Rok marodné. Vzniká nárok na mateřskou?

marca22
9. srp 2011

Ahoj,od března 2011 marodím,v září nás čeká IVF,kdyby vyšlo měli bychom termín po půlce června,zjišťovala jsem že se na mateřskou nastupuje nejdříve 8 týdnů před porodem,což by vycházelo na duben,marodní je možné mít pouze rok,potom se žádá na OSSZ o prodloužení. Zajímalo by mě kdyby to opravdu šlo takhle,jestli budu mít nárok na mateřskou a jestli si po mateřské budu moci vybrat dělku trvání rodičovské? 3 roky mám odpracované.

mamkamarketa
9. srp 2011

ahoj,
pri naroku na materskou musis byt ucast minimalne 270 dni pred nastupem na materskou. pokud ses stale zamestnana,tak bys mela mit narok na materskou.

hardlove
9. srp 2011

Já mám pocit, že od nového roku by měla platit zas nová verze mateřské. A automaticky se ruší povinost 4 leté varianty a PPM by se podle návrhu mělo dát vypočítat z platu partnera a volba délky mateřské by měla bejt pružná.A zavadí se celkovej limit 220000 na celou mateřskou a záleží jenom na tobě jakou délku si zvolíš. Podívej se na netu. Určitě tam najdeš nějaký info.

vycu
9. srp 2011

Pokud tzi prodlouží nemocenskou (což asi prodlouží), tak nárok na PPM a tím pádem na vobu délky pobírání RP.

hansed
9. srp 2011

Ahoj, pokud jsi stále zaměstnaná, tak by měl vzniknout nárok na mateřskou 😉 já marodila půlrok před mateřskou, pak mi OSSZ poslala dopis, že už jsem dlouho doma 😀, ale byla to jen informace...
jak píše @hardlove, zavádí se jednotná výše, ale je to výše pro rodičák a ne mateřskou ... mateřská se vypočítává z platu, rodičák je trojí a nevypočítává se z platu 😉