Rodičovská do 4.11. a mateřská od 6.11.2012. Poradíte?

amandab
22. kvě 2012

Milé maminky, potřebovala bych poradit. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou u soukromé firmy. Při prvním dítěti jsem v únoru roku 2OO9 šla na neschopenku, teď mi 4.11. 2012 končí rodičák a jsem znova těhotná a na mateřskou mohu nastoupit až 6.11.2012, takže bych měla na jeden den nastoupit do práce,ale já vím,že mě chce zaměstnavatel propustit,nemáme zrovna nejlepší vztahy. Myslela jsem, že požádám gynekoložku, ať mi na ten jeden den napíše neschopenku a budu to mít vyřešené,ale ona mi na to řekla, že by se jednalo o účelovou neschopenku a že mi jí nedá. Já jsem teď úplně bezradná, protože nevím co mám dělat, aby se mi mateřská počítala z předchozích příjmů, ale to když mě ten jeden den propustí se mi už počítat nebude, že? Nemáte s tím prosím některá zkušenost, budu ráda za každou radu, sama se v tom vůbec nevyznám. Děkuji 🙂

j.a.n.i
22. kvě 2012

@amandab A kdy máš termín porodu?

stoupicka9
22. kvě 2012

@amandab A nemůže ti to gynekoložka napsat tu mateřskou o ten den dřív? To by snad neměl být problém né. Ale i kdyby tě chtěl propustit tak by se ti to mělo počítat z předchozího výdělku, tam je totiž ještě nějaká ochranná lhůta (mám zato že 200dní) po kterou na ně můžeš jít marodit nebo na MD. Zkus se na to přesně zeptat na sociálce nebo na pracáku tam by to měli vědět.A kdy máš ten termín porodu?

stoupicka9
22. kvě 2012

@amandab zkus se podívat na tyhle stránky je tam psáno, že v době těhotenství ti zaměstnavatel nesmí dát výpověď.
http://www.mesec.cz/clanky/zakonik-prace-jak-do...

luvie
22. kvě 2012

Řeším tak trochu podobný problém. Nedá se třeba podle nového zákona prodloužit rodičovská dovolená, včetně teda "dovolené" u zaměstnavatele?

veruska72
22. kvě 2012

@amandab mateřská bude...buď v klidu. Pokud se domluvíte, tak na ty dva dny můžeš mít neplacené volno a být zaměstnaná dál....výpověď ti dát zaměstnavatel nestihne, neboj...

veruska72
22. kvě 2012

@amandab výpovědní doba činí dva měsíce od následujícícho měsíce po doručení výpovědi = logicky zaměstnavatel nemá šanci 😉 a PPM se ti vypočítá hezky z příjmů jako se počítala původní PPM na 1.dítko 🙂

amandab
autor
23. kvě 2012

@stoupicka9 Doktorka mi to posunout o jeden den nechce, nemá důvod, mám si to vyřešit ze zaměstnavatelem a nebo na sociálce. 😒 Jenže ze zaměstnavatelem není řeč!

amandab
autor
23. kvě 2012

@veruska72 O tom neplaceném volnu vím, ale on se se mnou na ničem domlouvat nebude,pokud bude mít možnost vyhodí mě, to vím a mám strach, že mě bude nutit podepsat dohodu, bylo u něj více holek, které pak odešli na mateřskou a pak mu museli podepsat dohodu, ale tak snad když mu na to nepřistoupím, tak to dopadne pro mě dobře a mateřská bude 🙂

amandab
autor
23. kvě 2012

Nemám ještě těhotenskou průkazku, takže termín nevím,doktorka mi jen řekla, že v pondělí jsem byla 8tt a nastoupit na mateřskou mohu 6.11.2012

neu.sona
23. kvě 2012

@amandab Jen Ti řeknu, co ti doktroři nevymyslí 😖 . Když máš problém jednoho dne, tak by jako ochotná být mohla 😠 . No jo no. Třeba se Ti ještě termín do 20 tt posune. Uvidíš, ono se to ještě trošku mění a hlavně, nemůžeš vědět, co bude za takovou dobu... Nestresuj se dopředu 🙂

veruska72
23. kvě 2012

@amandab NIKDO tě nemůže donutit podepsat dohodu...pokud by tě donutil, STEJNĚ budeš v ochranné lhůtě (180 kalend.dnů poskončení zaměstnání do nástupu MD - a to se opravdu v pohodě vejdeš) a mateřská bude....tvůj zaměstnavatel bude muset chtě nechtě dodat podklady sociálce. A určitě to pak neřeš přes něj,ale přes sociálku, oni už ti pomůžou.

misaskul
23. kvě 2012

@amandab Zaměstnavatel ti za prvé výpověď dát nestihne (2 měsíční výpovědní doba, pokud bys neletěla na hodinu pro porušení kázně např. a to asi těžko že), za druhé jako těhotné ti hlavně ani výpověď dát nesmí, takže bych byla v klidu, pokud se s doktorkou nedomluvíš, tak se nic neděje a tuto situaci můžeš řešit až za další 3 roky. 🙂 Jinak teda je škoda, že nemáš doktorku, se kterou se dá domluvit, občas je to k nezaplacení, ale to neřeš a užívej si druhé těhu. 😉 Jo a uvidíš časem, TP se může změnit a tedy i nástup na MD, dopředu nikdy nevíš co a jak bude.

misaskul
23. kvě 2012

@amandab Přesně jak píše @veruska72 v příspěvku nad mým prvním.

