RD, pak nástup do práce. Můžu žádat opět o rodičák?

holly1
9. pro 2010

Ahoj, potřebuji poradit. Měla jsem dvouletý rodičák, nastoupila po dvou letech na své původní místo. Malá je ale pořád nemocná a celkově to dost rozklížilo chod rodiny a domácnosti, takže uvažuju, že nastoupím opět na rodičák - do 3 let věku dcery. Je to možné???? Díky moc.

cervik1111
9. pro 2010

já si myslím,že to nejde.Pokud jsi měla zvolenou dvouletou varintu a už si ji vyčerpala,tak nemůžeš jít na další rodičák.

holly1
autor
9. pro 2010

Jde o rodičák pro účely zaměstnavatele; podle mě existuje "dvojkolejnost" - pro účely dávek státní sociální podpory - to už mám vyčerpáno a byla bych určitě bez dávek, ale myslím si, že zaměstnavatel by mi to umožnit měl - podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout rodičák do 3, maxim. 4 let věku dítěte. V podstatě jsem se mohla i před nástupem rozhodnout, jestli půjdu po dvou letech do práce nebo zůstanu na dalším rodičáku, ale jak jsem řekla, už bez těch dávek, o které mi stejně nejde. Myslím, že to tak je, ale potřebuji, aby mi to někdo potvrdil, kdo to ví jistě.

j.a.n.i
9. pro 2010

@holly1 V principu to víš dobře, akorát máš bordel v názvosloví... Rodičák je ta dávka od sociálky a ten opravdu prodlužovat nejde, když už jednou zvolíš. Rodičovská dovolená je to volno, které čerpáš od zaměstnavatele a na tu se opravdu můžeš vrátit, je povinen ti ji poskytnou do 3 let věku. Do 4 let už ne, to už není rodičovská dovolená, ale klasické neplacené volno a to už není nárokové, poskytnout ti ho může klidně do i do 7 let, pokud se tak dohodnete, ale taky nemusí.

holly1
autor
9. pro 2010

Jani, díky, jojo, máš pravdu. jak se řekne správně ten "rodičák", resp. čeho je to zkratka? To je v podstatě ta dávka?

gejbule1
9. pro 2010

Já v tom mám taky nejasnosti ☹ .
Mě zase volal zaměstnavat.žepro mě nemá místo jestli se budu chtít vrátit.Provozovna na které jsem dělala je zrušená ale vrátit se budu chtít nemám nic jiného.Tak nevím na co mám nárok,co musím vzít za práci nebo jestli mám nárok odmítnout.Odstupné mi nebudou chtít dát jsou šetřivý.
Neumíte mi některá poradit?

vojtisek2007
9. pro 2010

@holly1 rodičák = rodičovský příspěvek - dávka, která se pobírá od úřadu práce, kdy si zvolíš dva,tři nebo čtyři rokya podle toho dostáváš vyplaceny peníze........
..............rodičák = nebo rodičovská dovolená - volno, které čerpáš u zaměstnavatele

- tyhle dvě věci spolu vůbec nesouvisí, můžeš si vybrat rodi.příspěvek na dva roky (bereš z úp 11400) a u zaměstnavatele žádat o tříleté volno,nebo můžeš mít vybraný tříletý rod.příspěvek (bereš 7600) a u zaměstnavatele vůbec rodičovskou dovolenou čerpat nemusíš a chodíš do práce....navíc rodi.dovolenou u zaměstnavatele můžou čerpat oba rodiče najednou, rod.příspěvek je samozřejmě jen jeden 🙂 z nich

vojtisek2007
9. pro 2010

@gejbule1 máš nárok na držení prac.místa do 3let věku dítěte (držení prac.pozice pouze při čerpání PPM), takže když tvoje provozovna už není, a nebude tě chtít zpátky, tak buď odejdeš dohodou - tzn. sepíšete dohodu že k tomu a tomu datu končí prac.poměr - a v tom případě bych trvala na min.5platů jako odstupné, nebo dnem po třetích narozeninách dítěte nastoupíš do práce -když nemáš kam, nemá pro tebe místo, je to překážka v práci na straně zaměstnavatele a měl by ti dát normální výpověď,kdy trvá 2měsíční výpovědní lhůta (kdy tě platí jako kdybys chodila do práce) a odstupné tři platy - pokud to nebylo v prac.smlouvě stanoveno jinak.

gejbule1
9. pro 2010

@vojtisek2007 Děkuju moc za info.Ještě by mě zajímalo když jsem dělala účetní jestli mi můžou třeba nabídnout uklízečku a zda to musím vzít?

vojtisek2007
9. pro 2010

@gejbule1 Vrací-li se do práce zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, přiznává jim zákoník práce právo, aby byli zařazeni na jejich původní práci a pracoviště.

Není-li to možné, protože tato práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí je zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající jejich pracovní smlouvě. Nemůže-li zaměstnavatel přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, protože nemá práci odpovídající pracovní smlouvě, může se se zaměstnancem dohodnout na změně pracovní smlouvy. Nedohodne-li se se zaměstnancem na změně pracovní smlouvy a zaměstnanec jinou práci nekoná, půjde o ostatní překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 130 zákoníku práce. V takovém případě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, a to po celou dobu, kdy zaměstnavatel zaměstnanci práci nepřiděluje. Překážka v práci na straně zaměstnavatele trvá i tehdy, nepřiděluje-li zaměstnavatel zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy z objektivních důvodů, které nemůže žádným způsobem ovlivnit.

gejbule1
9. pro 2010

Díky 🙂

zuzkabedrichova
27. led 2015

Dobry den mam dotaz.Mužu se vratit do prace a dat dceru do jesli?neprijdu o rodicak?dekuji za odpoved.

j.a.n.i
27. led 2015

@zuzkabedrichova Kolik je dceři?