Šikana od zaměstnavatele, je to právně napadnutelné?

misellll
14. zář 2015

Dobrý den, jsem na rizik. těhotenství již druhým měsícem. Kdy tento měsíc mi má být prvně vyplacena nemocenská dávka. Lístek na peníze, jsem zamněstnavateli odevzdala 1.9. Nyní jsem kontaktovala ČSSZ z důvode, že mi stále peníze nedorazily.Soc. pracovnice mi sdělila, že lístek na peníze ještě neobdrželi a proto mi nemoc. dávky nemůže být vyplacena. A ať kontaktuji zamněstnavatele, který je prý povinnen okamžitě po obdržení, lístek zaslat na ČSSZ. Můj zamněstnavatel již minulý měsíc zdržoval vyplacení mé poslední výplaty. Nyní mi má dát poslední částku k nemocenské. Výplata měla být vyplacena v termínu 12. dne v měsíci. To mi bylo řečeno, minulý týden že mi dá vědět v průběhu tohoto týdne kdy mi výplatu vyplatí. Když jsem se na to dnes opět ptala, řekl že nemá peníze a tak musim čekat. Pochopitelně hloupost, všichni zamněstnanci kteří na neschopence nejsou již výplatu dostali. Prostě mi dělá naschváli. Již minulý měsíc mi výplatu vyplatil až 18-tého. Co se týče lístku na peníze, řekl mi že jediné co pro mne může udělat je že zavolá učetní zda již lístek odeslala. Říkám, tak mi dejte zítra vědět a on, že neví že možná nebude mít kredit. Další hloupost. Ptala jsem se ho, co mám tedy dělat když potřebuji platit složenky a on mi odpověděl že i on je potřebuje platit. Prostě naschvály. Je tahle prodleva ať už kvůli výplatě a nebo nezaslání lístku na peníze nějak právně napadatelné. Děkuji jsem s nervama v prdel*.Na rizikovém nachcípaná první dcera horečky a ještě k tomu řešit takové hovado! Ach jo děkuji

jahodi
14. zář 2015

@misellll pro příště můžeš dělat jen to, že lístek např. oskenuješ a zaměstnavateli pošleš jen sken a ten lístek na peníze můžeš sama odnést rovnou na socku. Dál bych si ještě vyžádala číslo přímo na účetní když zaměstnavatel je koukám samá ochota ale to je zřejmě asi tak vše ☹

kristyn.g
14. zář 2015

řešila bych to přímo s účetní

lenjii
14. zář 2015

jj jak píše @jahodi .. Lístek bych jim na poslání vůbec nedávala. Nejlepší je si to poslat sama. Taky jsem měla trable, s agenturou a vyprdla jsem se na ně a jen jim posílala kopie a originál si posílala včas a sama na sociálku. 😎

j.a.n.i
15. zář 2015

@misellll No, chápu, že to naštve, ale napadnutelné to není, protože zákon neuvádí žádný termín do kdy to má být odeslané. Takže jak píší ostatní, od dalšího lístku si ho posílej na OSSZ sama a zaměstnavateli jen kopii. A ad výplata, ani to není napadnutelné, protože ať je termín ve smlouvě jakýkoliv, tak termín dle zákoníku práce je do konce následující měsíce a teprve pokud by byl v prodlení déle jek 15 dní od toho termínu, tak je možné z tohoto důvodu zrušit pracovní poměr, ale to ti v tvé situaci moc nepomůže. Jasně, ještě ho můžeš pro nevyplacenou mzdu žalovat, ale zas myslím, že by to mělo být až po termínu, který určuje pro vyplacení zákoník práce.

marcicek84
15. zář 2015

administartivně mi první nemocenská byla vyplacená až snad za měsíc a půl od odevzdání, ono i ta socka má celkem dlouho dobu k proplacení od toby, kdy to pošle zaměstnavatel...

j.a.n.i
16. zář 2015

@marcicek84 OSSZ na to má měsíc od doručení kompletních podkladů zaměstnavatelem... a moje zkušenost je ta, že třeba v Praze k 15. nemocenská není, ani když to zaměstnavatel pošle okamžitě, reálné to bylo tak kolem 24.