Rodičovská dovolená a živnostenský list

libertina1
6. dub 2017

Ahoj holky, mám dotaz, jsem na rodičovské dovolené, mám 7měsíců starou (mladou 😀) holčičku a chtěla bych si opět obnovit živnostenský list, protože i pracuji. Nevíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Kolik se platí, kolik je minimální /maximální výdělek ve vztahu k záloham atd.? Předpokládám, že živnost budu mít na činnost vedlejší, když jsem na RD. Děkuji za Vaše zkušenosti 🙂

kytkata
6. dub 2017

Z pohledu OSSZ samozřejmě obnovit činnost můžeš,u RP to bude na vedlejší činnost,jak správně uvádíš. Výše záloh závisí na tom,zda si i v minulém roce podnikala a zda si podávala teď přehled za 2016,pak by zálohy vycházely z toho přehledu. Pokud činnost v minulém roce vykonávána nebyla,budou zálohy na vvč nulové,na vedlejší cin. si můžes vydělat jakoukoliv částku, je tam ale určitá hranice do které když si vyděláš,tak zálohy pro příští rok a popř doplatek za nynější rok platit nebudeš,pokud hraniční částku presahnes budeš platit ,jak doplatek ,tak zalohy-pristi rok. Ta částka pro rok 2017 je asi 5646,-/ měsíčne ,celkové za celý rok 67756,-.

libertina1
autor
7. dub 2017

@kytkata Dík moc 🙂