Proplacení neschopenky, pracovní víkendy se nepočítají?

prde_lina
13. únor 2014

Ahoj, měla bych dotaz ohledně proplacení neschopenky, kvůli které mám teď v práci trochu konflikt s naší personální.

Jedná se o to, že jsem marodila od 3.1 do 11.1 (pátek - sobota). Kromě úterý 7.1 jsem měla na všechny dny plánované směny.. Teď jak to bude s proplacením?

Personální mi tvrdí, že to bude tak, že víkendy je nezajímají, i když jsem je měla mít pracovní a do pracovního výkazu mi je zapsali jako nemoc, ne jako volno. A tudíž, že pátek, pondělí a úterý budou ty tři dny zadarmo, sobota+neděle+další sobota (všechno směny) mi nebudou počítat a zaplatí mi středa - pátek, tedy tři dny..

Nemělo by to být spíš tak, že pátek - neděle jsou dny zadarmo, pak mi zaplatí pondělí - sobota kromě toho volného úterka, tedy pět dní? Přece mě nemůžou okrást o dva dny nebo ano?

Ona argumentuje tím, že ty víkendové směny zadarmo se vykompenzují tím, že mi zaplatí i dny volna v týdnu, ale já o víkendech měla tři směny a volno v týdnu jedno, takže pořád mi tam ty dva dny haprujou :(

anina32
13. únor 2014

@prde_lina Bohužel je to tak, měla jsem to tak ještě před mateřskou, a nejenže pracovní víkend nepočítají, ale navíc pak na konci měsíce přišli s tím že mi díky tomu chyběj hodiny, protože jsem je o tom víkendu neodpracovala, a oni to nemohli počítat jako neschopenku. Takže jsem pak musela dělat 12tky, abych si nadělala tu nemoc, trochu jako kocourkov ☹

honeypet
13. únor 2014

@prde_lina bohužel to tak asi bude. Pokud vím, při proplácení neschopenky od zaměstnavatele se na víkendy nehraje, ikdyž o víkendech normálně pracuješ. Tudíž ti opravdu zaplatí jen ty tři dny v týdnu.

prde_lina
autor
13. únor 2014

Cože?? Napracovat? To bych je těžce poslala někam nebo je nahlásila na pracovní inspektorát.. Ty máš neschopenku, tudíž omluvenou absenci, to, že to neplatí je jedna věc, ale pokud máš v ten den nemoc, tak prostě máš nemoc, nenadělala bych si ani minutu.. To je strašný, co si dovolujou :(

Na mě jednou šéf zkusil, když jsem se vrátila od lékaře s propustkou, jestli počítám s tím, že mi posune směnu o tu dobu, co jsem byla pryč. Jsem mu s úsměvem oznámila, ať si přečte zákoník práce a že prostě mám propustku a hodlám si dodělat pouze zbytek směny.. Od tý doby mi dal pokoj v tomhle, ale taky to zkoušeli..

No nepotěšily jste mě, ale čekala jsem to. Díky za info 🙂

j.a.n.i
13. únor 2014

@prde_lina Jako pracovní se v tvém případě počítají všechny dny, kdy máš plánovanou směnu, takže tvůj výpočet je dobře... pokud máš čím dokázat, žes tu směnu opravdu naplánovanou měla, tak omlátit účetní o hlavu a případně pak na inspektorát práce.

veruberu11
13. únor 2014

http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/priklady-nahr...
Prvne jsem se priklanela na stranu ucetni, ale nedalo mi to a hledala jsem nejake info... Mrkni na ten odkaz,
priklad 2, vypada to, ze zalezi jak mas postavenou prac. smlouvu a jaky mas uvazek a pokud delas takhle na smeny, tak bys to mela mit proplacene podle sveho vypoctu. 🙂

prde_lina
autor
15. únor 2014

j.a.n.i mám to jak prokázat, v práci máme takzvané WFM, to je aplikace, kde máme vidět naplánované směny. Už jsem si udělala printscreen. A tam mi to nezměnili na day off, ale nechali mi tam nemoc. Jediný day off mám to úterý, kdy jsem v práci být neměla. Tudíž tam mám 8x nemoc a 5x bych ji měla dostat zaplacenou. Výplata přišla a zaplacené mám tři dny.
Asi zkusím ten inspektorát, ať se na to mrknou. To je nějak placené, nemáš zkušenost, jak to probíhá?

veruberu díky za odkaz.
Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, dělám 8mihodinové směny, tedy oni to berou jako 7,5 hodiny. Směny se plánují různě, dělá se tam i o víkendech.

Jen se bojím, abych neměla nějaký průser pak z toho, že je udám. Přece jen mi smlouva končí za pár měsíců, tak aby mi ji prodloužili. Jo a dělám přes personální agenturu, tak jestli v tom není rozdíl, ale nic jsem v zákoníku nenašla.

