Šikana v práci od vedoucího, jak se mám bránit?

maximka33
28. kvě 2012

holky, mám problém se šéfem. neustále mi dává najevo, jak mu vadí, že jsem skoro každý měsíc doma s malým na paragrafu (max. týden). a když ne s ním, tak mám dovolenou nebo jsem nemocná já. to je sice pravda, ale navíc se střídám s manželem v tom hlídání a práci si odvedu, jsem tam pak déle. dneska mi zas volal. a to si zařizuju hlídání na zítra, abych tam mohla zase přijít na školení! že si o tom musíme co nejdříve promluvit. připadá mi, že mě chce odtamtud vyštípat, abych sama dala výpověď. přece nejsem jediná ženská, co mívá nemocné dítě! a kdybych byla lemra líná a nedělala, tak to je něco jiného, ale jsem fakt zavalená prací, že se snažit makat co nejefektivněji. na to školení jsem se mu mohla taky vyprdnout, ale snažím se to zařídit, abych tam mohla být. už jsem to udělala ve čtvrtek, kdy hlídala osmdesátiletá babička, co má problémy s nohou.. nemůžu ji přetěžovat.. mám pocit, že jeho chování už hraničí se šikanou. jak se mám bránit???

j.a.n.i
28. kvě 2012

@maximka33 Možná to bude znít hnusně, ale divíš se, že mu to vadí? Píšeš že máš každý měsíc OČ, dovolenou nebo si sama nemocná... tak bych to s tím hraničením se šikanou neviděla tak černě, protože dovolenou určuje zaměstnavatel, takže by ti mohl prostě říct, že ti ji nedá.
Prostě z pohledu zaměstnavatele je to otrava, nikdy neví, kdy tam budeš a kdy ne, šéf s tím oficiálně nic nenadělá.

maximka33
autor
28. kvě 2012

@j.a.n.i není to tak jednoduché, dovolenou jsem si dobírala starou, to bylo nutné si vzít.. jen bych chtěla slyšet názor jiných pracujících matek, co mají děti... jak to dělají, pokud nemají babičky..

garfie
28. kvě 2012

Hele, já souhlasím s j.a.n.i., takovou zaměstnankyni bych taky nechtěla 🙂 neber to ve zlým, jen se na to zkus mrknout z jeho pohledu....nevím co děláš, ale pokud říkáš, že svou práci zvládáš i tak-nechceš se s ním domluvit na nějaké jiné formě? Třeba že bys pracovala částečně z domu nebo tak? A jinak už mě napadá jen chůva...

evena
28. kvě 2012

Ahoj
jedina moznost je si asi zaridit hlidani ... ja do prace nastupovala o rok driv s tim, ze jsem sefove slibila, ze me nebude dite omezovat v praci (mam zarizene hlidani + pracuji prevazne na nocnich smenach na vlastni zadost) sem rada, ze nejakou praci vubec mam, v dnesni dobe si holt clovek nemuze moc vyskakovat, osobne bych take nechtela zamestnance jako jsi ty (bez urazky), tvemu sefovi se nedivim.. A vis jak, kazdy je nahraditelny 😉)

mamkamarketa
28. kvě 2012

ahoj
neber si to osobne,ale nezbyva mi nez souhlasit s @j.a.n.i @garfie @evena
a pracovat z domu? vis kdybych ja si ve svym byvalym zamestnani brala paragraf,tak si najde sef duvod se me zbavit. tak to je. ja si brala dovolenou,abych sla k dr. dneska fakt je tolik nezamestnanych,ze o lidi co chteji pracovat nouze neni.
zkus se podivat po chuve,nebo sezen naky hlidani.

jijitka
28. kvě 2012

ahoj, možná ses jen špatně vyjádřila, ale kde na šéfově chování vidíš šikanování? To, že po tobě chce, abys chodila do práce? Naopak jak sama píšeš, že si s tebou o té situaci chce promluvit, mi spíš připadá z jeho strany hodně vstřícné.

katerinanov
29. kvě 2012

No u nás to chodilo tak, že ženská byla jednou nemocná nebo s dítětem na paragrafu - ok. Byla doma podruhé (za krátkou dobu) a letěla. Možná to už je extrém ale myslím, že v dnešní době nic neobvyklého.

