Rodič. příspěvek při druhé MD. Musím odpracovat 270 dní?

jsoukupova
23. zář 2009

Zdravím všechny, mám také jeden dotaz na který marně hledám odpověď. Můžete mi někdo poradit? Mému synovi budou v příštím čevnu tři roky. Chtěli jsme si pořídit druhé miminko, ale na sociálce mi sdělili, že pokud to nestihneme do synových tří let tak musím odpracovat 270dnů než budu mít nárok na další rodičák. Je to opravdu tak? Zdá se mi divné, že kdybych otěhotněla nemám nárok na nic!? Díky za odpovědi

lucinecka
23. zář 2009

Já myslím že bys nemusela mít nárok akorát na mateřskou, ale na rodičák určitě jo, na ten mají nárok všichni. Podle mě kdybys nestihla porodit do synových 3 let tak bys pak rovnou od porodu brala rodičák, mateřskou bys neměla.

petrunka01
23. zář 2009

myslím,že záleží,jestli máš nebo nemáš zaměstanavatele.Pokud ne,tak bys opravdu musela do práce,aby¨s měla nárok na mateřskou a pak na výběr varianty rodičáku.Pokud zamětnavatele máš,mělo by stačit den po skončení současné mateřské,nahlásit v práci,že jdeš na nemocenskou a měla bys ty samé podmínky,jako u prvního dítěte.Tak to chápu já

misicka85
23. zář 2009

Taky myslím že je to jak psala Petrunka - pokud máš zaměstnavatele a budeš se vracet do zaměstnání které jsi měla před první MD tak tam je jedno kolik odpracuješ, prostě bys šla na PN a měla bys nárok na PPM i délku RD. Pokud ale bys po RD šla na pracák nebo do jiného zaměstnání tak bys musela odpracovat těch 270 dní a pak bys měla nárok na PPM i délku RD.

mikca
23. zář 2009

je to tak zalezi na tom jestli mas zametsnavatele..pokud ano narok ti vznika kdyz budes tehu a nebo porodis do tri let veku ditete...pokud zamestnavatele nemas a budes tehu tak ti jasne narok navznika na PPM ale od dne porodu budes pobirat pomalou formu cerpani RD.....

jsoukupova
autor
23. zář 2009

Holky děkuji za odpovědi.Jsem normálně zaměstaná a momentálně druhým rokem na mateřské,ale na sociálce mi řekly,že pokud se dítě nenarodí do synových tří let,tak nemám nárok na PPM ale ani na rodičovský příspěvek,tak vůbec nevím jak to tedy opravdu je.Nemáte někdo stejný problém?

ojo
23. zář 2009

no když se ti mimčo nestihne narodit do 3let věku druhého, tak můžeš ještě rovnou z rodičáku jít na neschopenku a pak normálně jít na PPM, na ten budeš mít pořád nárok 😉

ojo
23. zář 2009

bohužel nevím jak je to, když nastoupíš na PPM 6 týdnů před porodem a v té době bude mít zrovna druhé dítě 3 roky.... 😕 😕 to se vlastně mimi nestihne narodit do stanoveného termínu, ale zase už budu oficl na PPM, tak jestli ji budu skutečně dostávat?? toť otázka 😕 😲

jsoukupova
autor
23. zář 2009

Mě jde o to jestli i kdyby se druhé nestihlo narodit do tří let prvního jestli budu mít nárok pobírat i tak rodičovský příspěvek,paní na sociálce mi řekla,že ne,ale mě prostě přijde divně,abych nebrala na mimi ani korunu.....nemáte s tím zkušenosti?

ojo
23. zář 2009

jsoukupova na rodičák máš nárok vždycky!!! minimálně můžeš jít na tu pomalou verzi, ale o něj rozhodně nepřijdeš!!! 🙂 možná třeba jen nebudeš mít nárok na zvolení varianty 😅

jsoukupova
autor
23. zář 2009

Ojo díky,snad to tak opravdu je,já si to myslela vždycky,ale paní ze sociálky mě trochu vydeptala a vyvedla z omylu,tak snad mi někdo opravdu řekne jak to je,bohužel ani v zaměstnání mi k tomu nikdo není schopný nic říct.

