Školka není a já musím nastoupit do práce. Co s tím?

stoupicka9
21. bře 2012

Ahojte maminy a všichni ostatní. Mám menší problém a ráda bych kdyby jste mi někdo poradil jestli s tím náhodou nemáte taky někdo zkušenost. Byli jsme u zápisu do MŠ a tam nám bylo řečeno, že jsme narození v prosinci 2009 tak nás nemůžou vzít jen když zbyde místo s čímš nepočítají.Poslali nás do jeslí tam nás můžou vzít jen do 3let, takže od ledna musíme do školky kde nás nechtějí vzít protože jsme prosincoví. Já se ale musím po třech letech vrátit do práce jinak mi místo už držet nebudou a dají mi výpověď. Co s tím teď mám dělat? Hlídací babičky nemáme chodí ještě do práce. Máte s tím někdo zkušenost? Prosím poraďte? ☹

betynulka
28. bře 2012

@stoupicka9 pokud vím tak na pracáku se musíš pravidelně hlásit a když z jakéhokoliv důvodu nepřijdeš tak máš velký problém,omlouvá snad jedině smrt,a to ještě možná....slyšela jsem o případu,kdy si paní v době kdy ješte pracovala zaplatila dovolenou,ale v létě už byla bohužel bez práce a mysliš že na tu dovolenou odjela.uřednice ji naplánovala další schůzku v tom termínu a byla v háji,jasně určitě je spoustu lidí,kteří jsou vyčůraní a pracovat prostě nebudou ale házet všechny do jednoho pytle je hodně hloupé a nedospělé

betynulka
28. bře 2012

@stoupicka9 to máš pravdu,my to nevyřešíme,tak to bohužel je 😀

stoupicka9
autor
28. bře 2012

@betynulka jenže na pracáku se hlásíš jednou za měsíc a když se tam s pani domluvíš že jedeš na dovolenou kterou jsi měla zaplacenou ještě při práci tak ti určitě vyhoví a dají ti jiný termín. Moje švagrová na pracáku pracuje takže to mám z první ruky. A to by ses divila jak lidi umí dobře okecávat a těch nápadů co mají když nepřijdou na schůzku. Nevím proč ale nějak ti nevěřím že se umíš jen vžít do jejich situace protože by ses jich až tolik nezastávala.Ale to nemá cenu řešit to je každýho věc a názor, který já lidem neberu.Ale taky si s nimi nerada o tom povídám tak radši naší diskuzi o tomhle ukončím neboť by to nakonec mohlo zklouznout úplně jinam a to není hlavním důvodem tohoto tématu. tak hodně štěstí v dalších diskuzích 😉

lu777
28. bře 2012

hm tak to by mě ani nenapadlo že by si někdo nechával doma dítě jen proto, že je zrovna na pracáku... kdyby tam byl kdovíjak dlouho ale většina lidí je tam pár měsíců, ne? to kvůli tomu bude dítěti přerušovat školku, trhat mu vazby s kamarády atd.?
mimoto pokud druhý rodič pracuje, tak jak by ta maminka chodila na interview... já třeba žádné hlídání nemám, zatím jsem na MD s mladší ale kdybych pak neměla školku, tak to by si jedině MM musel být schopen brát dovolenou na zavolání (což naprosto nehrozí) jinak bych tu práci ani hledat pořádně nemohla.... mimoto občas jsou i různé testy a ty můžou trvat i pár hodin, párkrát jsem na tom taky byla...

jinak u nás se to jestli je matka na MD nebo je neřeší, konkrétně v té naší školce, jinde ale vím, že třeba jo ale záleží to školka od školky.... každopádně základní kritérium je věk dítěte, trvalé bydliště v městské části a jako první mají přednost sourozenci těch co do té školky už chodí.... ale tak zas je fakt, že starší chodí do školky, která je waldorfská (státní tahle konkrétní) a tam je úplně první kritérium znalost téhle pedagogiky a aktivita rodičů ve školce....

můj osobní názor je, že pokud matka do práce potřebuje,tak by měla mít přednost ta která tu práci má zajištěnou... ale pokud pak jde o děti které jsou před školou, je jim třeba 5-6 let, tak tam jde už o přípravu na školu a tam by měly mít ty děti stejné právo, aby to pak nemělo negat. vliv v 1. třídě apod....
tak nějak se i vyjádřil ombudsman, myslím.....

