Rizikové těhotenství, jaká částka mi bude chodit na účet?

anetahozakova1
15. led 2014

Maminky, nevíte co je na tom pravdy? Kolegyně co odešla na rizikové těhotenství tvrdí že bere 60% platu od zaměstnavatele a 40% od sociálky vyrovnání platu, takže má ve finále základní plat co je uvedený ve smlouvě.... Na internetu jsem to nikde nenašla, jsem s dr. domluvená že dochodim Leden a od Února budu doma právě na rizikovém, jsem chudokrevná a několikrát jsem málem omdlela... Chci být doma, věnovat se naplno synovi dokud můžu a nenarodí se mu sestřička ale zase mě děsí částka která mi pak bude chodit na účet... 😒
moc děkuji za reakce a informace... 😉

jitavrtule
30. bře 2015

@simdan jenže nemocenská se nepočítá jako procento z hrubého měsíčního platu, co máš uvedený ve smlouvě, ale jako procento z redukovaného denního výměru - a ten se počítá ze skutečných příjmů za posledních 12 měsíců podělených skutečně dopracovanými dny. Takže psát můžou leckde leccos, ale ten výpočet je jasně stanovený a není to 60% procent z hrubého platu, tos asi jen špatně pochopila.
První měsíc, co je člověk doma, je to navíc ještě úplně jinak - první tři dny neplacené, pak dalších 11 dní náhrada mzdy placená zaměstnavatelem (která se počítá podle jiného klíče než nemocenská, ze skutečných příjmů za poslední čtvrtletí rozpočítaných na odpracované hodiny a vyplácí se pouze za pracovní dny, ne jako nemocenská za dny kalendářní) a až od 15. dne doma se začíná čerpat nemocenská, kterou platí sociálka.

j.a.n.i
30. bře 2015

@jitavrtule To se sice nepočítá, ale plus mínus ten výpočet sedí, pokud tam člověk nemá prémie a tak podobně... akorát to tedy není 60% z hrubého, ale 54%...

michalusenka
30. bře 2015

a neni to pak i tak, ze po urcite dobe to uz neni jen 60 % ale min?

j.a.n.i
30. bře 2015

@michalusenka Není a tedy 60% z platu to není nikdy, protože jsou tam redukce... ale těch 54% se u běžných fixní platů pro orientační výpočet použít dá.

michalusenka
30. bře 2015

@j.a.n.i vim jen ze kdyz sem byla loni na operaci tak sem mela cim dal tim mensi penize

jitavrtule
30. bře 2015

@michalusenka a jak dlouho jsi byla doma? uz jsem to psala nahore, prvni tri dny jsi doma zadarmo, pak 11 dni beres nahradu mzdy, ktera byva na den vyssi nez nemocenska, ale zas se bere jen za pracovni dny. az od 15. dne cerpas nemocenskou. a ta se odviji od poctu kalendarnich dnu,takze neni kazdy mesic uplne stejna.

j.a.n.i
30. bře 2015

@jitavrtule Jojo, stejná není, ale rozhodně se nesnižuje, částka na den je furt stejná, myslím od toho 15. dne

jitavrtule
30. bře 2015

@j.a.n.i souhlas, to byl jen pokus o polopatický vysvětlení proč to může vypadat, jakože se snižuje 🙂 ale částka na den je od 15. dne stejná, bez debaty.

simdan
31. bře 2015

No mě vypočítali,že mám denní výměr 285kč,přitom jsem na šichtu měla okolo4set,ale je fakt,že jsem dostala nemocenskou teprve za první měsíc,bylo mi řečeno,že se potom nemocenská zvýší,čím déle se marodí..aspoň tak to měly kolegyně v práci.

j.a.n.i
31. bře 2015

@simdan Liší se pouze první měsíc od ostatních, protože prvních 14 dní platí zaměstnavatel a tam se to počítá jinak, od 15. dne je to furt stejné a nic se nezvyšuje ani nesnižuje. A jinak těžko můžeš porovnávat denní výměr a kolik ti vychází na šichtu, protože nepracuješ 7 dní v týdnu...

bara_doc
31. bře 2015

Ono hlavně každý měsíc může přijít trochu jinak, sociálka vyplácí kalendářní dny (tzn. na únor nejméně, protože má 28 dní). Vyplácí podle vypočítaného vyměřovacího základu, který je zredukován.

simdan
1. dub 2015

no pracovala jsem v kuse 12dní a pak víkend volný a pak zase tak

dostyna
7. dub 2015

Holky, a nevíte jak to je, když jsem z pracaku nastoupila do nové práce, už jsem byla těhotná, a po měsíci v nové práci půjdu na nemocenskou-rizikové. Je to vůbec reálné a dá mi socialka nemocenskou?

dostyna
8. dub 2015

Tak už to vím. Nneí třeba odpovídat.

ema_s
27. dub 2015
Uživatel ema_s je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ema_s.

