Prodloužení 3 leté RD. Budu si platit nem. a důch. poj.?

verena
14. únor 2011

Ahoj holky, potřebovala bych poradit, končí mi mateřská a zítra mám jít na pohovor k řediteli do práce, jak to bude s mým návratem. Synovi budou 3 roky v červnu a mám tříletou rodičovskou dovolenou. Plánovali jsme druhé dítě, ideálně spojit první mateřskou s druhou, ale nedaří se. V práci mi místo drží, ale už chtějí vědět, zda se vrátím a kdy. Vzhledem k tomu, že školku stejně dostaneme až od září, chtěla jsem si mateřskou prodloužit u zaměstnavatele s nástupem v září. U sociálky už prodloužit nejde, tam by mi určitě nic neplatili. Ale budu si muset sama platit nemocenské a důchodové pojištění? A v případě, že bych mezitím otěhotněla a pak dejme tomu nastoupila do práce a šla na nemocenskou, mám opět nárok na vyšší mateřskou (tříletou), nebo opravdu tím, že nebudu mít půl roku příjem, budu muset mít čtyřletou?

Druhé dítě jsme chtěli, ale nechce se mi nastoupit do práce a po třech měsících nahlásit, že zas odcházím na mateřskou...

j.a.n.i
14. únor 2011

@verena Tak prvně už nejsi na mateřské, ale na rodičovské dovolené, to jen pro ujasnění pojmů. Dál, rodičovskou dovolenou, lze ze zákona čerpat maximálně do 3 let věku dítěte, pak už prodloužit nejde, ale můžeš zaměstnavatele požádat o neplacené volno, to může být na libovolně dlouho, záleží na vaší dohodě se zaměstnavatelem. Během neplaceného volna si nemusíš sociální a zdravotní platit, pokud nebude dítě chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně, což jak píšeš nebude. V případě, že otěhotníš, tak máš normálně zas nárok na mateřskou a volbu 3 letého rodičáku. Jo a během toho neplaceného volna nemáš nárok na nemocenskou, na tu je nárok až od data nástupu do práce.

verena
autor
14. únor 2011

Ahoj j.a.n.i, děkuju za odpověď. Já jsem právě myslela, že v případě, že by se mi teoreticky podařilo otěhotnět, zkusila bych udělat rošádu typu nastoupit do práce a hned si napsat nemocenskou. Myslím, že se to takhle dělává? Nevíš, jak to funguje v tomto případě?

mataharyy
14. únor 2011

@verena nevím jistě jak to je, ale někde jsem slyšela/četla že když nastoupíš tak musíš zas nějakou dobu odpracovat, ale co je na tom pravdy to fakt nevím 😨

verena
autor
14. únor 2011

@mataharyy no mně právě přišlo že před mateřskou musím zas odpracovat x týdnů což odpovídá půl roku odpracovanému...

mataharyy
14. únor 2011

@verena Opravdu si nejsem jistá, ale vím že to někde někdo řešil, že když pak nastoupí zpět do práce tak musí nějakou dobu odpracovat, ale jak to přesně bylo a kolik dní to byl si nepamatuji, vypustila jsem to z hlavy pač jdu z rodičáku na mateřskou 😅

verbalinka
14. únor 2011

@verena
@mataharyy to není pravda, pokud to stihnete do 4 let věku prvního dítěte, tak se nemusí odpracovat nic.
@j.a.n.i to ví určitě přesněji 😉

verena
autor
14. únor 2011

No to by bylo super, jó naplánovat bych si to uměla, ale příroda mi nějak nepřeje :-/

j.a.n.i
15. únor 2011

@verena Odpracovat nemusíš v žádném případě nic, stačí když ti trvá pracovní smlouva 😉 Jen dej pozor na to, kdyby to vypadalo na neschopenku, nebo na nástup na další mateřskou až po 4 roku věku dítěte, tak hlavně nenastupuj po neplaceném volnu do práce, ale rovnou od data nástupu na neschopenku. Kdybys totiž třeba na měsíc nastoupila, tak ti to neplacené volno strašně sníží nemocenskou. Do 4 let věku předchozího dítka to na mateřskou vliv nemá, ale pak taky, sice bys nárok měla, ale byla by malá.

j.a.n.i
15. únor 2011

@mataharyy Nemusí, nevím kde tahle fáma vzniká, ale je to fakt jen fáma 😉 Podstatné je, zda po celou dobu trvá pracovní smlouva, když jo, tak se teoreticky dá nastoupit i na týden.

mataharyy
15. únor 2011

@j.a.n.i Taky nevím kde to vzniklo, ale vím že to někde někdo řešil, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, takže ani nevím k jakému konci se došlo. Každopádně děkuji za objasnění, asi jsem to zkomolila já a šlo o ten nástup po tom neplaceném volnu... 😅 Tímto se omlouvám za zavádějící informaci 🤐 😉

kolca
16. únor 2011

Můžu se přidat s dotazem?
A co z toho neplaceného volna plyne pro zaměstnavatele? Kdo platí soc. a zdrav.? Stát? Díky

vojtisek2007
16. únor 2011

@kolca zaměstnavateli z toho neplyne nic....pojistné hradí stát - péče o dítě do 4 let věku. Zaměstnavatele s nepl. volnem nemusí souhlasit, a při nepl.volnu může kdykoliv dát výpověď, není žena "chráněná" jako když byla na rodičáku nebo mateřský.....

kolca
16. únor 2011

@vojtisek2007 díky moc. A kdybych při neplaceném volnu zároveň podnikala, tak se mi to bude brát jako hlavní a musela bych platit soc. i zdrav. zálohy?

vojtisek2007
16. únor 2011

@kolca tak zdravotní bys platit musela prostě z toho, co by sis vydělala, zálohy na sociální se neplatí pokud nemáš za rok příjem vyšší než nějaký 56.000 nevím tu částku přesně....a když si na OSSZ platíš jen důchodové pojitěštění a k nemocenskému se nepřihlásíš, bere se ti podnikání jako vedlejší, když si nemoc. přihlásíš, máš automaticky živnost jako hlavní.

j.a.n.i
16. únor 2011

@vojtisek2007 @kolca Ale kolce by se to podnikání bralo jako hlavní, z pohledu placení sociálního, neboť nemá žádný z důvodů pro vedlejší... takže by musela platit minimální zálohy na sociální, na zdravotní ne, tam je to jinak.

kolca
16. únor 2011

@j.a.n.i díky, to jsem si právě myslela. Tím pádem nemá smysl, žádat o neplac. volno, když se tam stejně nebudu vracet pak.

j.a.n.i
16. únor 2011

@kolca Smysl to má pouze v případě, že plánuješ další dítko, zajistilo by ti to nárok na další PPM 😉

kolca
17. únor 2011

@j.a.n.i No ale když budu v tu dobu OSVČ, tak z čeho by se mi PPM počítala? Díky

j.a.n.i
19. únor 2011

No, pokud bys neplatila 270 dní nemocenské, tak z původního platu z práce, pokud jo, tak z obojího.

kolca
19. únor 2011

@j.a.n.i díky