martaska78
29. kvě 2012

Nechci být hnusná, sama píšeš, že práci si vždy uděláš a ani nevím, jak to máš se spolupracovníky. Ale já dělala na pobočce taky s maminkou, co byla ustavičně doma a nebyl to žádný med. Protože v tu chvíli pro mě nebyla žádná dovolená ani jsem nemohla jít na paragraf, protože by tam nikdo nezbyl 😒 . Pokud jseš v práci sama a můžeš si práci brát domů, domluvila bych se asi na tom, že pokud bude dítě nemocné, budu pracovat doma a nosit ji (třeba) večer do práce. Ano i ostatní mají nemocné děti, ale pokud je to takový extrém, že ti dítě marodí každý měsíc, nezbývá než povolat tatínka, babičky nebo jiné hlídání. Každý měsíc je opravdu moc.

stavba
29. kvě 2012

je to tak, jak ti píšou ostatní, neznám zaměstnavatele, který bude nadšený, že budeš každý měsíc doma s dětmi nebo sama se sebou. Teď je všude práce málo a zájemců hodně, takže se člověku lehce stane, že o práci přijde. Držím pěsti, aby se ti podařilo najít řešení, jak nebýt pokaždé s dětmi doma sama.

kupi
29. kvě 2012

Já sice nejsem zaměstnanec, ale osvč, ale úplně tě chápu, mám dceru která je každý měsíc nemocná(syndrom periodických horeček), nevím jak může někdo napsat, že je chování tvého šéfa v pořádku, protože podle mně to tak není! Co mají asi tak maminky nemocných dětí dělat. Většina babiček chodí do práce a do důchodu jim ještě spousta let zbývá. A že bych třeba nechala dceru samotnou doma v horečkách, to asi nemůže nikdo myslet vážně. A peníze na chůvu, taky nejsou zrovna malá částka. Nehledě na to, že má dcera pokaždé horečku nad čtyřicet a musím jí po dvou hodinách sprchovat a dávat zábaly, takže to by na chůvu doopravdy nebylo!

kami1984
29. kvě 2012

Sikanu v tom nevidim, sikana vypada jinak a myslim, ze bys rada pri ni vypoved dala..
ja rozumim ze strany zamestnavatele-musi te v praci nahradit,pokud jsi na to sama,musi praci dat na nekoho jineho,kdo ma i svou praci apokud se to opakuje periodicky, neni to zadny med.
Na druhou stranu chapu i tebe, ze s nemocnym ditetem proste ta matka by meal byt doma..
Zkus se vzit i do role zamestnavatele.

Zkusila bych sehnat nejakou pani na hlidani, vzdyt inzeratu je plno,proklepnout si ji predem a uvidi se.
Syn je maly,ale vim,ze pro nas pani na hlidani bude nutnosti- do skolky ho asi nevezmou, jedna babi neni a druha je 180km daleko a treti ma 50let, tedy 15let do duchodu. Moje babicka za 2roky oslavi 70ku a nechci ji zatezovat, prece jen uz ma sve odchovano.

raamaa
29. kvě 2012

Učila jsem na ZŠ - kolegyně se vrátila z rodičovské a byla neustále doma - min. dva týdny v měsíci... Nechápala jsem to!!! Pro nás to znamenalo neustálé suplování a přicházení o náš čas!?! Co jsem dala syna do školky, jsem změnila názor - každý měsíc s cyklickou horečkou nebo dalším nachlazením doma, bez babiček a manželem neustále v práci... Děsila jsem se situace, že bych měla k tomu ještě chodit do práce!?!
Životní zkušenost mi ukázala pohled na obě strany a soucítím jak s Tebou, tak i se zaměstnavatelem, ale dnešní doba je zlá a opravdu každý je nahraditelný!?!? ☹ Toto opravdu není šikana!!! Musíš se zařídit sama, jinak za dveřmi čeká na Tvoje místo někdo další...

