝

luccii
autor
7. kvě 2008

holky, pry v tom neni rozdil, proto se ptam... znam nekoho, kdo je na neschopence a nechce jit na rizikove - kvuli penezum pry...
zany, sluni, vy jste vsude, ze jo? 😉

maxkatka
7. kvě 2008

no rozdíl v tom určitě není...

teď je jen otázka, pokud už neschopenku má na nějakou diagnozu (třeba od praktického lékaře) a ukončila by ji a šla na neschopenku pro rizikové těhotenství (tu vystavuje gynekolog), tak by nejspíš přišla o peníze v tom smyslu, že by se jí počítali zase ty tři dny bez platby a pak tuším, že první měsíc 60%, druhý měsíc 62 % a další 70% či jak to je teď dle nového... to jediné mě napadá, že nechce přejít ze stávající neschopenky...

Jinak já byla na neschopence od 6 tt a přecházela jsem s ní do nového systému, ale platby jsem měla dle starého systému...

chell
9. kvě 2008

nadpis je tak trochu oxymoronem dle meho protože rizikove = neschpenka tim padem by jedna a tataz vec byla hodnocena dvema zpusoby coz je nesmysl..

rizikovku vypise gyndar a od prvniho dne se dle info ktere mam pocita rovnou ta maximali castka.. chybi tam to odstupnovani jako je u jiny nemoci takze kdyz si na zacatku a resis jestli rizikovy nebo jit na chripku a pak az na rizikovy tak se urcite vyplati dat si rovnou to riziko protoze jak rikam melo by byt od prvniho dne na maximu... navic vetsinou jdou napsat vychazky takze nemusis trcet doma... ja byla na neschopence prvni 3 mesice ale s anginou a vim ze mi doktor nabizel ze mi to muze az ukoncim tutu neschopneku napsat na rizikovku novou a rpave proto sem si to zjistovala...
je teda pravda ze v diskuzi o tom byt nebyt doma cele tehotenstvi to taky resili a pocitali tam prvni druhej a nasledujici mesice odstupnovane ale mam pocit ze u toho tehotenstvi je to opravdu rovnou na maximu..
ale zkus se zeptat nekoho v praci v uctarne nebo tak urcite to budou vedet jak to vykazujou a za info nic nedas jestli tam nejsou naky protivny zensky 🙂

maxkatka
9. kvě 2008

Chell, tak i při neschopnosti s diagnozou rizikové těhotenství se výpočet počítá tak jako každá nemocnost... tj. teď první tři dny nic a pak ty procenta... (já byla dle starého první tři dny na 25% a pak dál na 69%).... ale nevím, jak by to bylo při přechodu z jedné neschopenky (třeba na tu angínu) na druhou neschopenku - rizikové těhotenství... jestli by se do toho počítala i ta předchozí či by se zase začínalo od počátku...

lenula.b
9. kvě 2008

holky já jsem měla chřipku a šla na neschopenku s ní a po 14 dnech jsem si ji bez ukončování nechala převést od obvodní na gyndu a v neschopence pokračovala, tam mi akorát napsali vycházky a jsem doma už skoro 4 měsíce 🙂

chell
9. kvě 2008

jo tak to asi bylo vazne mozna tim ze bych pokracovala v neschopnosti tak to se omlouvam za mateni... ale kazdopadne se shodneme na tom ze je to jedno a totez a rozdil v rizikovce a neshcopnosti neni 🙂

maxkatka
9. kvě 2008

jj, rozdíl v tom není... 😀

lenula.b
9. kvě 2008

no rozdíl v tom není 😉 akorát mateřská se vypočítává myslím rovnou z těch vyšších procent ne?

chell
9. kvě 2008

no mateřská se vypočítává co mi řikali z platu ze skutecne vydelanejch penez za posledni rok. a pak je to vlastne ta nejvyší část ty nemocensky...
s tim ze se odecitaji vsechny dny kdy clovek nepracoval (nemocenska) a pocita se to z toho odporacovanyho takze i kdyz cloevk je na neschopence tak by mu to tu materskou nemelo snizit.. maximalne to snizi to ze nedostal od novyho roku pridano a tim padem par mesicu nmel o nšeco vic penez 🙂
je tam ale naka ta hranice pri 22 hrubyho nebo tak nejak ze pak uz muze clovek brat kolik chce a porad bude mit kolem tech 14ti nebo tak nejak...

kacka.va
9. kvě 2008

rizikový těhotenství je nemocenská 🙂 . mateřská je pak nižší, protože se počítá i z té nemocenské jako vydělaným peněz, ne?

chell
9. kvě 2008

prave ze materska tech 28 tydnu teda co dostavas od zamestnavatele s pocita pouze z odpracovanych dnu za predchozi rok to vim na 100% takze by to kdyz je clovek na nemocensky dyl nemelo nijak ponizit... kolik je to procent teda envim ale myslela sem ze nejak podobne jako ta nemocenska to asi bude...

