Smlouva na dobu neurčitou a návrat po RD do práce

elu
22. kvě 2013

Holky, prosím radu, potřebuji se ujistit, že mám pravda 🙂 Jsem ucitelka a mam smlouvu na dobu neurcitou....v cervenci mi končí RD a měla bych se tedy vrátit...ale od kolegyn vím, že už mají někoho jiného místo mě a mě ještě se neuráčili nic říct....pochopila bych, že by se snažili o to, abych podepsala dohodu o ukončení pracovního poměru, ale oni dělají mrtvého brouka...tak jsem se rozhodla, že dohodu bych nepodepsala...mam snad ze zákona pravo se tam vrátit...vím, že mi můžou dát hned výpoved a stím také počítám...ale bude mi snad bežet dvouměsíční lhůta..a v té mi budou muset dat plat...i když jsou prázdniny(takže bych do práce nemusela)..a potom pujdu na pracak a budu mit aspon vyšší podporu,....říkám to správně???? nebo se pletu?

zamilovanadonej
22. kvě 2013

@elu Já bych řekla že to tak je, nebo dají výpověď a vyplatí odstupné. Jinak podpora se nedává na dobu, za kterou náleží odstupné- ty 2 měsíce.

j.a.n.i
22. kvě 2013

Ano, říkáš to správně 🙂 Akorát nevím, jak to řešit s tím nástupem, když tam v červenci nikdo nebude, aby nezkoušeli, že ses nedostavila do práce. Asi napsat ofiko dopis, že toho a toho nastupuješ po RD a ať ti napíší kam se máš dostavit (nebo ofiko nařídí dovolenou).

maximsarah
22. kvě 2013

Místo by ti měli ze zákona držet 3 roky. U 4leté varianty mateřské nevím. Ale určitě by ti měli vyplatit odstupné pokud by ti dali výpověď. Zkus se nejdříve informovat jestli ta náhrada za tebe je trvalá nebo jen nějaký záskok po dobu co jsi byla s dítětem doma. A pokud by tě vyhodili s odstupným, podporu opravdu nedostaneš dokud tu částku nevyčerpáš.

elu
autor
22. kvě 2013

holky...to s tím odstupným vím...ale to mi asi nevyplatí ☹...protože oni mi můžou dat vypověď z důvodu, že nejsem dostatečně kvalifikovaná a tam mi asi odstupné davat nemusí..ale i v tomhle případě, by normalně běžela ta dvouměsíční výpovědní lhůta, že? jinak dobrej nápad s tím dopisem, že nastoupím...to udělám...každou středu tam někdo musí být, takže i o prázdninách

maximsarah
22. kvě 2013

@elu Tak tomu nerozumím??? Přece jsi tam musela už nastoupit s tím že nejsi "dostatečně kvalifikovaná" a pokud jim to nevadilo, dali ti smlouvu na neurčito, tak teď by se tím neměli nějak ohánět. Já myslím že není na co čekat. Zašla bych tam osobně už teď se přímo domluvit. Dopis musíš poslat doporučeně, no a než si ho tam někdo přes ty prázdniny převezme...

elu
autor
22. kvě 2013

@maximsarah no ja to mam smlouvu na dobu neurčitou, ale v ni mam, že musím splnit podmínky podle zákona...tenkrat to byly jen statnice z AJ(jinak mam vysokou pedagogického směru)....jenže myslím, že ted mi můžou říct, že jsem si měla vystudovat celou VS znova...jinak samozřejmě jim to nevadilo, byla jsem dokonce vedoucí jazykové komise..jenže jak jdeš jednou na mateřskou, přestáváš existovat a tohle jednánáí mě fakt štve, tak chci, aby jim to neprošlo jen tak hladce a aspon ty dva mesice pres prazdniny, než uplyne ta lhuta mě platili...to je potresta, protože práce mít pro mě nebudou...je to soukromá škola (jinak ještě na upřesnění, ja tam ani nastoupit nechci, mam už domluvené něco jiného...jen mě jde o to jak to tam ukončit a na co mám nárok)

andy80
22. kvě 2013

@elu Když už máš něco jiného, tak co tady řešíš? Dva měsíce výpovědní lhůtu nepotřebuješ a na pracák taky ne, když už máš místo jinde ne? Nějak to nechápu.