mamkamarketa
29. kvě 2012

@kupi tak,ze mas dite nechat doma samotny,to tu nepadlo.
jenze dneska to takhle chodi. chuvy levny nejsou,jenze ja na jednu stranu chapu zamestnavatele,ze je nastvany,ze jeho podrizeni jsou neustale doma na paragrafu/nemocni...
ja si brala dovolenou abych sla k dr. kdych sla na paragraf,tak verim,ze me sef z firmy vystipe.
pac kazdej je nahraditelnej

maximka33
autor
29. kvě 2012

holky, díky za názory. každopádně jen za to, že jsem doma na paragrafu, výpověď dostat nemůžu. ale samozřejmě si může najít spoustu jiných důvodů.. bohužel ani brát dovolenou by mi nepomohlo, prostě bych v práci nebyla a hotovo. mám částečný úvazek, abych stihla malého vyzvednout ze školky do 16 hodin. takže přitom na CHŮVU OPRAVDU NEMÁM. zatím na promluvení nebyl čas. a pravdou je, že ve čtvrtek MUSÍM DO PRÁCE, manžel taky, takže malého budu muset poslat do školky, i když mu výsledky z krve a moče nedopadnou dobře... a tak jsem skončit nechtěla.. zahrávat si se zdravím dítěte.. (nemáme hlídací babičky)

kami1984
29. kvě 2012

Ale vzdyt chuvu nemusite mit celymesic, ale jen par dni na vykryvani mezer..
ono je to sice psane, ale me to prijde jako trosku vydiracny ton,kor jeste zvyrazneny
posilujete imunitu ditete? ono se to casto znedbava.

Pokud jste na castecny uvazek, jedna se vetsinou o 4hodiny denne ne?

mamkamarketa
29. kvě 2012

@maximka33 je to kruty,ale je to tak. myslim,ze ty ses jeste v te lepsi situaci,ze mas dite ve skolce. co ma potom rikat zenska co dite do skolky nevzali a mesicne plati 12-20 000 za soukromou skolku?
dyt na pargrafu neco malo dostanes...byt tebou poridim chuvu,pac se taky jednoho krasnyho dne muze stat,ze te sef vyrazi...jako prijde mi od nej vice nez tolerantni,ze mas zkraceny uvazek a casto v praci diky nemocem tvym nebo tveho syna nejsi. vsude jinde by se na tebe vyprdli.

mamkamarketa
29. kvě 2012

@kami1984 hele ve vetsine pripadu to neni o imunite. matky posilaj deti do skolky nemocny a proste to je bez sance,aby to dite se nenakazilo od jinych bohuzel.8-(

berenika39
29. kvě 2012

@maximka33 tak zkus ještě jinak: kdybys pracovala sama na sebe, tvůj příjem by byl záviský výhradně na tom, co uděláš, byla bys doma každý měsíc "nechodila do práce"?? To víš že ne, kdybbys věděla, že když nebudeš pracovat, nebudeš mít další zakázky, žádné vydělané peníze, z čeho platit účty, složenky, školku a spol, opravdu ráda bys nějaké hlídání vyřešila - vždycky to jde, když se chce. Výjimka je nějaké nepříjemné onemocnění, první dva tři dny, ale pak obvykle může nastouit někdo další a ty můžeš do práce.
Kdybys byla ty ten šéf, nabídla bys svému zaměstnanci: klidně si budte týden v každém měsíci doma, mě to nevadí.....
P.s. Taky nemáme ani jednu hlídací babičku, jedna neslyšící a jedna daleko, ted byl petr doma měsíc po mononukleoze a prostě se to muselo vyřešit, pomohl, kdo mohl, bylo to trochu organizačně na budku, ale šlo to.

maximka33
autor
30. kvě 2012

@kami1984 mám 6 hodin denně a k tomu 2 hodiny dojíždění. takže jsem stejně 8 hodin denně pryč. jo na imunitu dáváme nějaké vitamíny, ale upřímně tomu moc nevěřím. do roka dítě vůbec nebylo nemocné. začalo být nemocné přesně od září, od nástupu do školky.
@berenika39 díky za názor. trošku jsem už podnikala, manžel také, a má to svá úskalí. za prvé nevím v čem (učila jsem angličtinu, ale tak abych měla aspoň dvacet tisíc, bych to asi nesvedla, kde hledat tolik studentů), no a taky jsme na vesnici, dojíždění a tak. a to nemluvím o tom, že firmy neplatí.. v době, kdy máme vysokou hypotéku, si nemůžu dovolit zůstat bez příjmu. tak pokud vím, máš už velkého syna, to je to určitě snadnější. já tady v okolí nemám ani žádnou maminku na mateřské.. mám problém i s pozdějším vyzvedáváním syna ze školky.holt jsme tu pořád ještě trochu noví a známosti chybí.