Jinak já pročítala zákoník práce, tam se píše, že se neproplácí první tři pracovní dny (celkem max 24 hodin), zbytek že ano a že se samozřejmě neplatí dny, kdy zaměstnanec měl plánované volno (pro mě úterý). Mě personální řekla úplně něco jiného, prý že se nepočítají víkendy, i když je tam směna a že se naopak proplácí i dny volna, což je blbost podle toho zákoníku. A oni mi opravdu úplně vynechali víkendy, a jako první tři dny brali pátek, pondělí a úterý. Přitom podle zákoníku by tedy měli brát pátek, pondělí a středa - úterý vynechat. A v mém případě tedy pondělí - sobota proplatit, tedy krom toho úterka. Pěkně mě naštvali s tím! Jako je to necelých 1000 kč, ale v dnešní době každá koruna dobrá 😖

veruberu11
15. únor 2014

Teď mi ještě napadlo zkusit zavolat na ČSSZ, mají tam linku pro nemocenské pojištění, sice Tobě celá nemocenská spadala ještě do lhůty pro zaměstnavatele, ale za optání nic nedáš a ty paní tam mají docela přehled. Řešila jsem s nimi několikrát nejasnosti (byla jsem na rizikovém a i pak ohledně mateřské) a vždy mi poradili. Tady pro změnu opět odkaz:
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-cen...
Držím palec, jak píšeš, každá koruna dobrá a jen kvůli něčí neznalosti přijít o peníze bych taky nechtěla... 😉

j.a.n.i
15. únor 2014

@veruberu11 Obávám se, že v tomhle OSSZ nepomůže, ty pravidla jsou úplně jiná, není to jejich obor, to je větší šancí ten inspaktorát.

j.a.n.i
15. únor 2014

@prde_lina Ten inspektorát by měl být zadarmo, jinak bych možná zkusila, jestli by ti jen nedokázali dát vyjádření správného výpočtu bez uvedení zaměstnavatele (a s tím jít na účetní, že jinak je nahlásíš), přece jen, když je na nahlásíš, tak to prodloužení smlouvy příliš neprospěje.

veruberu11
16. únor 2014

Určo jsem nemyslela s nimi řešit problém s danou agenturou, to by je opravdu nezajímalo. Spíš se zeptat na pravidla toho vyplácení nemocenské a to by určitě vědět měli i v té lhůtě, co vyplácí ještě zaměstnavatel, nemocenské pojištění jejich obor je. 🙂
S podnětem pak jednoznačně na oblastní inspektorát práce. Pokud je možnost se tam informovat bez ´udání´ a nechat si spočítat, nemělo by to chybu, zkusit s tím pak zajít znovu za účetní a pak by se vidělo. 😉

j.a.n.i
16. únor 2014

@veruberu11 Vědět to s největší pravděpodobností nebudou, protože to s nima nemá nic společného... i když z našeho pohledu to je "nemocenské" ale z jejich je to náhrada mzdy.

prde_lina
autor
17. únor 2014

Díky za rady. Zkusím tedy napsat třeba email na ten inspektorát, zatím bez udání, jen jako obecný dotaz. Zjistím co a jak a případně i jakým způsobem pak udat a pak to zkusím probrat znovu s agenturou.. Pokud i poté si budou stát za svým, tak to nahlásím prostě.
Jen ta smlouva pak no.. Toho se bojím. Ale zase na druhou stranu, o prodloužení ani tak nerozhoduje personální agentura, co mě zaměstnává, ale firma, u které skutečně dělám, můj supervizor vlastně zasílá žádost o prodloužení. A toho to nemusí zajímat, z jejich kapsy by případná pokuta za nedodržení zákona nebyla ne?
Jsem na to zvědavá. Peníze mi teď samozřejmě chybí, kromě tohoto jsem měla ještě OČR ke konci měsíce, protože pro změnu byla nemocná dcera, takže výplata byla fakt "úžasná" :/

j.a.n.i
17. únor 2014

@prde_lina Jo, těm je to fuk, takže to by i prodloužení mohlo projít.

evsona
5. srp 2014

Dobry, chtela bych se Vas prosim zeptat, jsem 3 mesicem ve zkusebni a naskytla se mi nova prace ale az od zari, chtela bych ted neschopenku, vzhledem k tomu, ze jsem i vycerpana z te prace a delam porad 13tky i vikendy, muze mi zamestnavatel dat vypoved, kdybych byla na nemocenske a pocitaji se do nemocenske i vikendy? Nejedna se mi o placeni tech vikendu tak, jak spis o to, jak buch mohla mit dlouho tu neschopnost, narok je 21 dni, ale prave nevim jestli mam do toho ppcitat i vikendy nebo jenom pracovni dny v tydnu. Jedna se mi o to, aby mi ta neschopenka vysla nejak do konce srpna, abych pote mohla nastoupit do te nove prace. Myslite, ze by to tak slo udelat?

A jeste mam napsanou uz mesic dovolenou na srpen, to by se take pocitalo jako neschopnost a nebo jako dovolena, lterou mam napsanou a danou uz zdrivejska.

Moc Vam dekuji za odpovei a rady.