Rozvázání pracovního poměru v těhotenství při PN

johanka139
18. říj 2013

zdravím Vás maminky. Chci se podělit o svou zkušenost. U svého zaměstnavatele jsem pracovala několik let. Když už mi nemohl nadále prodlužovat pracovní smlouvy na dobu určitou a musel mi dát smlouvu na neurčito, přinutil mě současně podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru bez data, s tím aby měl možnost se mě kdykoliv pohodlně zbavit. Pod pohrůžkou, že když nepodepíšu smlouvu na neurčito mi nedá. Takže jsem podepsala. Teď jsem těhotná a na neschopence cca 6 týdnů. Těhotenství jsem mu nyní oznámila a okamžitě mi doručil onu dohodu s ručně dopsaným datem. Netušila jsem, že může být zaměstnání rozvázáno dohodou i během běžící neschopnosti. Nevím, jak to teď budu mít s pojištěním, jestli mě vůbec budou na pracáku chtít evidovat. Pokud máte některá podobnou nebo stejnou zkušenost, napište mi. děkuji

veruska007
18. říj 2013

@johanka139 obrátila bych se na právní oddělení UP.

j.a.n.i
18. říj 2013

@johanka139 Dohodou může být pracovní poměr rozvázán naprosto kdykoliv a obávám se, že ač je to od zaměstnavatele nefér chování, tak s tím nic nenaděláš.

blahova_andrea
18. říj 2013

sprostota!!! ale bohužel realita ☹

johanka139
autor
18. říj 2013

@veruska007
žádnému úřadu bohužel nemůžu dokázat, že byl dokument podepsaný bianko a před rokem a půl,
nejsem sice jediný zaměstnanec, který to má takto podepsaný, ale ti ostatní by mi to nedosvědčili,
každý se o svou práci bojí...

petule246
18. říj 2013

@johanka139 - no a co jim kontrolou z ÚP jen pohrozit? nikdo nemá rád kontroly, třeba by se lekli ...?

kacenka_p
18. říj 2013

Na tvém místě bych se obrátila na ÚP (já měla taky problém a hodně mi pomohli...).

V těhotenství tě přeci nemůže vyhodit né?

johanka139
autor
18. říj 2013

@kacenka_p
V těhotenství zaměstnavatel nemůže dát výpověď, ale pokud tě donutí podepsat rozvázání dohodou, tak je to právně v pořádku. ☹ Jen mě zaskočilo, že nejsem v chráněná v pracovní neschopnosti. Bojím se, že ÚP bez důkazů nic nesvede.

kacenka_p
18. říj 2013

Aha ☹ Tak to mě mrzí.... ( s tou podepsanou dohodou je to teda pěkně na h*ovno...) :-/

mooncaa
18. říj 2013

@johanka139 Někam bych se obrátila na ÚP nebo podobně, že Tě zaměstnavatel donutil násilím podepsat tu dohodu, možná i na policii. O tom, kdy jsi to podepisovala bych nehovořila. Každému je na první pohled jasné, že bys musela být blbá, abys to podepsala dobrovolně.

dadushe
18. říj 2013

Nechutnej chlap, fuj. Nevim jestli se s tím právně dá něco dělat ☹ Ale určitě pokud chceš jít do boje, obrať se na Státní úřad inspekce práce nebo něco podobného.
Jenom pokud chceš vědět, co tě teď čeká, tak já dala výpověď cca 10 dní před tím, než jsem otěhotněla, takže sem byla těhotná 2 měsíce ve výpovědní lhůtě. Od řijna jsem bez práce a evidovaná na pracáku...bylo to vtipný, do formuláře (žádost o to, aby mi našli práci) sem uvedla zdravotní komplikace - těhotenství. Musela jsem doložit od lékaře, že jsem skutečně těhotná a pochybuju, že mi práci najdou 😝 Jinak dobrá zpráva je, že existuje tzv. ochranná lhůta (180 dní), pokud do té doby nastoupíš na mateřskou (nastupuje se 6-8 týdnů před porodem) máš nárok na mateřskou jako takovou (vypočtenou z platu) a platí to sociálka místo zaměstnavatele..akorát nevim jestli se do toho vejdeš. 😒 Pokud ne, dostaneš pouze rodičovskou...

uztotakbude
18. říj 2013

S tím nic nenaděláš. Prostě jsi to neměla podepisovat. Já vím, to se to řekne... :( No jo no, doba je zlá.

dadushe
18. říj 2013

Takovýho zmetka si natočit na mobil, jak to s ním řešíš a jak se ti vysmívá, ale na to mít nervy.... 😒 😒 😒 Sice jako důkaz na nic, ale mohla bys ho vydírat nebo aspoň bys ho pořádně nasr...:D

ninive211
18. říj 2013

@johanka139 Bohužel, chybu jsi udělala v okamžiku, kdy jsi podepisovala tu protiprávní smlouvu. To tě v tu chvíli nenapadlo, že je to podvod a že to samozřejmě v budoucnosti použije proti tobě? Já, kdyby mi toto někdo nabídl, tak bych za žádnou cenu nepodepsala, i kdybych měla tím přijít o místo...protože už z toho jasně čiší průser a jistota toho, že se to v budoucnu obrátí proti tobě. Bohužel... Jinak teda jako jelikož dělám v účetní kanceláři a kolegyně dělají mzdy velkým podnikům, tak vím, že se ve firmách děje leccos, ale tohle mě teda fakt nikdy nenapadlo, že někdo může být až takovej hajzl, s prominutím. A u hajzla bych nepracovala ani za zlatý prachy.