mikca
24. zář 2009

jsouk pokud budes tehu a malemu budou tri, tak dnem nastupu do prace coz by melo byt druhy den po synych tretich narozeninach, tak nastoupis na nemocenskou..pokud ale nestihnes byt tehu tak budes muset nastoupit normalne do zamestnani jinak te nejspis vykopnou, nebo pozadat o neplacene volno...
takze ve tech letech prvniho budes tehu nebo dokonce stuhnes porodit, tak ti narok na materskou vznika a tim padem i na volbu rodicaku.

jsoukupova
autor
24. zář 2009

Malýmu budou tři v červnu a teď už na druhém mimi pracujem,tak uvidíme jestli se to stihne.Ještě bych se zeptala jestli nevíte jak je to pak s držením místa v práci u druhého dítěte,jestli i u něj vzniká 3-letá povinná lhůta pro držení místa?nebo se to na to druhé už nevztahuje,kdyby na sebe mateřské navazovaly? 😒

nikka.vo
24. zář 2009

Jsoukupova, myslim, že když v druhém těhotenství půjdeš na nemocenskou, tím pádem se jakoby vrátíš do práce, tak ti musí opět tři roky držet místo 😉 A nebo se obrať s tímhle na vaší účetní a ona ti to řekne 😉 Já budu muset řešit to samé, určitě nestihnu porodit druhé do synových 3 let, ale ráda bych už na druhém pracovala, ale zjistim si to až to bude aktuální. 😉

jsoukupova
autor
25. zář 2009

On právě každý říká něco jiného,na sociálce jsme slyšely už 3 různé "názory" a v práci mi taky řekly,že nevědí.Připádám si jako v kocourkově ☹

mikca
25. zář 2009

jasne ze ti musi drzet misto dalsi tri roky ikdyby jsi presla volne z rodicaku na materskou s druhym, tak ti misto drzi dalsi tri roky...vim to, prosla jsem tim.... 🙂

jsoukupova
autor
25. zář 2009

díky,docela jsi mě uklidnila,je fakt hrozné jak mi všude říkají něco jiného a nebo to vůbec nevědí,což nechápu,když tam jsou od toho(sociálka) aby poradily.

ren82
25. zář 2009

Ahoj,
já čekám své druhé dítě a už zaměstnavatele nemám (krachnul) a tím pádem mi všude a všichni svorně tvrdí, že budu od porodu svého druhého dítěte pobírat jen rodičovský příspěvek (7600,-). Donedávna jsem nevěděla, že peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek je něco úplně jiného. 😅

mikca
25. zář 2009

jsou z me zkusenosti muzu rict ze spolehat se na info ze socialky to je jako se nespolehat na nic..info fakt hledej vsude jinde jen ne tam vi tam , mozna jak se vari spravne kafe 😝
ren jj to aji pravdu ze budes pobirat tu pomalou formu rodicaku, kdyz nemas zamestnavatele a v dnesni dobe jich bude ponekud vic krachuje kde kdo a pak maminy berou lamuznu 3800kc to je des... 😝

jsoukupova
autor
25. zář 2009

me ted naposled prave tvrdily,ze taky budu pobirat jen tu rychlou formu matersky(4 roky) i kdyz jsem normalne zamestnana,tak doufam,ze mi zamestnavatel bude opravdu platit nemocenskou a pak normalne rodičák,je hruza jak člověk neví komu věřit a kde je opravdu pravda.

jsoukupova
autor
25. zář 2009

pomalou formu jsem myslela 🙂

ojo
25. zář 2009

jsoukupova, na pomalou verzi nastupuješ automaticky pokud:

-jsi byla před porodem nezaměstnaná (studentka, na UP, nebo prostě nic nedělající...)
-nebo jak píše ren82, že ji při prvním rodičáku krachnul zaměstnavatel, tudíš je vedená taky jako nezaměstnaná
-nebo když ti při rodičáku vyprší pracovní smlouva na určitou dobu a zaměstnavatel ti ji neprodlouží, tudíš si pak taky jako nezaměsnaná...
-nebo když si to zvolíš...