lu777
28. bře 2012

@stoupicka9 no s těmi pracáky záleží jak kde, MM byl na pracáku a s paní se teda nedalo domluvit nic... právě jsme měli i zamluvenou dovolenou ještě z doby kdy práci měl, než mu zrušili jeho divizi a bylo to dost velké drama než jsme mohli vůbec odjet, byla jsem moc ráda, že to nebylo nic drahého, takové nervy bych nikomu nepřála...
omlouvala fakt jen smrt, jednou tam jel s šílenou virozou, já se divila, že se paní nebojí že to chytí, byla to zrovna vcelku epidemie... ale zas chápu že musí být rasi, ono je dost lidí co ten stát dojí 😝 😝

jinak mě pobavilo že kdo byl na pracáku tak je sociální případ, jo? tak to jsou v tom případě všecky matky na rodičáku 😀
manželovi takhle zrušili divizi a byl na pracáku ze dne na den 😝 a to do té doby vydělával opravdu hodně a nic nepokazil... na pracák se může člověk dostat velice rychle.... práce, zdraví, vztahy, bohužel nic není stoprocentně stabilní

stoupicka9
autor
28. bře 2012

@lu777 to máš pravdu že si doma dítě nikdo nenechá i když je na ÚP ale právě jak říkáš na konci je přednější matka která má práci zajištěnou než matka která práci hledá a u dětí předškoláků by to nemělo mít vliv tam bych řekla že je to jedno protože ty do školky musí to je dáno i zákonem tam to ani neřeší jestli máš práci nebo ne. Mě se spíš jedná o ty nejmenší 3leté.

betynulka
28. bře 2012

@stoupicka9 ono asi taky hodně záleží na jakou úřednici trefíš 😎 a věřit mi nemusíš,ale je to tak,já naštěstí práci mám a vždycky jsem měla jen prostě asi nežiju s klapkami na očich a nevidím jen to svoje 😎

stoupicka9
autor
28. bře 2012

@lu777 MD je asi trošku něco jinýho ale dá se to skoro taky tak říct že je to sociální případ, protože jí živí stát ale je to kvůli dítěti. Taky jsem měla na mysli ty co tam jsou déle. Protože 89% z nich jsou ty co tam jsou déle.

betynulka
28. bře 2012

@stoupicka9 hledaš praci po škole máš smůlu,nemáš praxi 😀 po mateřské zas mají strach že budeš doma věčně s nemocným dítětem,když jsi starší tak prominte ale my hledame někoho mladšího 😀

stoupicka9
autor
28. bře 2012

@betynulka tak to jdi do armády spásy protože jsi jedna z mála která asi kouká hlavně na jiný než na sebe. Která by dala přednost v práci asi někomu jinýmu a sama o ni přišla.

No nic už končím tohle téma má trošku jiný nadpis než co tady píšeme my to je téma pro jinou diskuzi i když jsem teda nekoukala jestli tady nějaká taková je ale co není může být 😀

stoupicka9
autor
28. bře 2012

@stoupicka9 a jak všichni víme stejně s tím nic nenaděláme ☹

lu777
28. bře 2012

@stoupicka9 no tak u těch 3 letých je to jasné.... kdo má práci, tak by měl mít přednost... i když nikdo do toho nevidí jeslti to tak je a je taky možné, že paní nastoupí a ve zkušební lhůtě ji propustí nebo ona odejde a bude třeba na pracáku... a ta, která práci neměla si ji může najíst... ten nástup je tam takový ošemetný, no

@betynulka no bohužel musím potvrdit, s tou praxí jsem narazila po škole xkrát, ale to mi bylo 19 tak jsem měla hubu a práci našla, doporučil mě známý....
na hledání práce po MD se netěším, po 6 letech doma a až se mě zeptají jaké mám hlídání a já řeknu že nulové, tak to bude mazec asi 😝 do práce chci ale vidím co si zažívá MM který je teď na pracáku, hledá od září a nemá pořád nic....
momentálně tu opět sedí a projíždí internet.... sice nabídek milion ale velice specifické požadavky a tuhle přišel úplně zdeptaný, šel na pohovor a když mu řekli že těch lidí se hlásilo přes 500, tak to je mi jasné, že z toho zase nic nebude... no zatím jedeme z úspor, platíme vysokou hypotéku ale nevím nevím jak to bude, ještě že dceři už teď budou 2 roky a snad se do školky dostane, abych mohla jít do práce příští rok

