Rodičovský příspěvek i mateřská ve stejném měsíci

misakri
14. srp 2009

ahojky holky..
mám dotaz, snad mi poradíte..
do 24.4.09 jsem pobírala rodičovský příspěvek na dcerku.. od 25.4.09 jsem nastoupila na mateřskou se synem.. takže mi za duben přišel klasicky rodičák 11.400kč a za těch pár dní z práce i mateřská.. cca 2500kč

teď mi kamarádka říkala, že těch cca 2500kč budu muset vrátit, že je to nějaký přeplatek.. nechápu, jako proč? jsou zase nějaké změny v zákoně?? 😕

když jsem s dcerkou přecházela z mateřské na rodičák, zůstala mi ja mateřská, tak rodičák v jednom měsíci ( byl to prosinec 2007 ).. 😉

máte s tím někdo zkušenost??
díky moc

vojtisek2007
14. srp 2009

misakri - jj, je to tak - když ti za duben vyplatili cca 2500 mateřské, tak ti rodičák o to měli pokrátit, nahlásila sis to tam, že od 25.4.2009 budeš pobírat mateřskou a tím pádem končíš rodičák ??? s největší pravdopodobností budeš muset z rodičáku vrátit tu částku, co ti vyplatili na mateřský 😒

macinka84
14. srp 2009

Ahojky Mis, je to fakt, budeš to muset vrátit. Je to změna od 1.1.2008 😖 Měla jsi před nástupem na MD to na pracáku nahlásit. Bohužel. A co Dany?! Jak rostete?! My ukázkově 😀 Tak se mějte moooc krásně 😵

akita
14. čer 2012

Najde se někdo kdo poradí?
dne 11.4.2012 měl můj syn 3 roky. Od 12.4.2012 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou (8 týdnů před porodem ) s druhým dítětem, přičemž mi za duben v květnu byla vyplacena částka cca 9 tisíc. Od 1.5. 2012 mi byl odejmut rodičovský příspěvek vzhledem k dosažení věku 3 let mého prvního syna. Nyní po mně chtějí vrátit přeplatek 7600,- za duben, protože jsem za duben obdržela peněžitou pomoc v mateřství s tím, že jsem neoznámila její nárok a výplatu. Jak jsem toto ale mohla učinit, když jsem na PPvM nastoupila až od 12.4.2012, tudíž den po ukončení RP? Vím, že mi byl odejmut až od 1.5.2012, ale nárok na jeho pobírání mi skončil dne 11.4.2012 a to, že není krácen na deniny a je vyplácen za celý měsíc, byť by dítě bylo narozeno např 1.den v měsíci, s tím jsem přece nemohla počítat!? Nehledě na to, že mám kolem sebe spoustu maminek, se kterými jsem se mimojiné radila a ty nastoupily na nemocenskou anebo do práce a jejich RP po nich nikdo vrátit nechce, byť jejich příjem byl za konkrétní měsíc také vyšší než 7600,-?? Můžete mi v tom prosím udělat jasno? Díky

j.a.n.i
14. čer 2012

@akita Protože v jednom měsíci nemáš nárok na PPM i rodičák, pokud je PPM vyšší než ten rodičák, pokud by byla menší, tak dostaneš z toho rodičáku část, tak aby to dohromady dalo celý rodičák.
A spousta maminek, které nastoupili do práce nebo na nemocenskou jsou v jiné situaci, neboť v jednom měsíci lze pobírat rodičák a nemocenskou, či rodičák a plat, ale rodičák a PPM nikoliv.