Rok neschopenka+otěhotnění - mám nárok na mateřskou?

uzankaa
13. lis 2012

DOBRÉ RÁNO PŘEJI, brouzdám na těchto stránkách a nemůžu najít nějakou uspokojivou odpověd a nikdo mi není schopný říct něco konkrétně!
Tak teda k věci:...jsem zaměstnaná od 18.11.2010, smlouva na dobu neurčitou,bohužel jsem od 12.1.2012 na neschopence,mám za sebou 2 operace/absces)a skrz komplikace a bolesti zad a kyčlá pořád marodím. Čekala mě v říjnu ještě další operace krčních mandlí(recidiva zánětlivé ložisko)jenže díky tomu, že se mi podařilo otěhotnět, tak se operace odkládá-nadále ale zůstávám marodit,protože mi přetrvávají komplikace a bolesti kyčlý(dysfunkce pánevního dna,SI skloubení kříž.kyčel.kloubu)a v těhu jak budu přibírat tak to bude asi hodně obtížné a jelikož pracuji 12hod denně a stojím tak už mě doktorka nepustí pracovat.....ale v lednu 2013 mi končí podpůrčí doba vyplácení nemoc.davek!!Budu muset jít na sociálku a zažádat si o prodloužení podpůrčí doby, to je mi jasné. Jenomže ted nevím od kdy mám nárok přejít na mateřskou, jestli i přesto, že tak dlouho marodím, mám nárok na 8 týdnů před porodem a jak to budu mít s výpočtem mateřské?Plánovaný porod mám 1.6.2013. Plat mi činil měsíčně 15.000 hrubého a jestli mi vzniká nějaký nárok na dovolenou za rok 2012 a 2013? Jestli se mi bude mateřská vypočítávat z měsíčního platu a nebo z výše neschopenky, která mi činí 60% z platu(8246kč/měs)Nejspíš si to budu muset jit vyřešit na sociálku ale ještě před tím Vás žádám tady o rady🙂 Předem mnohokrát děkuji za odpověd. Mějte krásný den, ZUZANA 🙂

chumac
13. lis 2012

Ahoj. Já byla "jen na rizikovém" - teda asi 8 měs. před mateřskou, ale na mateřskou jsem nárok měla. Vypočítala se ze mzdy za předchozí období, co jsem pracovala. Pak jsem nastupovala na druhou mateřskou dřív, než mi skončila rodičovská a také se mi mateřská vypočítala z toho, co jsem vydělávala předtím. O prodloužení podpůrčí doby požádat budeš muset, ale vzhledem k dg. rizikové tehu asi nebude problém s prodloužením. Pokud nastoupíš na mateřskou, tak nárok na dovolenou budeš mít. Nevím, jestli ještě máš nějakou předchozí nevyčerpanou, plus za r. 2013 ti naběhne nová. Tu si vybereš po skončení mateřské - zaměstnavatel tě pravděpodobně k tomu vyzve a proplatí ti ji, plus zároveň už budeš pobírat rodičovský příspěvek, tak budeš mít peníze navíc 😵 Držím palce, ať vše dobře dopadne a mimi je v pořádku. Při tvých zdravotních potížích bude to těhu dost náročné.

maladama
13. lis 2012

1) nepleť dohromady mateřskou dovolenou (omluvená pracovní neschopnost) a peněžitou pomoc v mateřství (dávka nemocenského pojištění)

2) na mateřskou dovolenou nastupuješ 6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu, podle svého uvážení. U dlouhodobých pracovních neschopností obvykle doktor doporučí nástup těch 8 týdnů před.

3) pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je rozhodující, aby v době vzniku nároku (tedy nástupu na mateřskou dovolenou) žena byla buď účastná nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě (180 dní od konce zaměstnání) a současně nemocenské pojištění trvalo za poslední dva roky alespoň 270 dní. V praxi jsem se s takovým případem jako ten tvůj nesetkala, ale obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnance vzniká dnem nástupu do zaměstnání a končí dnem zániku pracovního poměru, takže by mělo trvat i v době pracovní neschopnosti (stejně jako trvá v době čerpání rodičovské dovolené).
Obě podmínky splňuješ, takže na PPM podle mého nárok máš.

4) co se týká výše PPM, to je docela složité. Obecně platí:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví z denního vyměřovacího základu a určí se tak, že se vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení (dále jen „započitatelný příjem“) zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, který se sníží o tzv. vyloučené dny.
Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla sociální událost, tj. nástup na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínkou je, že v takto stanoveném období je započitatelný příjem a započitatelné dny (tzn. jiné než vyloučené dny). Není-li splněna výše uvedená podmínka, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem, tak alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento příjem dělí.
Nelze-li určit předchozí kalendářní rok, který obsahuje započitatelný příjem a současně alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž by se dělil tento příjem, je denním vyměřovacím základem započitatelný příjem, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl za kalendářní den v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost.

Pokud správně počítám, tak u tebe se to bude určovat podle třetího odstavce (protože během 12 měsíců určitě započitatelný příjem mít nebudeš a ani předchozí kalendářní rok, tedy 2012, nesplňuješ podmínku 30 kalendářních dní v zaměstnání).

5) co se týká dovolené, přiznávám, že se mi to nechce dopočítávat na jednotlivé dny, ale možná ti vznikne nárok na 1/12 nebo 2/12 - dopočítej si to sama:
zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu

6) za rok 2013 ti vznikne nárok na dovolenou krácený pouze v případě, že před nástupem na MD zameškáš víc než 100 pracovních dní. Což hrubým výpočtem podle termínu porodu asi nezameškáš, takže nárok na dovolenou za 2013 budeš mít v plné výši.
Nezapomeň před koncem MD písemně zaměstnavatele požádat o čerpání řádné dovolené v návaznosti na MD, jinak ji budeš čerpat až pod rodičovské dovolené (a krácenou).