Proplacení dovolené na mateřské dovolené. A co OSVČ?

katy34
30. lis 2011

Chtela bych vsem zamestnankynim poradit,, aby si nechaly od sveho zamestnavatele proplatit dovolenou, kterou si nemohly vybrat z duvodu materske dovolene. Nejsem z oboru, ale dozvedela jsem se, ze pokud jste roce 2011 nastoupily na materskou dovolenou a odpracovaly 60dni mate narok na to, aby vam zamestnavatel proplatil dovolenou (celych 20-25 dni), kterou jste si nemohly vybrat v roce 2011 z duvodu materske dovolene. Malo kdo o tom vi, je to pry teprve 3 roky stary zakon.Treba to tady nekdo z oboru lepe vysvetli a osvetli, protoze me to prijde dost neuveritelne - uz jsem si to overovala na CSSZ. Zajimalo by me, jestli maji na neco takoveho narok i OSVC ?

anitep
4. únor 2016

@anitep ale az asi po tehle materske nevim jestli vznika narok pri neschopence ale pri Md ano

j.a.n.i
4. únor 2016

@anitep Ne, za neschopneku nárok na dovolenou nevzniká.

kristinasaxi
2. bře 2016

Ahoj holky, potřebovala bych poradit. Jsem na druhé mateřské a budu si žádat o dovolenou za rok 2015 a za rok 2016. S tím problém není. ALE problém je, že při prvním dítěti jsem špatně sepsala žádost o tu dovolenou a vyplatili mi pouze část za rok 2013 a plnou dovolenou za rok 2014 ne. Teď když sem se zmínila, že tam ta dovolená za rok 2014 stále je a ráda bych si ji taky vybrala, tak účetní valí oči a tvrdí, že to nejde. Já si myslím, že to jde... Máte někdo zkušenosti, prosím? Dá se vybrat zpětně? Já myslím, že to je stejné, jako kdyby mi převáděli dovolenou z jednoho roku do druhého, ne?

xpila
2. bře 2016

@kristinasaxi Jasně, že to jde, ta dovolená tam pořád je. Jen je možné, že se ti bude krátit.

anitep
2. bře 2016

Ano t ucetni nevali oci a radne si to spocita . sice se skratila ale zase vam vzniat

anomisv
26. čer 2016

Ahoj holky, prosím o radu.
Zaměstnaná s nárokem na mateřskou mám cca 30dnu dovolené. Jestli to chápu správně po mateřské a před rodicakem mi musí proplatit dovolenou?? Když budu na mateřské i začátkem příštího roku vzniká mi nárok na novou? A musím se tedy o proplacení řádne dovolené hlásit sama?? Diky 🙂

xpila
27. čer 2016

@anomisv Ne, musíš sama zažádat o čerpání dovolené tak, aby ti bezprostředně navazovala na MD. Dovolená se proplácí pouze a jen při skončení pracovního poměru.
V roce 2017 ti může vzniknout dovolená také, záleží přesně na tom, jak dlouho budeš v roce 2017 na mateřské.

anomisv
28. čer 2016

@xpila určitě??mě bylo řečeno že se smlouvou na dobu neurčitou se stará dovolená při zažádání proplácí po mateřské a před rodicakem (ne až bych se po rodicake nevrátila do práce ,tedy konec smlouvy)a na mateřské budu cca do března,dubna 2017 🙂

xpila
28. čer 2016

@anomisv Ano, určitě. Stará dovolená lze proplatit pouze při skončení pracovního poměru, jinak se musí čerpat. Je to stanoveno v Zákoníku práce.

gepe
28. čer 2016

@xpila ahoj, kdyz Te vidim 😅 mezi RD a nastupem na MD budu mit ted neco opet odpracovano, ale ne 270. Dopocita se mi to do 12ti mesicu z odpracovaneho pred prvni MD a RD? Stale celou dobu zamestnana a vse ok, jeden zamestnavatel 😅 Tj co jsem se tak docetla/dolustila, MD bych mela mit stejnou (% mzda stejna jako pred prvni MD) nyni jako pred prvnim porodem,?

xpila
28. čer 2016

@gepe JJ, PPM budeš mít stejnou. Ono i kdybys teď měla menší plat (stále u toho stejného zaměstnavatele), tak tím, že na druhou MD nastupuješ do 4 let prvního, tak se porovnají oba dva vyměřovací základy a vezme se ten vyšší.

