Riskovat a čekat na těhu/jít do jistoty a 3 roky počkat?

klarkakrejcova
10. únor 2013

Ahojte. Chtěla bych se přeptat co byste mi poradily nebo dělaly na mém místě... Jsem v situaci, kdy jsem nastoupila jako učitelka a mám roční smlouvu na dobu určitou. Mám dvě možnosti - buď bych zůstala na tomto místě, ale musela bych na podzim otěhotnět, abych prostřídala vracející se mateřskou a stihla odchod jedné důchodkyně po mé mateřské a nebo odejít do jiné školy na záskok a tam mám zase podmínku abych odučila celé ty 3 roky záskoku. A po tom záskoku budu muset najít místo a pak teprve bych mohla mít mimi... Je mi skoro 25 a pořád se nějak nedokážu rozhodnout. Čas na rozhodnutí mám do konce února ☹
Díky za každou reakci...

llluckaaa
10. únor 2013

Ahoj, asi záleží hodně na tom, jak moc chceš miminko a jestli jsi ochotná počkat. Kdybych byla já na tvém místě a bylo mi 25, tak bych počkala 😉

buldok
10. únor 2013

Já bych nečekala...

blahova_andrea
10. únor 2013

já v 25 na mimi ještě moc nemyslela, takže jsem si řešila jiné věci, i tu práci a mimi přišlo v těch 28 letech. ale jsou ženy, které touží po dítku už od 20 a pro ně je každý rok odkladu "utrpení". záleží kam se řadíš ty sama. jaké máš zázemí u muže nebo rodiny, mimo vlastní práci. já třeba mimi měla až v době, kdy jsem vyfasovala smlouvu na dobu určitou, ale to, že mi drží místo mi nakonec bude stejně k ničemu, protože za současných podmínek se nedá původní práce skloubit s nástupem dítka do školky a péčí o něj. pro mě je docela hrůza řešit cokoliv co nebude letos. stát se může tolik věcí co neovlivníš a budeš muset plány stejně stále měnit a ladit.

pett21
10. únor 2013

@klarkakrejcova ja bych asi pockala vzhledem k veku , ve 25-ti neni kam spechat ( muj nazor ) , ale zalezi jake mas priority 😉

anetka1701
10. únor 2013

@klarkakrejcova vzhledem k tvému fotoblogu :o) obrázkům miminek a výbavičky si myslím, že si odpovídáš sama a víš, kam tě srdce táhne. Pokud máš vyřešeno vše ostatní (tedy, chlap=tatínek, bydlení, finance...) tak nevidím důvod, proč to nezkusit :o) Přestat se chránit a ono to nějak dopadne... A pokud do podzima naotěhotníš, jistě seženeš jiné místo...

hupcza
10. únor 2013

mě by spíš zajímalo, co to je za podmínku, že někde musím odpracovat tři roky ...

klarkakrejcova
autor
10. únor 2013

Děkuju za reakce... Já už jsem z toho všeho zmatená jak lesní včela... Jeden den bych mimi brala hned, druhý den si zase říkám, zda bych ho zvládla a chtěla...
Ty tři roky mi ředitelka v jiné škole řekla, že by požadovala...

llluckaaa
10. únor 2013

@hupcza U nás v práci někdo musel podepisovat "stabilizační dohodu". Pokud jí porušil a nepracoval tam dostatečně dlouho, platil pokutu 😉

buldok
10. únor 2013

@llluckaaa Tak to bych NIKDY nepodepsala!!!!!

llluckaaa
10. únor 2013

@buldok Je to něco za něco. Na druhou stranu za ně platil zaměstnavatel statisíce za školení a vzdělávání.

buldok
10. únor 2013

@llluckaaa I tak bych mu to nepodepsala...

berenika39
10. únor 2013

@hupcza AHOJ AHOJ AHOJ!!! jsi to stále ty , ta samá??? pardon za OT🙂

@klarkakrejcova já bych osobně počkala, co mi poradí příroda, protože ty se můžeš racionálně rozhodovat, nechat si radit, ale ona stejně hraje prim....já bych s ní moc nelaškovala...🙂

hupcza
10. únor 2013

@llluckaaa : stabilizační dohoda je upravena takto http://mail.val-mez.cz/zakony/zakonik/1520.htm
není tam nic o tom, že nesmí v dané době otěhotnět - nad to je vázána na poskytnuté vzdělání atd.

takže já osobně bych spíš než o dítěti (na ten je čas až se nad tím nemusí extra dumat) popřemýšlela nad potenciálním zaměstnavatelem

hupcza
10. únor 2013

@berenika39: furt ta samá 😀

klarkakrejcova
autor
10. únor 2013

@berenika39 když u mě právě příroda zatím nedostala šanci, protože jde i o to, zda mám vysadit HA...

berenika39
10. únor 2013

no já bych jí tu šanci dala. a pak by se vidělo. protože je možnost, že hned neuvidíš a pak by bylo smutno. ono to racionálno někdy vítězí, já vím, jenže zrovna s tím těhotněním je to jinak - nejde to úplně naplánovat. odložit jo, jasně, ale na písknutí to nemá každý🙂

j.a.n.i
10. únor 2013

@llluckaaa Tak stabilizační dohodu klidně podepsat může... a klidně může i otěhotnět, to se totiž stabilizační dohodou zakázat nedá.

