Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rozvázání pracovního poměru. Bude mít nárok na odstupné?

cajori17
16. kvě 2012

Potrebuju poradit,manzel dostal vypoved,(ve firme pracoval 5 let)dostal rozvani prac.pomeru vypovedi k 31.5. s dvoumesicni vyopovdni lhutou.... Ptam se.kdyz to podepise,bude mit narok na odstupne?na podporu?vubec se nevyzname.dekujeme

j.a.n.i
16. kvě 2012

@cajori17 U výpovědi se nehraje na nějaké podepíše nepodepíše... výpověď je platná doručením. Jinak v té výpovědi by měl být uveden (musí být) důvod, tipuju, že to bude pro nadbytečnost a pak má nárok na 3 platy odstupného a z toho důvodu ty 3 měsíce nemá nárok na podporu, pak by už měl.

zezizu
16. kvě 2012

@cajori17 k 31.5. To už bude i stou 2 mesicni lhůtou? To už odchází z firmy?

hormoni
16. kvě 2012

@cajori17 k 31.5. končí nebo tam ještě bude 2 měsíce ve výpovědní lhůtě?

madormi
16. kvě 2012

@cajori17 na podporu ano, na odstupné taky ano- pokud teda nemá nějaký puntík pod čarou ve smlouvě, ale pokud ho vyhodili pro nadbytečnost nebo rušili jeho pracovní pozici, tak má nárok, pokud by on porušil smlouvu nějak tak nemá nárok na odstupné. akorát si teda nejsem jistá kolik odstupného, moje máma dostala výpověd s odstupným 6 platů, ale neměla tam dvouměsíční výpovědní lhtůu tak to nevím, ale nejlepší bude, když dojdete na ÚP tam vám vše řeknou

cajori17
autor
16. kvě 2012

Odcházet má 31.7.ano,ma tam napsane pro nadbytecnost ....
@j.a.n.i
@zezizu
@hormoni dekuju moc ..on prave donesl tu vypoved a chtej tam jeho podpis..ma tam napsene i to odstupny,takze to muze podepsat?

petrufa86
16. kvě 2012

@cajori17 pokud tam má napsáno že odstupný dostane, kdy končí a z jakého důvodu tak bych to uričtě podepsala.

hormoni
16. kvě 2012

@cajori17 pokud tam má napsáno, že má 2 měsíční výpovědní lhůtu s nárokem na odstupné, tak to znamená, že po uplynutí těch dvou měsíců by měl dostat 3 odstupné platy (tak je běžná praxe a myslí, že je to tak psané i v zákoníku práce)... Záleží, jestli to nemá nějak upravené v pracovní smlouvě, která by to určovala jinak. Nebo také v kolektivní smlouvě, pokud nějakou mají. To by pak znamenalo, že se musí řídit tím... Také by to mohlo být poznamenané nějakým miniaturním písmem na té výpovědi!!! Tak to pořádně pročtěte! Otázkou také může být, proč výpověď dostal. Pokud je to z nadbytečnosti, tak mu odstupné náleží, pokud je to dohodou s odstupným platem, tak ho také dostane, ale pokud tam je jen dohodou, tak ho dostat nemusí, na to pozor! A pak také při paragrafu 53, to se také nedostává. Ale to bývá většinou hodinová výpověď za hrubé porušení, což předpokládám, že nedostal. Takže radím fakt pořádně pročíst, hlavně to malým písmem a pokud tam nebudou nějaké nesrovnalosti, tak podepsat. Nic jiného mu v tuto chvíli asi nezbývá... Pokud souhlasí s podmínkami výpovědi!

hormoni
16. kvě 2012

@cajori17 snad jsem to napsala srozumitelně... 😅

brembi
16. kvě 2012

já bych asi i požadovala aby v té vypovědi bylo jasně napsáno KOLIK to odstupné bude, jako přesnou částku!!

kaaccka
16. kvě 2012

@cajori17 na podporu bude mít manžel nárok až po 3 měsících, protože má dostat odstupné.
Bude to první dva měsíce 65%, další dva 50% a po zbývající podpůrčí dobu 45% z průměrného platu.

cajori17
autor
16. kvě 2012

@petrufa86
@brembi
@kaaccka dekuju moc
@hormoni napsala jsi to perfektne moc dekuju.............jsem z toho silene smutna ☹((((

zezizu
16. kvě 2012

tak teď jsem se sem dostala a už to čtu, tak není třeba to opakovat 🙂

zezizu
16. kvě 2012

Chce to pořádně procist, aby tam nebyly zadny Maly písmenka. A taky tu výši odstupneho bych tam chtěla Mit vycislenou. A na výpovědi by nemelo byt dohodou, to pak neni nárok na podporu.ale když je to pro nadbytecnost, tak to je jiná 🙂

j.a.n.i
16. kvě 2012

@brembi Požadovat můžeš co chceš, ale pokud se jedná o výpověď a nikoliv o dohodu, tak je ti to houby platné, zaměstnavatel nepotřebuje aby zaměstnanec s výpovědí souhlasil, podpis je pouze stvrzení převzetí a pokud to zaměstnanec podepsat odmítne, tak pouze stačí, pokud další svědci dosvědčí, že mu byla výpověď předána a kdy.

hormoni
16. kvě 2012

@cajori17 díííky .-)...Věřím, že je člověk zklamaný a smutný, ale nic s tím nenaděláš... Bohužel! Pozitivní na tom je alespoň to, že má manžel nárok na to, aby jednou týdně - myslím si, že je to půl dne - chodil po pohovorech, aniž by na to musel čerpat dovolenou nebo tak... Sice nic moc, ale aspoň něco! Hlavně hlavu vzhůru!!! Určitě máš doma šikovnýho chlapa a něco se brzy objeví 😉 ...A třeba to bude mnohem lepší, než teď!!!

vendy26
16. kvě 2012

@cajori17 Ahoj, pokud správně chápu, dostal výpověď pro nadbytečnost (§ 52 c) zákoníku práce) k 31.5.2012 s tím, že prac. poměr skončí uplynutím 2-měsíční výpovědní doby ke dni 31.7.2012. Je to tak? Pokud ano a u firmy pracoval 5 let, na odstupné samozřejmě má nárok - mělo by to být uvedeno přímo v té výpovědi - že zaměstnanci bude vyplaceno odstupné ve výši 3 měsíčních platů a bude vyplaceno spolu s poslední mzdou - tj. za měsíc červenec. Od 1.8. se může zaregistrovat na úřad práce (hl. kvůli platbě zdravotního pojištění, které po tu dobu bude za něj platit stát), nicméně nárok na podporu mu vznikne až po uplynutí 3 měsíců. Bere se to tak, že když dostal odstupné, ty 3 měsíce může žít z něho... Ještě dotaz - po dobu výpovědní doby (1.6.-31.7.) bude chodit do práce, nebo ho nechají doma z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele (§ 208 zák. práce)? - rovněž by to mělo být příp. napsáno v té výpovědi.

Sem začni psát odpověď...

Odešli