To jsou tak směšné částky, že se mi chce z toho až brečet ☹

j.a.n.i
29. dub 2015

@ema_s Cca 54% hrubého platu za to, že jsi doma nemocná? To mi nijak směšné nepřijde.

simdan
29. dub 2015

Tak pokud někdo má hrubý plat 20tisíc je to něco jiného,než když má prodavačka v masně 10300 hrubého,že

anetpierowska
29. dub 2015

Taky jsem na rizikovem. A 5900kc je fakt k breku,kdyz je to pro 3 a hl.to nechodi vcas.

ema_s
8. kvě 2015
Uživatel ema_s je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ema_s.

Na to, jaké částky státu člověk odvádí, tak je to podle mě fakt směšné. A jak píše simdan, ono je opravdu rozdíl, jestli je to 54% z 10 tis. hrubého nebo 25 tis. Vyžít z 6 nebo 7 tis. měsíčně je dost těžké.

j.a.n.i
9. kvě 2015

@ema_s Oba dostanou peníze podle toho kolik státu odvedou... a za rizikové těhotenství vyberou víc, než kolik na nemocenské odvedou za několik let...

bellmegg
29. čer 2015

Já mám smlouvu na půl úvazek, ve smlouvě mám plat 9200kc ,hrubou mzdu mám 5800,jdu od zítřka na nemocenskou,šefova mi tvrdí že mi nemocenskou vypocitaji z toho co mám ve smlouvě, ale je mi to divné. poradit mi prosím

j.a.n.i
6. črc 2015

@bellmegg Ne, vypočítají ji ze skutečné hrubé mzdy za posledních 12 měsíců, případně z méně, pokud v tom zaměstnání nejsi tak dlouho.

po2013
19. říj 2015

Ahoj pokoušíme se miminko a jelikož pracuji jako operátor v chemické provozovny tak mě čeká jednou neschopenka a chtěla bych se zeptat já mám 59 na hodinu plus další příplatky. Celkem mě to dělá na hrubou mzdu od 13 000-15 000. bude se mi to počítat z celkové hrubé mzdy nebo z hrubé na hodinu z těch 59?

Děkuji 🙂

j.a.n.i
19. říj 2015

@po2013 Tvoje blbost, když půjdeš dobrovolně na neschopenku... a jinak by se počítala z celkové hrubé.

bledulka011
21. led 2016

Dobry den jsem na ryzikovej tehotenstvi a ted nevim kolik budu brat,kazdej mi rika neco jineho a ja uz nevim mesicni plat jsem mela 12500kc a to jsem jeste 2 do roka brali 13 a 14 plat coz 13 plat jsem brala kolem 20 tisic a 14 jsem brala 35 tisic tak nevim jak se to pocita ☹

rimortis
7. únor 2016

@bledulka011 no já měla ve smlouvě něco kolem 10tis. a přišlo mi 6200

janajarosova76
2. bře 2016

Holky prosím můžete mi poradit.Je rozdíl byt na neschopence a na rizikovém tehotenstvi?Známá mi rekla že na rizikovém dostanu 80% ze mzdy (nevím jestli z hrubeho nebo čistého) a když jsem jen na neschopence tak je to jen 60%...je to pravda?

andysek2512
2. bře 2016

@janajarosova76 není to pravda:+) rizikové tehu je to stejně jako být na neschopence😉 mas vystavěnou normálně neschopenku, tudíž beres 60%😉)))

snehurka38
2. bře 2016

@janajarosova76 - andysek2512 má pravdu, je to prostě nemocenská.

janajarosova76
3. bře 2016

@snehurka38 a
@andysek2512 děkuji moc, myslela jsem si to