tak před tím ti tvrdili, že na rodičák nemáš vůbec nárok a teď že už jen na tu pomalou verzi...to opravdu nechápu...neni tam ještě nějaká bota?? nespadáš do nějakého toho bodu?? nebo nesloučil se ti zaměsnavatel s jinou firmou?? 😕

ojo
25. zář 2009

no a sice 3800,- neni nic moc, ale na druhou stranu si můžeš libovolně přivydělat, což v minulosti nebylo možné 😉

jsoukupova
autor
26. zář 2009

Spíš bych řekla,že u nás na sociálce v tom mají pěkný bordel nebo prostě neměla náladu se se mnou bavit.Jsem státní zaměstnanec,takže tam problém není,tak doufám,že to dopadne dobře a budu moct jít pak na nemocenskou.

mariekaterina
29. zář 2009

Já řeším teď stejný problém, malému budou v říjnu 3 roky a v prosinci nastupuji znovu na mateřskou.Tu mi prý bude platit zaměstnavatel půl roku.Nestihli jsme to do 3 let ☹ Do práce jsem měla nastoupit ale budu mít nemocenskou. Dnes jsem volala na soc a tam mi řekli že automaticky mi dávají rodičák na 4roky a z toho 21 měsíců budu pobírat 7600 a pak zbytek 3800. Je fak, že si můžeš přivydělat ale prcka nesmíš dát do školky (babičky bohužel moc daleko a paní na hlídání si nemůžeme dovolit) tak jsem zvědavá jak vyžijeme 😝

jsoukupova
autor
29. zář 2009

mariekaterina:A když nastupuješ na nemocenskou tak ani pak nemas narok na PPM?Když Ti zaměstnavatel bude zase platit toho půl roku tak by si pak měla mít i nárok na výběr délky mateřské ne?Jak to tedy je?Já jsem z toho už opravdu zmatená 🙄

mariekaterina
29. zář 2009

No já nevím, mě učetní říkala, že nemocenskou mi budou platit 14 dní a pak i půl roku mateřskou což je asi to PPM... taky v tom mám hokej 😝 ještě to budu zjišťovat u moji známe v účtárně. Dám určitě vědět.

jsoukupova
autor
29. zář 2009

Určo dej vědět,fakt by mě to zajímalo.Ale to jsem se dočetla tak by to fakt mělo byt tak,že pokud máš nárok PPM tak si i sama můžeš vybrat délku trvaní a tím pádem by si brala normální peníze,na ty 3 roky těch 7600,tak doufám,že to opravdu tak bude,protože se 3800 by jsme fakt asi umřely hlady

ojo
29. zář 2009

marie, to jsem taky zvědavá...vím, že když po rodičáku nastoupíš na neschopenku, tak nárok na PPM MÁŠ!!! ale neplatí ji zaměstnavatel, ale sociálka (nově od 2009) a jestli teda platí, že když máš nárok na PPM, že si můžeš vybrat variantu, tak nechápu, proč by ti rovnou měli dát na 4 roky 😒

mariekaterina
30. zář 2009

No na soc mi to vysvětlili tak že jsem nedělala tutíž nemám nárok si vybrat na jak dlouho chci byt s malým/malou doma. Že mi to rovnou dají na 4 roky. No nechápu to taky, ono je jednou jestli budu doma 3 nebo 4 roky(po 3 jsem chtěla jít do práce) , spíš mi vadí že jen 21 měsíců budu dostávat 7600 a pak 3800 ☹ vžyť to není ani 2 roky....tak nevím jak to uděláme,když nebude moct do školky.

mariekaterina
30. zář 2009

Teď mi psala učetní, že určitě nárok na mateřskou mám!! Kdo ji platí mi ale neřekla, hlavní je že tam nárok je. A ohledně toho výberu délky se taky divila, že když mám mateřskou tak bych si měla vybrat na jakou délku chci být doma. Že déllku si nevybírají pouze ty které studovaly nebo byly bez práce a otěhotnely, což není můj případ. Tak tam asi budu znovu volat. Myslím,že ty ženské na soc. jsou opravdu na "správných místech" 😖 😠