lenula.b
9. kvě 2008

tady to všechno je http://www.mpsv.cz/cs/4609

kladous
24. led 2010

ahoj,chtěla sem se zeptat kdo a kolik se platí na rizikovém těhotenství.Nebo jestli je to stejné jako neschopenka?

misicka85
24. led 2010

Kladous, je to stejné,první tři dny nic a pak tuším těch 69% platu. mateřská se ti bude počítat za dobu 12 měsíců před nástupem na nemocenskou.

j.a.n.i
24. led 2010

rizikové těhotenství je jen diagnoza, stejně jako třeba chřipka... u obojího si prostě na neschopence

dupik
22. únor 2010

j.a.n.i.-přesně tak, ale vyplácí se 60% z 90% denního vyměřovacího základu....když máte na den vyměř.základ 600Kč, tak se to snižuje redukcí na 540Kč a z toho 60%,t.j.324Kč na každý kalendářní den.Takže za únor to dělá 28x324=9072Kč přesně....až do mateřské...

jannahh
4. čer 2014

Ahojky, mám takovou otázečku....už půl roku marodím po operaci nohy...bude problém, když otěhotním a budu opět na neschopence? Nebudu mít problém se sociálkou? Díky moc za rady....:.))))

holubice.petra
4. čer 2014

@jannahh pokud by jsi byla doma vic jak jeden rok tak by jsi musela jit pred lekarskou komisi...problen asi ne ale papirovani a pochuzky po uradech urcite 😉

jannahh
4. čer 2014

Díky moooooooooooooooc, spadl mi kámen ze srdce. Úřady nemusím, ale když se musí, tak se musí. Vůbec nebudu vědět, co mám zase dělat....to bude hrůza..... :.((((

pt1981
4. čer 2014

@jannahh ahojky. Já jsem měla neschopenku od října 2012 do října 2013. Pak jsem chodila 2 měsíce do práce a od ledna jsem opět na neschopence, na rizikovém. Pokud jsi na nesch. dýl, jak 380dní v kuse, musíš jít na sociálku a tam požádáš o pobírání další nemocenské. Má to jedinou podmínku. Tvůj lékař musí vědět a vypsat to i do žádosti, že se tvůj zdravotní stav zlepší v příštích 365 dnech. Asi po 3 měsících na neschop. si mě pozvali na sociálku, mudr u LPK mi automaticky prodloužila neschopnost o další 3 měsíce ( to je nejdelší interval ). Pak jsem si žádala znovu ( TP mám až konec srpna ) a už mi to jen poslali v poště, že prodlužují... Pro mě to tedy byly jen 2 návštěvy sociálky, nic hrozného 🙂

jannahh
4. čer 2014

Tak to snad na sociálku nepůjdu.....mooooc děkuji za radu a přeji Vám holky vše nej....hodně štestí, zdraví 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

dejnuskad
25. čer 2014

Ahojky,měla bych dotaz,jestli někdo víte,jak to chodí,když je někdo zaměstnán na poloviční úvazek. Jsem teď první měsíc na marodce a TP mám až v prosinci. PPM se bude určitě počítat i z té poloviny výplaty,to je mi jasný,ale není třeba pak nárok od sociálky na nějaký příspěvek? Můj měsíční základ je 6600,takže nic moc ani marodné a ani PPM....díky 😉

ebsian
25. čer 2014

Nejraděj bych byla na neschopence po celou dobu rodičáku, kdyby to šlo. Rodičovský příspěvek je oproti penězům na neschopence almužna k pláči.. ☹
A mateřská, ta byla úplně krásná 😀

mat_ova
25. čer 2014

Rizikové těhotenství = normální nemocenská. Jsem na rizikovce od začátku (ode dne oplodnění, IVF), počítala se standartně, jako když mám angínu, jen mám vycházky. Mateřská se počítá z platu před nástupu na nemocenskou, i když budu doma celé těhotenství.

ilona6
12. pro 2014

Dobrý den, mám takovou prosbu...jsem v 11 týdnu a marodím už od 28.11.2014 z důvodu silným bolestem zad jelikož mám sedavé zamestnání a občasným nevolnostem.Smlouvu mám na dobu určitou a do 19.12.2014 ale zamestnavatel mi jí neprodlouží tak.nevím zda můžu na něj marodit i na dåle až do 9 mesíce těhotenství jestli jsem v nějaké ochranné lhůtě nemá s tím někdo zkušenosti? Na uřadech mi pořádne nedokazali podat žádné info a dokonce mi řekli na sociálce že nebudu mít nárok na mateřskou což nechápu když jsem v zaměstnání byla přes dva roky...

saurauia
13. pro 2014

marodit můžeš i nadále. co se týče mateřské, tak to záleží jestli se vlezeš do ochranné lhůty. Ta je 180 dnů od ukončení rpacovního poměru.
@ilona6