berenika39
30. kvě 2012

@maximka33 mám syna tříletého, chodí do školky a hlídání žádné.
Psala jsem hlavně proto, že pohled ze strany zaměstnance a zaměstnavatele je prostě odlišný - tvůj zaměstnavatel také nemůže zůstat bez příjmu - musí zajistit, aby firma fungovala, aby v ní každý odvedl práci, kterou má. takže prostě bude mít námitky proti tomu, když někdo zůstává doma často...netvrdím, že je to něco příjemného, ale tak to je.
Tak at se brzo zaběhnete🙂

xsuzzi
30. kvě 2012

Holka šikana to není, ale plně ti rozumim. Já nastoupila od září do práce, dělala jsem od 7-15.30. Takže přes celý den. Péťula od samýho začátku co nastoupil do školky nemocný, nastupovali jsme oba v září. Nebylo to jednou do měsíce, bylo x krát do měsíce. Vždy šel 3 dny a 2 týdny doma, šel 2 dny a týden doma, 4 dny šel 3 týdny doma a takhle pořád dokola celýho půl roku, mě v práci řekli, že jakýkoli paragraf a dovolená je pro ně problém, protože za mě nikdo není, jestli mám hlídání. No nebýt toho, že manžel dělá jeden den, druhý jde na noc a pak dva dny volno a nebýt prababičky, která občas vypomohla, mohli jsme si jít hodit. Já nemohla zůstat doma, což pro mě, ale obnášelo strašnej stres, že jsem v práci a nemůžu být se svym dítětem ,který je doma a potřebuje mě, deprese jsem z toho měla šílený, nejhorší dny jsem řešila dovolenou, asi třikrát, ale bylo to peklo prostě. Nejleoší věc co se nám mohla stát, že jsme otěhotněli a je po problému 🙂 s peťkou jsem zase, když je potřeba a je klid 🙂 jedna varianta 🙂)) paradoxně co jsem začla být doma byl v kuse měsíc a půl zdráv 🙂

kami1984
30. kvě 2012

@xsuzzi problem se nevysresil, pouze odsunul... pak bude nejspise to same v blede modre s 2detmi..

@maximka33 ja pokud nemam auto, jezdila jsem 1,5hody-2hodky do prace, z prace to same.u nas jsou chuvy od 0Kc, to by nebylo schudne, ne porad, obcas.

maximka33
autor
30. kvě 2012

@xsuzzi díky za tvůj názor. taky se snažíme o miminko, bohužel to nevychází. myslím, že se dvěma dětmi bude více práce, ale na to hlídání to bude lepší, naše pražská babička už bude v důchodu a bude moct pohlídat. chybí ji čtyři roky.

vercaberca
30. kvě 2012

@maximka33 nevím, jaký obor děláš teď. já před mateřskou měla dvě kolegyně. jedna děti, druhá starého tátu na krku. takže jsem za ně spoustu věcí dělala já. mně to nevadilo. byla jsem bez dětí a tak mně nic netížilo. vycházely jsme si vstříc vzájemně. když jsem měla naplánovanou dovolenou já, tak se oni dvě vždycky domluvily a nějak si zařídily, aby byly v práci.
ale tenhle ideální stav je možný pouze při výborné kolegyální spolupráci. mně se vedení mnohokrát ptalo, jestli jsem s touto pomocí kolegyním spokojená. kdybych něco řekla, asi by měly holky stejné lapálie jako ty.

tvého šéfa neznám, ale je to taky jenom člověk. a každý hájí především své zájmy. nejlepší doporučuji být velmi za dobře s někým, kdo tě musí zastupovat. a taky se opravdu porozhlédnout po někom, kdo může pomoci s hlídáním.