Rodič. příspěvek v nezaměstnanosti, musí žádat manžel?

miksheee
23. únor 2014

Dobrý večer všem!

Potřebuji info 🙂

Jsem na rodičáku, který mi v půlce června končí, beru 7600 měsíčně. Když jsem byla ještě na mateřské, tak mi skončila pracovní smouva (doba určitá). Tzn. momentálně jsem nazaměstnaná a právě jsem začala 2. trimestr těhotenství, tzn. že druhý prcek se narodí koncem srpna.

Podle info, které jsem tak nějak po různu nasála od známých mám nárok na rodičák (na to druhé mimi), ale musí si o něj zažádat manžel....protože já nemám plat?????
Vůbec nevím, zda budu mít možnost zvolit si délku rodičáku??? No a jak je to vlastně s výší dávek - 220 tis? Tzn. 6111(v případě tříleté varianty)? To opravdu ti nahoře myslí vážně???
Jo a jak je to s mateřskou? Když jsem nezaměstnaná, tak nárok nemám, že?
A kdy mi vlastně začně běžet nárok na ten RP? Taky cca 2 měsíce před porodem, jako to je u mateřské, nebo v když nedostanu mateřskou, tak nárok na RP mám až ode dne porodu?

Fakt jsem zmatená!!!
Nevím jestli co je pravda a tak se ptám tady. Určitě tu bude něko informovanější.
Díky za odpovědi
Michala

miksheee
autor
23. únor 2014

@matinahost - Jo jo, díky. Už jsem tam mrkla. Jen mi ještě není jasná jedna věc.
To že mi přiznaní RP na manželův plat to už vím. ALE.... Nevíš jestli by mohl být problém s tím, že mažel koncem loňského roku změnil zaměstavatele?