stoupicka9
23. kvě 2012

@amandab Já bych ještě počkala s termínem porodu, třeba se to opravdu ještě o ten den posune. Ale jak jsem ti posílala ty stránky tak když jsi těhotná tak tě NEMUŽE vyhodit a dohodu mu za ten jeden den nepodepisuj a je to. Na dohodu přistoupit nemusíš.Hlavně se nestresuj. Nebo ještě jedna rada změn gynekologa. Třeba jinde budou vstřícnější 😉

stoupicka9
23. kvě 2012

@amandab hele ale teď to trošku nechápu. Ty ještě nevíš termín porodu, ale už víš že na MD máš nastoupit 6.11? Kdy jsi měla poslední menses, podle toho se to počítá a píše i do průkazky. Já to tam mám taky tak a vím kdy na MD můžu nastoupit. Tak si to zpočítej sama podle poslední ms.

amandab
autor
23. kvě 2012

@stoupicka9 Vím jen to, co mi doktorka řekla, nástup na MD můžu 6.11. a nebo 20.11. a poslední ms jsem měla 27.3. Děkuji za rady, tak snad se to nějak vyřeší, přinejhorším mám tu ochranou lhůtu. Měj se hezky a přeji příjemné těhotenství a zdravé miminko 🙂

amandab
autor
23. kvě 2012

Všem moc děkuji za rychlé rady,hodně jsem se díky tomu uklidnila a začnu si těhulkování užívat. Všem přeji zdravé a šťastné mrňátka 🙂

stoupicka9
23. kvě 2012

@amandab Ptala jsem se ti u nás na gyndě a řeknu ti že máš teda pěkně neochotnou mudru. U nás by to teda vůbec problém nebyl. Prej ten jeden den tam vůbec nehraje roli a nikdy to nikomu prej přesně na den nekontrolovali. Asi bych změnila doktrorku 😀 Ale do tý doby se to určo nějak vyvrbí. Tak hezké těhu a hlavně ať jste oba zdraví 🙂

mates22
23. kvě 2012

@amandab no tak za prvé ti zaměstnavatel nemůže dát výpověď, pokud jsi prokazatelně těhotná, což jistě jsi a v listopadu už to bude i vidět bez papíru. Bude ti možná nabízet dohodu a bude ti vemlouvat díru do hlavy, ale nedej se a prostě to nepodepisuj. Radši ten den nic nepodepisuj 🙂 .
A i kdyby se mu teda nějakou oklikou, nevím jakou, podařilo ti tu výpověď dát, tak mateřská se ti stejně bude počítat z toho příjmu cos měla před prvním těhu (musíš na MD nastoupit do 180 dní od ukončení PP).

Jen teda doufám, že to tak ještě platí, byla teď myslím nějaká novela, ale nezaznamenala jsem, že by se to měnilo

andy82
23. kvě 2012

@amandab já bych si naopak klidně nechala dát výpověď, mateřskou mít stejně budeš a naopak by si dostala ještě odstupné,

j.a.n.i
23. kvě 2012

@andy82 Nedostala, protože nástupem na mateřskou se běh výpovědní doby přerušuje, takže ten pracovní poměr by skončila až někdy po RD a tou dobou by taky bylo vyplaceno odstupné.

julie2905
23. kvě 2012

ještě se nabízí možnost neschopenky např. od praktického lékaře nebo vzít si ošetřovačku na první dítě od dětského lékaře...

j.a.n.i
24. kvě 2012

@amandab Já bych prostě doktorce řekla, že ses spletla a že poslední MS byla ne 27.3., ale už 24.4. žes to teď kontrolovala v kalendáři a že to chceš mít přesně, tak ať si to opraví... co s ní jiného, když není normální.

andy82
24. kvě 2012

@j.a.n.i to vím, že se výpovědní doba přeruší, je fakt, že takhle bude mít ještě nárok na dovolenou

j.a.n.i
24. kvě 2012

@andy82 Jojo, přesně tak, ta taky není k zahození 🙂

kviido
24. kvě 2012

jsem účetní...a hlavně když nastoupíš do práce a oznámíš, že jsi těhotná, že nastupuješ na MD, tk on tě nesmí vyhodit!!! toho se neboj!!

j.a.n.i
24. kvě 2012

@kviido Jojo, dát výpověď by směli pouze v případě, že by se rušila či stěhovala firma... ale to zas mohou dát i na MD či RD. Na druhou stranu nechápu přístup doktorky, když jde o 1 den... kor když termín porodu je plus mínus půl autobusu. A nastupovat na 1 den do práce, to z toho pak musí mít účetní radost, celé to zbytečné papírování.

stoupicka9
24. kvě 2012

@j.a.n.i přesně tak, plně souhlasím. mě to řekla i sestra u nás na gyndě ať to prej pani takhle udělá a nikdo na ní nemůže a nic nedokáže. Jen jsem jí to psala do IP, aby mě tu někdo nenapadl. Ale teď aspoň vím, že se to teda může. 🙂

j.a.n.i
24. kvě 2012

@stoupicka9 Mě se třeba liší termín porodu podle PM a dle UTZ o 8 dní... a je mi jasné, že dítko se narodí ještě v jiný termín, takže hrát si na boha s jedním dnem mi přijde hodně ujeté...

stoupicka9
24. kvě 2012

@j.a.n.i no přesně, taky nechápu proč s tím dělá mudr. takový caviky 😖 Já při prvním taky měla termín podle PM 22.12 a podle UTZ 16.12 a malej se stejně narodil až 27.12. Ještě že u nás jsou v tomhle vstřícný 🙂