RD. Je zaměstnavatel povinen vzít mě předčasně do práce?

beruskaph
25. črc 2009

Zdravím 😉 ! Nevíte prosím někdo jak to je s předčasným ukončením rodičáku? Jelikož momentálně potřebuju peníze,tak by mě zajímalo jsetli je zaměstnavatel povinen mě vzít předčasně do práce. Pokud ano,tak musím nejdříve zrušit RD nebo se nejdříve domluvit se zaměstnavatelem? Mám PP na neurčito a RD jsem si vzala na 3roky. Ale jelikož se u nás propouštělo,tak nevím zda mě vezme nebo dá odstupné.

A kdyby mě náhodou vzal a já po nějaké době otěhotněla,tak mám nárok na nemocenskou nebo musím zpět na rodičák a tudíž bych pak neměla ani nárok na MD?(jelikož malému je teprve 14měsíců,hlídání mám).

Díky za odpovědi

jenjanka
25. črc 2009

rodičak nemusiš ukončit ne?myslim že při rodičaku mužeš normalně pracovat

beruskaph
autor
25. črc 2009

To sice ano,ale bohužel práce nikde žádná není a pokud bych chtěla dělatve svém dosavadním zaměstnání při RD,tak musím mít jinou smlouvu a tudíž jinou práci,ale u nás ve firmě jiná práce není.

mikca
26. črc 2009

No zalezi jak si se domluvila ze zamstanavatelem..pokud jsi mu pisene oznamila ze budes doma tri roky, tak te nejspis neveme a nema to za povinnost..ale nechapu proc by jsi mela mit jinou smlouvu to nechapu...jinakkdyby jsi byla tehu podruhe, a byla stale zametsnana a tak budes mit narok na PPM i na nemocenskou...

beruskaph
autor
26. črc 2009

To,ze budu mit RD,jsem hlasila pouze na socialce a v praci se me nikdo na nic neptal. Kdyz si pry chci RD privydelat ve stejnem zamestnani,tak musim mit jinou smlouvu,protoze bych pak nemela narok na RD a to by pro me nebylo vyhodne,protoze mam ted smlouvu na neurcito. Proto jsem chtela ukoncit RD a pracovat na plny uvazek.

mikca
26. črc 2009

to je blbost...pri RD si muzes privydelat neomezene zadna smlouva na to nema vliv..ikdyz budes mit smlouvu na dobu urcitiou nebo eurcitou neba na dohodou o prac. cinnosti na RD to nema zadny vliv..takze byt tebou tak smlouvu na neurcito bych si v kazdem pripade nechala...jedine co ovlivnuje rodicak, je to, jak davat dite do skolky..tm je to omezene, ale ne smlouvou v praci to e jim jedno..takze by byla hloupost rodicak ukoncovat..muzes mit neomezeny prijem a smlouvu na neurcito dal...a kort kdyz mas hlidani..muzes proste pracovt na plny a barz i rodicak to se smi..

lena27
26. črc 2009

tak se domluv ať ti udělají smlouvu jako brigádnici. kamarádka takhle chodí do bývalé práce než jí skončí MD

lennis
26. črc 2009

podle má na rodičák vliv jen to, jestli dáváš dítě do školky, pokud máš hlídání, máš nárok na RD a zaměstnaná můžež být normálně.
Dohodu o provedení práce, pro ně výhodné i pro tebe, ty ani oni nic neplatí...jako živnosťák na RD, taky nic neplatíš
Pokud máš manžela a tvůj výdělek nepřesáhne 68tis za rok, tak na tebe může uplatnit vrácení daní (dříve společné zdadění manželů)

kacka.va
27. črc 2009

beruska: přivydělávat si můžeš při rodičáku jak chceš, pokud nedáváš dítě na každý den do školky (hlídá např. babička). Co se týká smlouvy, tak klidně můžeš pracovat na tu stávající a na rodičák právo máš. Koukni do různých diskuzí, řešilo se to tu už několikrát. Já to tak taky měla mít, ale nakonec jsem si prodloužila práci na dohodu. Něco jiného je práce po dobu mateřské, to nesmíš pracovat pro zaměstnavatele, od kterého ti plyne mateřská.

beruskaph
autor
27. črc 2009

Holky děkuju a rady,tak jsem si to asi spletla s mateřskou 😀