j.a.n.i
10. únor 2013

@klarkakrejcova No, z hlediska práva může požadovat co chce, ale pro to žádnou oporu... takže by to bylo jen na tobě, jak by ses k tomu postavila, jako fér to není, ale to už může klidně záležet na vztazích tam.

llluckaaa
10. únor 2013

@j.a.n.i No jasně, to netvrdím, ale znamená to, že se tam musí po rodičáku vrátit. To byl jen příklad toho, jak může zaměstnavatel někoho donutit, aby u něj 3 roky pracoval 😉

garfie
11. únor 2013

@klarkakrejcova Taky přesně nechápu co s tebou udělají, pokud během těch tří let otěhotníš...zastřelí? 😀 Jasně, je to o tom, že něco slíbíš.....ale možná nad tím moc přemýšlíš. Ono je otázka, jestli ti vůbec půjde otěhotnět, kdy si pískneš.....zatím tady mluvíme o variantě-vyjde to přesně kdy budu chtít.....
Já jsem v pětadvaceti dítě nechtěla ani omylem, ale i vzhledem k práci co děláš předpokládám, že to máš jinak....a co na to budoucí otec-taky do toho má co mluvit 😎

evitaa
11. únor 2013

Byla jsem v podobné situaci - měla jsem nabídku práce, pokud tam vydržím 4 roky. Bylo to také učení (španělština). Vůbec jsem to nebrala tak, že mě někdo nutí tam zůstat. Zkrátka jsem pochopila, že ředitelka chce, abych odučila žáky od 6. třídy až do devítky. Na druhou stranu by se Vám jako rodičům také nelíbilo, kdyby vaše dítě v 6. třídě začalo studovat nějaký obor a třeba po dvou letech učitelka odešla a děcko by muselo začít s něčím jiným. Mně to přijde jako férové jednání.

eficenka
11. únor 2013

@klarkakrejcova
já bych nečekala... mít dítě je super, pokud se na něj cítíš, tak hurá do toho 🙂

smisek2011
11. únor 2013

Ja bych necekala, je fajn mit super praci, ale pozdeji nemusis mit mimi s vekem klesa plodnost, samozrejme ne u kazdeho, treba by si otehotnela hned ale treba taky ne a muj nazor je ze penize a prace jdou vzdycky stranou ☹ mozna se mi to lehce rika, ale beru to ze sve zkusenosti asi tak ze kdyz jsme se s manzou hnaly za penezi praci atd. a neplnily jsme si ty sny co jsme chtely , pozdeji jsme na to dost blbe doplatily ☹

smisek2011
11. únor 2013

a taky po materske se ti muze naskytnout jeste lepsi prace 🙂 Nikdy nevis co te ceka a je zbytecne si cokoliv planovat 😀

klarkakrejcova
autor
11. únor 2013

No právě, chápu tu ředitelku, co by chtěla, abych tam byla tři roky (aspoň)... Ale co pak? budu tam, vyhodí mě až se jí vrátí ta holčina z mateřský a já pak budu v 28 v háji a bez práce... Nebo druhá varianta - zůstanu tam, kde jsem a buď otěhotním a jsem "za vodou" a nebo se nezadaří a v dubnu půjdu pryč (kvůli návratu jedné maminy z mateřské) a pak co?

Já vím, že to asi moc řeším, ale pro mě je to strašně těžký rozhodování... ☹ Přítel by i mimčo bral, ale já nechci "těhotnět" před svatbou... (ta by mohla být v létě když na to přijde...)

Už z toho mám hlavu jak mičudu 😉

jarkalada
11. únor 2013

@klarkakrejcova no a co by se stalo, kdybys i přes tu podepsanou "dohodu" otěhotněla?

j.a.n.i
11. únor 2013

@llluckaaa No, to je fakt, ale to by myslím zakladatelce rozhodně nevadilo, kdyby se tam po RD musela vrátit 😀 málokdo by měl takhle jisté místo...

j.a.n.i
11. únor 2013

@jarkalada Nic, neb ta dohoda řeší pouze trvání pracovního poměru a ten trvá i při MD a RD.

kajalka
11. únor 2013

V necelých 25 jsem nastupovala do práce po VŠ. Pro mě byla volba jasná, chtěli jsme s mužem hypotéku, věděli jsme, že nebude malá, museli jsme mít stálý a jistý zaměstnání a nějaký úspory. Dítě jsme v tu dobu fakt neřešili. Ale spíš proto, že jsme si připadali na tak velkej závazek ještě moc mladí. To fakt záleží na tobě, jak to cítíš ty. Myslím, že ať se rozhodneš jakkoliv, zpětně se na to budeš koukat jako na dobrou volbu. Za mě je dobrý mít za sebou nějakou pracovní minulost a kontakty, aby ti to pomohlo v návratu do práce po mateřský. Nezkoušela ses kouknout po nějaký 3. možnosti?

amallie
11. únor 2013

@klarkakrejcova podle me se nelze rozhodovat o diteti takhle, bud si ho oba prejete a nebo ne
Jinak já jsem zastáncem tradicniho krestanskyho modelu, svatba a pak dite 😉
O prvni dite jsme se zaali snazit rok po svatbe a narodilo se nam v 29 letech, brali jsme se v 27