Skončení práce, pak ÚP. Z čeho budou počítat mateřskou?

slunicko26
11. lis 2010

Ahojda koníkovky, nemáte někdo náhodou zkušenost, měla jsem smlouvu na dobu určitou na 1 rok, tj. do 15.11. 2010 ta mi dnes skončila, respektive v pondělí, ale od 26.7. 2010 jsem na nemocenské z důvodu těhotenství, zaměstnavatel se mnou rovzázal PP což je dle právního hlediska v pořádku, v případě smlouvy na dobu určitou, zápočtový list mi dorazí a další dokumenty. Lístek na peníze a následně lístek na mateřskou mám dále posílat zaměstnavateli v tom prý není problém, ale plánovala jsem si mateřskou na 2 roky, finančně bych na to dosáhla, ale teď nevím zda se nebudu muset jít přihlásit na úřad práce a nebudou mi zase počítat mateřskou či rodičák z nějkého minima ikdyž jsem měla 17 000 hrubého. Nemáte někdo prosím zkušenost??děkuji

vojtisek2007
11. lis 2010

@slunicko26 jestli stihneš nastoupit na mateřskou do 180ti dnů od zkončení prac.poměru, budeš mít nárok na mateřskou, která se počítá z tvého platu - pak plynule přejdeš na rodičák a můžeš si zvolit i ty dva roky, když na to budeš mít výši mateřské. Jestli ale tu lhůtu 180dnů prošvihneš, na mateřskou nebudeš mít nárok a rovnou ode dne porodu budeš pobírat rodičák v té 4leté verzi....Na úp pokud jsi na neschopence se jít hlásit nemůžeš, a předpokládám že na PN budeš až do mateřské (porodu).

slunicko26
autor
11. lis 2010

Děkuji moc za vyčerpávající odpověd, TP máme na 9.3. 2011 tudíž bych se vejít měla a jelikož jsem měla 17 000 hrubého měla bych mít i nárok na 2 letou variantu mateřské.

jana.jeje
4. pro 2010

@vojtisek2007 Můžu mít jen dotaz? Pokud ukončím k 1.1. pracovní poměr, a předpokládaný nástup na mateřskou je 12.4., tak se vejdu do 180dnů ochranné lhůty, tudíž budu mít nárok na PPM a i na 3letou variantu, že? Ale bez peněz být nemůžu, tak se mezitím přihlásím na ÚP, nemá to na to vliv? A ještě jsem do konce února studentem.. Děkuji moc!!

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje čauvec, já měla to samé...normálně se nahlaš na UP, dostaneš i podporu..a s dnem nástupu na MD se evidence ukončí 😉

jana.jeje
4. pro 2010

@sisstin Jéé díky moc za odpověď 🙂 Takže ta PPM se mi normálně bude počítat z toho starého zaměstnání, i když jsem tam byla jen 3 měsíce??

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje no PPM se počítá za posledních 12m před nástupem na MD 😉 takže jestli jsi předtím neměla žádné příjmy, tak bude hodně nízká 😕 ale to ti sociálka doplatí do výše toho rodičáku 😉

jana.jeje
4. pro 2010

Teď jsem někde vyčetla, že pokud zaměstnání trvalo kratší dobu než 180 dní, tak je ochranná lhůta stejně dlouhá jako délka trvání PP.. 🙂

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje aha, tak to netuším, já jsem předtím chodila normálně do práce x let 😉 a stejně jsem měla PPM o dvě stovky nižší, než byl rodičák 😝

jana.jeje
4. pro 2010

@sisstin Tak teď jsem z toho jelen... V tomhle zaměstnání budu na konci prosince končit 3měsíční zkušebku. Předtím jsem dělala 5 měsíců, a ještě předtím rok.. I když jsem celou dobu denní student. Byly to normální prac. smlouvy. Takže teď můžu být klidně 4 měsíce na pracáku, a PPM se bude počítat ze všech 3 mých zaměstnání? Nebo pouze z toho posledního?? Asi se odstěhuju někam do divočiny a budu se živit kořínkama, to mi hlava nebere 🙂 🙂

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje no tak tohle teda netuším, ale asi se to fakt počítá z toho posledního zaměstnání 😕 oni ti udělají denní vyměřovací základ, a z toho se to počítá. Počkej na Vojtiska, ta tomu rozumí víc, než já 😉

jana.jeje
4. pro 2010

@sisstin Dííky, počkám, počkám 😉 jde mi o to, abych měla 3letou variantu, a teď v té práci to nejde bohužel vydržet.. 🙂 tak hledám řešení..