gepe
28. čer 2016

@xpila diky! 😅

marushka7
24. črc 2016

Ahoj, potřebovala bych taky poradit ohledně dovolené. měla bych čerpat mateřskou do 15.3.2017 a personální mi řekla,že kdyby mi z letošního roku zbylo 12 dní dovolené,abych jí čerpala do konce března, měla bych pak nárok zase na celý rok dovolené...co je na tom pravdy? Když jsem na to koukala,všude píšou,že nárok vznikne po odpracování 60 dnů a to by bylo už 24.3.2017 a ne až 31.3.2017. Díky 🙂

j.a.n.i
24. črc 2016

@marushka7 Ano, nárok vzniká po tom 24.3., takže stačí 7 dní staré dovolené, ale nechala bych si ta nějakou rezervu, takže třeba 9 dní, ať nikdo nemůže nic.

marushka7
25. črc 2016

@j.a.n.i Díky moc a myslíš, že i tu novou dovolenou za rok 2017 můžu hned čerpat i když zůstanu doma na rodičovské, nebo jí můžu čerpat až se vrátím po rodičovské do práce?

j.a.n.i
25. črc 2016

@marushka7 Budes ji cerpat mezi materskou a rodicovskou dovolenou.

neeva
25. črc 2016

Ahoj. Mam taky dotaz. Jestli to dobre chápu tak pokud jsem od 19.2. tohoto roku na Md mam nárok na dovolenou za letošek? Smlouva mi konci v červnu 2017.

blazenalot
20. srp 2016

ahoj holky od 1.4.2016 jsem v PN na mateřskou jdu někdy začátkem záři. na vypl.pásce mám ještě 27,5dne dovolené (něco loňska dov. a letošní celá) co s ní když si ji nemůžu vybrat a co jsem četla mi ji neproplatí a určitě nechci aby propadla ve prospěch zaměstnavstele 😒

j.a.n.i
20. srp 2016

@blazenalot Vyberes ji meri PPM a RD, jen o ni musis nejlepe pisemne pozadat.

anomisv
20. srp 2016

@blazenalot proč by neproplatili ? Co vím musí. ☺

lenoulinkaa
20. srp 2016

@blazenalot o čerpání dovolené si písemně žádádej zaměstnavatele bezprostředně po skončení peněžité pomoci v mateřství.

j.a.n.i
20. srp 2016

@anomisv Ne proplatit ji nemusi, ale v navaznosti na ppm ji musi umoznit si ji vycerpat.

blazenalot
20. srp 2016

děkuji moc ... jste zlatíčka :-*

hhaannii
5. zář 2016

Dobry den, chci se zeptat... Jsem na materske, v praci jsem zadala o proplaceni dovolene. V tom problem neni, mam narok na 20 dni. Jen mi ma ucet prisla polovina penez.... Ucetni rikaze je to normalni, ze se kazdy mesic meni hodinova mzda, ze jsou pak prave lidi prekvapeni, ze nedostanou to, co ocekavaji. Ja jsem z toho teda v soku, nikdo z mych znamch a v mem okoli to takhle nikdy nemel... Vsichni dostali normalka proplacenou dovolenou tak jak maji. Tak se mi to nezda.... Nemate s tim nekdo zkusenost? Nevite nekdo jak to ma byt? Diky moc za odpovedi.

blazenalot
5. zář 2016

@hhaannii ??? ty už fakt nevědi jak nás ochcat... škoda že nemohu poradit ,ale co zkusit zavolat na inspektorát práce 😉

hhaannii
5. zář 2016

No prave. Taky mam tucha, ze tady neco smrdi. Snad uz mi nejde ani o ty prachy, ale že ze me delaji blbce. Mas cislo? 😀

cizinkaa
5. zář 2016

@hhaannii Kolik si měla hodinovku před nástupem na MD a kolik teď?

hhaannii
5. zář 2016

Neco kolem 120,- ted mi ucetni rekla, ze a hodinu mam 61,50,- kdyz jsem si ale propocitala,co mi prislo, tak m to vyslo na 54,-

cizinkaa
5. zář 2016

A máš třeba výplatnici teď a předtim?
A kolik máš ve smlouvě? Jestli je ti to nepříjemný, neodpovídej anebo do zpráv. Jsem personální manažer. 😉 Hodně často si lidi stěžujou, protože neznaj a neví a většinou nejde o chybu na straně zaměstnavatele...

hhaannii
5. zář 2016

No mam priznano min nez dostavam samozrejme