Prodloužení rodičovské dovolené, jde to?

maarika
11. pro 2013

ahoj holky,mám takovou otázku.Mám rodičovskou dovolenou nastavenou na 3roky.Chtěla bych v tomto čase ještě jednou otěhotnět,aby mi to pěkně navazovalo na sebe.Ale chtěla jsem se zeptat,kdyby se nám to nepovedlo a já bych i po skončení rodičovské dovolené chtěla zůstat s prckem doma,jde to?Jde mi o to,že bych měla vyčerpaný ten limit 220 tisíc tak jestli by mi to prodloužili a jestli bych měla nárok na nějaké dávky?Můj názor je takový,že prodlouží,ale žádné peníze mi nedají.Ale raději bych si to chtěla ověřit,Děkuji 🙂

blahova_andrea
11. pro 2013

máš několik možností. jedna je, že vyčerpáš těch 220tisíc. to už se s tebou bavit nebudou, nic ti neprodlouží, žádné dávky nedostaneš a půjdeš se nahlásit na vzp jako matka pečující o dítě do 4 let. budeš mít státem hrazené zdravotní pojištění, budeš oficiálně doma, ale jinak nedostaneš ani korunu. další varianta je, že částku nedočerpáš. jakmile zjistíš, že jsi těhotná, tak zajdeš na ssp, vyplníš formulář, snížíš si měsíční pobíranou částku tak, aby ti vyšla do dalšího porodu nebo nástupu na mateřskou, pokud máš nárok a budeš rodičák prostě pobírat déle. rozpočítat částky si musíš sama, ale musí ti zbýt min. 50,- měsíčně. ono se ti taky může stát, že naopak otěhotníš dřív než jsi čekala a tudíž si půjdeš rodičák navýšit, aby jsi do dalšího porodu nebo mateřské vyčerpala co nejvíc. to je teď můj případ 😉 ale nevím, jak staré dítko máš, kdy ti to vlastně končí. každopádně pokud jsi už v novém systému rodičáků, tak měnit částky si podle potřeby můžeš každé tři měsíce 😉

petulka26
11. pro 2013

Je to přesně tak jak si myslíš. Taky jsem to tak měla, naštěstí mi to nevyšlo jen o měsíc. V září mi skončila rodičovská dovolené a začátkem listopadu se narodil syn. Ale ten měsíc jsem neměla nárok vůbec na nic.

tifanyt
11. pro 2013

Je to tak, ale nejsem si teď jistá, jestli by jsi měla nárok na mateřskou a výběr RP, když by jsi nenavazovala přímo.
Ale v tom fakt nejsem honěná a jenom mě to tak napadlo...

blanka.k
11. pro 2013

Pokud tě netlačí finance, tak si to změn teď na 4 roky ("pojistka", kdyby se nezadařilo hned), a jak otěhotníš, tak si to změníš na dobu, aby ti to navazovalo. JInak pokud ti skončí pobírání RP a zažádáš o péči, tak u toho nesmíš třeba mít přívýdělek v souč.práci, na živnost, nemůžeš dát dítě na celý den do školky atd. 😉

bobo1
25. pro 2013

Ahoj holky, já jsem v tomhle uplná trubka.. :-/. Já teďka mám prcka, v lednu bude mít 2 a půl roku, rodičák mi končí 20. července 2014. Druhé mimčo jsme zatím nechtěli, takže beru antikoncepci. Jenže mě to teď začíná nahlodávat, že bych drahého ukecala na miminko, ale když doberu anti, než se tělo pročistí, než se podaří, jasně to nezvládnem do tří let malého 😀 Rodičák jsem si nechala na 7000,- (vycházelo mi to na 7333,-), měla jsem v plánu, že si to nechám ke konci navýšit, abych dobrala do těch 220tis., ale šlo by to nechat na tu nižší částku s tím, že by se dal rodičák třeba o 2 nebo 3 měsíce prodloužit (teď se mi nechce počítat, kolik tam zbývá a na jak dlouho by to vyšlo 🙂) s tím, že bych třeba mezitím otěhotněla a vyšlo mi to, než bych šla na druhou mateřskou? Ale taky zároveň nemám v plánu nastoupit do práce, kam jsem chodila před dítětem, takže bych byla vlastně od července v podstatě nezaměstnaná. Vůbec tomu nerozumím :/ a nevím, jestli do toho jít, nebo jít na 2 roky někam do práce... Snad to píšu tak nějak srozumitelně a máte někdo zkušenost, že máte děti po sobě, ale nestihly jste to do tří let toho prvního, zaměstnavatel vám nedrží práci, bla bla bla 😀

kachidlo
26. pro 2013

Zeptám se taky. Jestli tomu dobře rozumím. Tak můj prcek bude mít 3 roky v dubnu, mně skončí MD, do školky ho vemou až v září, před tím jsem práci neměla, druhé dítě se nedaří. Myslela jsem, že prodloužím MD na 4 roky (vlastně jen do září). Na ŽL si přividělat nesmím? Kdybych si teda zároveň nechala rozpočítat RP tak přivídělek na ŽL problém nebude?