johanka139
autor
18. říj 2013

holky, díky za podporu, já vím, že jsem nic takového tehdy podepisovat neměla, ale u nás na východní moravě je práce poskromnu a ženská musí být ráda i za to málo. Do soudů ani jiných tahanic se mi jít nechce, (kdo má peníze, mívá i lepší právníky atd,) potřebuju si o tom hlavně s někým promluvit a možná, že se s tím už některá z Vás setkala - osobně, v rodině, u kamarádky apod.

andy80
18. říj 2013

Vůbec si neměla podepisovat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Teď se obávám, že mu neprokážeš vůbec nic.

dadushe
18. říj 2013

@johanka139 S takovou hnusárnou jsem se ještě nesetkala, ale mojí známé po dvou letech na mateřské se synem zaměstnavatel řekl, že buď nastoupí teď, nebo jí po 3. roce mateřské sice přidělí stejné místo, ale po měsíci ji vyhodí 😠 Tak nastoupila a malý šel do jeslí... 😝

sabatko
19. říj 2013

@johanka139 pracuji v neziskovce, která pomáhám lidem v krizových situacích, např. velmi často při ztrátě či hrozící ztrátě zaměstnání, ohrožených na trhu práce apod. Pokud bys chtěla, můžeme zkusit něco vymyslet. Třeba kdyby pohrozila instituce, jen tím, že necháme věc prošetřit, tak se lekne... Pokud bys chtěla pomoc využít, ozvi se do IP, potřebovala bych nějaké další informace.

johanka139
autor
19. říj 2013

ještě bych Vám chtěla pro zajímavost napsat, co mi odpověděl právník MPSV, když jsem s ním konzultovala ještě před podpisem dohody bez data svou situaci. Mail jsem si naštěstí nesmazala. Konzultovala jsem situaci předem, protože jsem tušila, že mi ji dá, když ji dal i jiným zaměstnancům přede mnou.
Tady je jeho odpověď:" Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranný úkon, je tak zapotřebí souhlas jako zaměstnavatele, tak zaměstnance, pracovní poměr pak končí den, který je sjednán jako poslední den. S dohodou o rozvázání pracovního poměru nemusíte souhlasit, pokud nebudete souhlasit, nezbude zaměstnavateli nic jiného než Vám dát výpověď či další možností skončení pracovního poměr je uplynutí na dobu určitou. "
Už tehdy mě zarazilo, že ani právník se nepozastavuje nad dohodou bez data a je v podstatě na straně zaměstnavatele, kterému tedy chudákovi nic jiného než se se mnou rozloučit v případě nepodepsání nezbývá... Zvláštní. Čekala bych, že státní orgány budou na mé straně.

mooncaa
19. říj 2013

@johanka139 Mě to přijde, že ten právník odpovídá na úplně něco jiného, než na co jsi se ptala. Přijde mi, že jen zkopíroval cosi.

veruska007
19. říj 2013

@johanka139 Kazdopadne na toho pravnika bych se obratila. Taky na mne zamestnavatel zkousel nepravosti. Sice me pravnik UP nezachranil, ale poradil mi aspon, jak se branit a kde. No, z te firmy jsem pak velmi rychle odesla a jsem moooc rada!

romantika
19. říj 2013

pokud to resite kvuli materske tak zhruba po 3 mesicich tehu uz jste v ochranne lhute. ikdyby vam skončil pomer tak mate nárok na mateřskou. mela jsem to tak. jen si nepamatuji, kolik presne to bylo dni.najdete na strankach nebo vam to reknou na socialce. pak můžete normalne na pracak do porodu. a pak mate i mateřskou i rodicak. tak bych si to se zaměstnavatelem tu dohodu domluvila tak abych zustala pod ochranou lhůtou a datum stanovila az po te dobe. musite mu pak akorát zanest papiry co on odesle na zadost o PPM, to vam da gynekolog. tomu se nevyhnete, ale to uz nesete jen ucetni. oni s ppm nemaji nic spolecneho ale musí tam tu zadost posilat.

romantika
19. říj 2013

@johanka139
tak jsem vam to nasla, cituji:
jestliže nastoupí na mateřskou v ochranné době, která činí 180 dní po skončení zaměstnání. Protožepujdete na matersko z UP můžete na ni nastoupit az 6 tydnu před porodem. Cili vemte si datum porodu, odectete 6 tydnu a mate den kdy pujdete na mateřskou. Od toho dne odectete 180 dni(cca 6 mesicu) a mate den kdy vam konci ochranna lhuta, cili den před kterym byste nemela podepisovat tu dohodu. Vyslo vam to dobře? Fakticky to je spis 2 mesice ode dne kdy se pocita tehu, cili vlastne od prvního dne poslední menstruace. Predpokladam, ze vam to vyslo, tak budte v klidu. Jo jinak musite teda mit ještě odpracovano tech 270 dni ale to predpokladam jste dle toho co pisete mela, ze jste před tehu aktivne pracovala.
No takze normalne se můžete zaevidovat na UP. Tam můžete byt 5 mesicu co si pamatuji. Budete brat podporu z platu. pak pujdete na mateřskou.
Jedine o co budete ochuzena je ze nebudete mit nárok na mateřskou s druhym. Ale to uz jsem neresila. Je to penez dost, ale to uz uvidíte, třeba se mezi tim zase nekde zamestnate.
Tyhle praktiky jsou dnes bezne, ja jsem z Prahy a o praci je tu nouze i pro VS. Tak aspoň ze ty zákony občas za něco stoji.
Jinak věci ohledne PPM se resi na ossz, věci ohledne rodicaku na statni socialni podpore. Pozor, kazde je jina instituce. Ossz vyplaci taky nemocenskou, ssp spada pod UP. Trochu litani a papirovani.