mehlo
28. bře 2012

ahojky! tak já taky trošku přispěju. My jsme měli obrovské štěstí, že vedle ve vesnici- mi u nás školku nemáme, jsme malýho do školky dostali. Je březnovej- ted měl 3 roky a dostali jsme se tam od lonskýho září na 5 dní v měsíci a ted už chodí napořád. Co se týče práce, tak já jsem pracovala když jsme byli u zápisu, doma byl se synem manžel, ale ted už nepracuju, protože bych ty směny nemohla dělat a tak jsem na pracáku a můžu vám říct, že jsem z toho pořádně na nervy, protože jsme v katastrofální finanční situaci a doufám, že hodně rychle něco najdu.

mehlo
28. bře 2012

@lu777 no tak my bohužel žádné úspory nemáme a manžel od narození syna před třemi roky byl na pracáku až třikrát nebo čtyřikrát.

lu777
28. bře 2012

@mehlo no my máme poslední úspory, zbytek je vázaný v bytě a hypoška 1.7 milonu plus úroky, krátká splatnost.... k tomu má dcera dietu, takže to stojí něco navíc....
no občas je to hustý, do toho v zimě všecky ty nemoci, tentokrát toho bylo opravdu dost.... ale po posledních dvou letech už mám pocit, že některý věci pouštím, to se nedá 😝

no já vidím že opradu od r. 2008 kdy se narodil starší tak na tom trhu práce to je nestabilní... manžel byl na plno pohovorech třeba a neozvali se ani tak ani tak, tak je kontaktoval a oni si pak nevybrali často nikoho.... prostě se ty firmy bojí nabírat lidi kolikrát, jak je nestabilita, mi přijde.....
já si myslím, že práci najdu nějakou, ale teda myslím, že si ji dlouho neudržím, s dvěma malýma dětma, v zimě, bez hlídání, do toho já bývám často nemocná (kdysi jsem byla vážně nemocná a je to vidět), takže nevím nevím... no nějak bylo, nějak bude 🙂

betynulka
29. bře 2012

@stoupicka9 máš pravdu,asi o tom fakt nemá cenu bavit 😀 jen doufám,že se nikdy nedostaneš na jejich místo a nepotkaš někoho podobného,to potom asi změníš uvažování.a co jsi od téhle diskuze čekala?že ti nějaká mamina napíše,že ti ráda uvolní místo ve školce protože je momentálně bez práce.....

jmisa
29. bře 2012

Ono je to stejně jedno, že v době zápisu člověk práci má, zápis je cca půl roku před nástupem dítěte do školky, v době nástupu (1.9.) už práci mít dávno nemusí.

Někde to berou podle věku, někde podle bydliště.

U nás je na prvním místě a za nejvíc bodů trvalé bydliště dítěte, pak jsou body za trvalý pobyt rodičů a pak už jde o věk a sourozence.
Předškoláky berou automaticky.

Když školka není a člověk nechce přijít o práci, tak se musí smířit s tím, že x měsíců bude v podstatě vydělávat na soukromou školku (běžný zaměstnanec) a třeba se místo ve státní během roku uvolní a nebo to ten rok vydrží, ale práci si udrží.

jmisa
29. bře 2012

Jinak za zaměstnané x úřad práce x doma s dalším děckem - body nejsou, ale jsou upřednostňováni pracující rodiče (uchazeči o práci) před doma s dalším děckem.

sova33
29. bře 2012

Já jenom přispěju svou troškou do mlýna. U nás se zaali řídit loňským? prohlášením ombudsmana a situace rodičů vůbec zohledňovaná není. Takže se berou první předškoláci, potom se boduje trvalé bydliště v místě, věk, sourozenci ve školce, případná neúspěšná účast u zápisu apod., ale jestli matka pracuje nebo ne, je vůůůbec nezajímá a nakonec vezmou třeba dítě, které je v lednu, i když matka je s druhým na mateřské, a nevezmou dítě, které je v červnu a matka má práci zajištěnou 😒
Naštěstí obec se k tomu postavila čelem a otevřela se ještě jedna třída, takže vzali snad všechny děti, co se hlásily a měly ten rok 3 (tedy i v prosinci).

