Rizikové zaměstnání a těhotenství. Jak se to řeší?

ardila
13. led 2009

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli některá nemáte podobnou zkušenost. Mám práci, kterou pravděpodobně nebudu moc dělat v těhu (součástí práce bez které to nejde je tahání těžkých věcí až 25 kg, hodně stresu, hodně cestování, dává mi to někdy zabrat i když těhotná nejsem 🙂 ). A vzhledem k tomu, že firma sídlí v Praze a já pracuji v regionu jediná, není možné přeřazení na jinou pozici. Jak se to řeší? Dává se v takovém případě neschopenka?

mikca
13. led 2009

ardila....pokud ti ji je ochotnej mudr napsat, tak se to resi rizikovym tehu tedy neschopenkou...a podle popisu ti ji urcite rad napise, kdyz nemas jinou moznost jit na jinou min narocnou praci..takze v tvem pripade neschopenka je pomerne aktualni..teda az budes tehu 🙂

eficenka
5. únor 2012

@ardila ahoj, řeším podobný problém, dělám velmi rizikovou práci a zaměstnavatel mě nemůže jinam přeřadit...
Dle zákona však nemusíš jít na nemocenskou - pokud nemáš rizikové těhu.
Ale zaměstnavatel je povinnen Ti vyplácet průměrnou měsíční mzdu.
Akorát to budu řešit za 14 dní - nevíš čím mám argumentovat?

ardila
autor
5. únor 2012

@eficenka To bohužel nevím, řešila jsem to před 3 lety. Nakonec jsem v práci zůstala a vždy se našel někdo, kdo mi s tím taháním těžkých věcí pomohl. Takže jsem na mateřskou nastoupila až 6 týdnů před termínem a byla jsem ráda, doma bych se zbláznila..

j.a.n.i
5. únor 2012

Asi takhle, neschopenkou řešit se to nemá, ale dost často se to tak dělá a toleruje se to. Nicméně jednak máš méně peněz a jednak omezené vycházky.
A pokud tě zaměstnavatel nemá kam přeřadit, tak je to překážka v práci na jeho straně a má ti vyplácet plnou mzdu, ve velkých či polostátních firmách by prosazení tohoto požadavku mělo projít, horší to bude s menšími soukromníky.