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje pro tebe by bylo asi nejlepší být na PN až do porodu 😕 ale to bohužel musíš mít ochotného gyndaře, moje bývalá mi nedala PN ani za nic, dělala jsem s pupkem až do 7 měsíce a pak mi vesele neprodloužili smlouvu 😝

sisstin
4. pro 2010

já jsem totiž v práci řekla hned, že jsem těhu (9tt), to jsem byla ve 3měsíční zkušebce..tak oni mi prodloužili smlouvu o další tři měsíce 😝 vychcaně..a pak šlus, že 😝

jana.jeje
4. pro 2010

@sisstin To je teda vděk, ti povím.. já pracuju víceméně z domu, tak nevím, jestli by to mělo význam..

sisstin
4. pro 2010

@jana.jeje no tady jde teda hlavně o tu ochranou lhůtu, aby ti vydržela až do toho porodu 😉 předpokládám, že víc jak o peníze ti jde o to, abys měla možnost čerpat tříletou variantu 😉

jana.jeje
4. pro 2010

@sisstin Přesně tak 🙂 a právě nevím jestli bude ta ochranná lhůta jen 3 měsíce, nebo déle... jako aby mi někdo takhle s prominutím sral na hlavu a srážel mé už tak dost nízké sebevědomí, to fakt zapotřebí nemám... 🙂 ještě jdu příští týden na plodovku, tak už tak mám nervy napnuté..

j.a.n.i
4. pro 2010

@jana.jeje Ochranná lhůta je 180 dní, pokud zaměstnání trvalo déle, pokud kratší dobu než těch 180 dní, tak je stejně dlouhá jako to zaměstnání.

vojtisek2007
4. pro 2010

@jana.jeje jestli ti prac.poměr trval kratší dobu než 180 dnů je ochranná lhůta jen tolik dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání...takže jestli trvalo 3měsíce, tak ochranná lhůta bude taky tři měsíce, takže to vypadá, že to o chlup nestihneš...vydrž ještě další měsíc v práci jestli to jde a stineš potom nastoupit v ochranné lhůtě 🙂

jana.jeje
4. pro 2010

@vojtisek2007 A nemocenská by tohle vyřešila?? nemáš zkušenost? 🙂

vojtisek2007
4. pro 2010

@jana.jeje neukončuj prac.poměr a k 1.1. jdi na nemocenskou....domarodíš až do porodu (mateřské) a bude to...nebo musíš prac.poměr ukončit....????

eustoma
4. pro 2010

@vojtisek2007 no a neni to tak, ze keby teraz sla na nemocensku tak ju prepustit nemozu, az po skonceni nemocenskej. takze keby marodila od teraz, tak 6 tyzdnov pred porodom moze ist na matersku. ved ukoncenie pracovneho pomeru by mala az po skonceni pn, takze odvtedy jej bezi ochranna lehota. neni to tak?

vojtisek2007
4. pro 2010

u nás bohužel je zákon takový, že ve zkušební době může zaměstnavatel propustit i těhotnou i na neschopence, takže tím že nastoupí na neschopenku, si od propuštění nepomůže ☹ Zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době během prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti. Při delší nemoci je propuštění legální.

eustoma
4. pro 2010

@vojtisek2007 na neschopenke ide prepustit? neni to tak ze zamestnavatel musi pockat na to az neschopnost skonci?

vojtisek2007
4. pro 2010

může ukončit prac.poměr i na neschopence, bohužel - ve zkušební době samozřejmě, potom už ne

eustoma
4. pro 2010

@jana.jeje tak som nevedela o prepusteni v skusebnej lehote na neschopenke, pardon za mistifikaciu. takze asi neni rozumne ist na neschopenku, ale skor vydrzat. jedine zeby si potom nechcela tu 3 rocnu matersku.

vojtisek2007
4. pro 2010

@jana.jeje ono by stačilo kdybys vydržela jen do půlky ledna 🙂

jana.jeje
4. pro 2010

@vojtisek2007 A není to pouze tak, že se ta zkušební doba prodlužuje o tu dobu neschopnosti?? § 35/2 Zkušební doba
O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje. ?? A až ukončím nemocenskou tak mi může hned dát výpověd?

vojtisek2007
4. pro 2010

@jana.jeje no to s tím souvisí, o tu dobu co jsi na PN se ti zkušebka prodlužuje, ale pokud ti neschopenka bude trvat dýl než 14dnů, může tě propustit hned...☹

vojtisek2007
4. pro 2010

§ 58 ZP - Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
(1) Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr písemně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.
Zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době během prvních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti. Při delší nemoci je propuštění legální.

eustoma
4. pro 2010

@vojtisek2007 tak uz verim, uz som to aj nasla:
Podle § 66 ZP nemůže zaměstnavatel ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

takze @jana.jeje vydrzat v praci, kym to pojde.