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@sova33 tak to ti závidím že máte tak dobrýho starostu. My byslíme ve městě a máme tu8školek a všechny totálně narvaný. My i dítě máme trvalý pobyt přímo ve městě a stejnou adresu jako mš jen jiné č.p., protože bydlíme hned za ní a koukáme školce do oken i jak si děti venku na písku hrají ale to je u nás zase nezajímá. Prostě nám jsou 3roky až v prosince tak nazdar příští rok.Buď ráda že se to u Vás tak hezky vyřídilo. 🙂

@jmisa Jinak u nás žádná soukromá školka není tak ho tam nemůžu ani dát a proto je to hrozný. V jeslí mi ho zase vemou jen do konce prosince protože jsou jen do tří let. Tak co májí ty maminy tady pak dělat.

@betynulka poslední věc kterou ti napíšu je že jsem čekala rady co s tím dělat určitě né že mi někdo přenechá místo ve školce když ani nevíme kde pořádně kdo bydlí. Mysli trochu, a naštěstí jsou tady chytřejší a zkušenější maminy než jsi ty, které opravdu poradí ohledně školky a nekrafají o něčem co sem vůbec nepatří. Zkus si přečíst diskuzi od začátku. Tobě sbohem

berenika39
29. bře 2012

@stoupicka9 ale nezlob se, to, že je školka od tří let je prostě fakt...kdyby každý nadával, že mu nevezmou dítě před třetím rokem, kde by se to zastavilo? někdo by chtěl dítě dát do školky ve dvou, někdo ve dvou a půl...prostě je to nějak nastavené a nezbývá, než to brát, jak to je. Vím, že je to nepříjemné, když dítě nevezmou, ale o rodinu se nestará stát, ale rodiče. Nehájím systém přeplněných školek, málo pracovních příležitostí pro maminky a pod., ale pořád je to jen na vás, rodičích, jak se postaráte.....

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@berenika39 jenže co dělat když musíš jít do práce a nemáš kam dát dítě. Já taky nechci aby mi ho brali hned od září ale od ledna. Což se tady běžně dělá, sice si školné platíš od září ale dítě tam dáš až jsou mu tři. Já neříkám že ho tam chcem od září. Kámoška to má stejné a taky nechce od září ale až nastoupí do práce. Já se o své dítě ráda starám ale sory když nebudu mít práci a sociálka mi nic nedá tak jak se pak mám starat když mu nebudu moci dát ani najíst natož mu pak koupit nějakou hračku nebo oblečení? ☹ Já bych s ním klidně zůstala doma ale zadarmo to fakt nejde to pak bohužel neutáhnem. ☹

jmisa
29. bře 2012

No ještě můžeš zkusit sehnat nějakou maminku, která je doma, nebo třeba mladou důchodkyni, a ráda si přivydělá hlídáním dalšího děcka. Sice je to zase o penězích, ale na určitou dobu to jde a člověk zase nepřijde o práci, pokud nastoupit musí.

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@jmisa to je taky dobrá rada díky. Zkusím se pozeptat a kdyžtak dát inzerát do novin. Třeba se někdo ozve. S kámoškou jsme říkali že si tady snad založíme soukromou školku 😀 určitě by se to tu vyplatilo ale co jsem tak koukala tak to není tak jednoduchý ale hodně by to vyřešilo. měla bych práci o dítě postaráno a ještě bych dělala ve školce což se mi vždycky líbilo. Jenže ani jedna nemáme vysoké pedagogické vzdělání ☹

berenika39
29. bře 2012

@stoupicka9 no v téhle situaci se ocitne hodně maminek, nevím, co ti na to mám napsat, snad jen to, že nemůžeš čekat na zázraky a že to někdo vyřeší za tebe. Měla jsem rodičák na dva roky, syna mi nikam nevzali, tak jsem prostě byla rok doma, pracovala z domu a jeden den chodila do práce, petr do jeslí. "Zadarmo" neznamená, že ti někdo, resp. stát, přidá....musíš vymyslet něco ty.

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@berenika39 nečekám že to někdo vyřeší za mě ale právě že dost mamin mělo takovou situaci tak jsem založila tuto diskuzi abychom se podělili o zkušenosti a pár mamin tady má dobrý nápady které určitě využiju.Já ale bohužel nemám takovou práci kterou bych mohla dělat doma, kdyby to šlo dělat doma tak to určitě taky dělám. To musíš mít dobrou práci a asi dobře placenou když ti rodičák vyšel na 2roky. To se u nás jen tak někomu nepodaří a v mé práci už vůbec né tam to má každý na 3roky i když by chtěli na 2 roky protože mají třeba babičky co hlídají ale nesplňovali podmínky s platem, takže chodili od 2let do práce a přitom brali i MD a plat protože měli ty bybičky které mi nemáme ☹ teda jako babičky máme ale pracující 🙂

berenika39
29. bře 2012

@stoupicka9 tak jo, nechci se dohadovat.

bledulka
29. bře 2012

Ahoj,

nečetla jsem diskuzi od začátku, takže se možná budu v mnohém opakovat..

školky, nedostatek míst atd je vlký problém..popravdě lituji ty ředitelky, že musí maminky odmítat- není to chyba jejich..Holt musí.. 6e nevezmou dítě,kterému je uprosřed roku 3.. je ještě pochopitelné.. jsou města, kde je poptávka tak velká, že berou děti , které už mají při zápisu 4 roky .či jsou předškoláci. je to mazec

takže tipy..

- obhlídnout okolní města a vesnice,kde mohou být soukromé školky nebo "Kluby" Prostě i za cenu dojíždění..

-podívat se na inzeráty či inzerát podat.. je dost maminek na RD ,které jsou v tíživější finanční situaci a rády pohlídají dítě.. Akorát je nutné po tom pátrat.. takovéto nabídky se samy nedonesou, musí se aktivně hledat..
Možná se ozve i důchodkyně- i pro ně to je zajímavý přivýdělek..

- pokud opravdu po dlouhodobém aktivním hledání není možné hlídání najít a není možná soukromá školka, tak je možnost sama hlídat.. tento problém má tolik maminek, že je šance, že se ozvou maminky,které za rozumný peníz budou za hlídání rády.. Pokud se spojíš s jinou maminkou,abyste byli zástupné v případě nemoci, máte velkou šanci, že si tímto vyděláte.. zařízení vlastní školky podléhá určitým pravidlům.. Ale doma hlídat urč. počet dětí můžete .. Někde jsou cestou vytvoření "klubu" není to školka,která musí mít kuchyň, vařit si atd,ale hlídání,kde si i děti nosí svoje jídlo a pití.. Do podobné školičky chodili synové..

Já mám syna červencového, příští týden si jdu pro rozhodnutí o přijetí-nepřijetí do školky.
Protože z mnoha důvodů nemohu nastoupit do půvoní práce, tak jsem řešila co bude.. Shodou okolností mi na začátku roku přišla nabídka na práci na rozumnou prac. dobu, ale nastoupit bych musela dřív než v září až bude školka.. Takže podobná situace.. Hlídání pro mladšího jsme neměla,ale dobrá prac. nabídka se mi odmítnout nechtěla.. po chvíli hledání jsem našla maminku,která má holčičku,kterou loni nevzali do školky a musí s ní být doma.. A ta mi bude Adama hlídat za rozumný peníz pro ni i pro mě... paní je ráda, že si přivydělá a že holčička bude aspoň v nějakém pravidelném kontaktu s vrstevníkem..

babičky nemáme (resp. strašně daleko a pracující) a pracovat doma v mém případě nejde, můj obor to neumožňuje..

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@berenika39 já taky né. Já bych byla ráda kdyby se hovořilo na téma které je v záhlaví- Co dělat když nevezmou dítě do školky a maminy musí nastoupit do práce. Rady jako třeba tu psali maminy: dát odvolání, najít soukromou školku, najít důchodkyni na hlídání atd. a né o tom jestli přednostně zaměstnaní nebo na pracáku nebo že zázraky nepřijdou a musíš si to vyřešit sama atd. Spíše rady co a jak.

Děkuji maminkám které dobře poradili co udělali nebo co by zkusili atd. Moc děkuji pár nápadů je tu opravdu dobrých, které určitě vyzkouším. Nějaký přece vyjít musí 😉

stoupicka9
autor
29. bře 2012

@bledulka tak to je dobrý příspěvek. To je přesně to co jsem měla na mysli - rady jak na to. Sice skoro všechny nápady tu už padly ale sepsala jsi to moc hezky a hlavně je to tak krásně na jednom místě že když si to člověk přečte tak ví co dělat. Moc děkuji za tento příspěvek. A koukám že jsi na tom obdobně s babičkami jak my i s oborem který neumožňuje práci z domu. ☹ Tak hodně štěstí 😉