elu
autor
22. kvě 2013

@andy80 resim tady to, ze nechci zaměstnavateli, který se chová nestandartne, ulehčit situaci a také to, abych mela na pracaku vetší podporu..novou práci budu mít az od září nebo rijna

elu
autor
22. kvě 2013

Chci do nové prace nastoupit, az se ujistim, ze dcera v pohodě zvládá školku....do te doby, chci byt na pracaku, a ted to změnili, ze se už nepočítá podpora z výdělku před RD....tak by to bylo dost malo

andinecka
22. kvě 2013

@elu tak ja lapala po dechu pri cteni prvni zpravy, je to uplne stejna situace ve ktere se nachazim ja. Je to jen s tim rozdilem,ze me to ceka az v cervenci 2014. Ten muj zastup si sanci mit me misto nenecha vzit, navic dnes jsem se dovedela,ze je prijata na vs, ma prirod.fa, nikdy neucila a hned ji dali 1.tridu. Nechapu. Navic reditelka je ma byvala kolegyne z jine skoly, a tim je to jeste horsi, ja uz nevim,co si mam o tom myslet. Jinak preji,at se to dobre vyresi a jsi v nove praci spokojena.

maximsarah
23. kvě 2013

Holky nezlobte se ale s takovou situací jste mohly počítat. Je přece jasné že ty děti musí někdo učit a není to přece fabrika o 500ti lidech aby vás jen tak někdo zaskočil. Záleží co máte ve smlouvě. Odstupné by jste dostat měly pokud pro vás nemají jinou práci ale co si budeme nalhávat. Dnes se práce hledá špatně a tohle je běžná praxe :(

lorreine
23. kvě 2013

@elu Odstupne dostanes, aj ked Ta prepustia kvoli tomu, ze niesi kvalifikovana. Na Tvojom mieste by som ziadnu dohodu nepodpisovala. Podla zakona staci oznamit zamestnavatelovi (doporucenym dopisem), ze sa vracias do prace a na pokracovani pracovneho pomeru trvas. Dostavit sa do skoly a "cakat", ze Ti pridelia pracu. Pokial su prazdniny a vsetci maju dovolenou (Ty na dovolenou narok nemas, kedze za RD nenalezi dovolena), tak pre Teba logicky praca nieje. Ale je to prekazka na strane zamestnavatela, pretoze Ty pracovat chces a mozes. V takom pripade Ti nalezi nahrada mzdy. Ak Ti teda daju vypoved, tak mas narok na nahradu mzdy za vypovednu lhutu + odstupne. Samozrejme na pracaku nedostanes podporu po dobu, na ktoru mas odstupne. Teda ak spravne pocitam, tak nedostanes vlastne nic. Ale zase je vyhodne sa na pracak prihlasit, pretoze za Teba platia pojistne. Tolko hole fakty.
Na druhu stranu ciastocne suhlasim s @maximsarah, ze s takou situaciou treba pocitat. Myslim, ze v CR je uprava materskeja rodicovskej nadstandardna a ked sa vracias po 3 rokoch, tak zamestnavatel nieje povinny pre Teba nieco mat. Hraje mrtveho brouka? Mozno, ale Ty si sa im za tie tri roky ozvala a chcela riesit dopredu, ci by sa dalo pokracovat v spolupraci? Proste to ber ako fakt, ze Ta prepustia a vyuzi, na co mas narok...

lorreine
23. kvě 2013

@elu Odstupne dostanes, aj ked Ta prepustia kvoli tomu, ze niesi kvalifikovana. Na Tvojom mieste by som ziadnu dohodu nepodpisovala. Podla zakona staci oznamit zamestnavatelovi (doporucenym dopisem), ze sa vracias do prace a na pokracovani pracovneho pomeru trvas. Dostavit sa do skoly a "cakat", ze Ti pridelia pracu. Pokial su prazdniny a vsetci maju dovolenou (Ty na dovolenou narok nemas, kedze za RD nenalezi dovolena), tak pre Teba logicky praca nieje. Ale je to prekazka na strane zamestnavatela, pretoze Ty pracovat chces a mozes. V takom pripade Ti nalezi nahrada mzdy. Ak Ti teda daju vypoved, tak mas narok na nahradu mzdy za vypovednu lhutu + odstupne. Samozrejme na pracaku nedostanes podporu po dobu, na ktoru mas odstupne. Teda ak spravne pocitam, tak nedostanes vlastne nic. Ale zase je vyhodne sa na pracak prihlasit, pretoze za Teba platia pojistne. Tolko hole fakty.
Na druhu stranu ciastocne suhlasim s @maximsarah, ze s takou situaciou treba pocitat. Myslim, ze v CR je uprava materskeja rodicovskej nadstandardna a ked sa vracias po 3 rokoch, tak zamestnavatel nieje povinny pre Teba nieco mat. Hraje mrtveho brouka? Mozno, ale Ty si sa im za tie tri roky ozvala a chcela riesit dopredu, ci by sa dalo pokracovat v spolupraci? Proste to ber ako fakt, ze Ta prepustia a vyuzi, na co mas narok...

mm_mm
23. kvě 2013

Ze zákona za tebe nemůžou v době tvý rodičovský nikoho přijmout. Prostě neexistuje varianta, že by během tvý rodičovský dostal záskok smlouvu na dobu neurčitou a ty by ses proto nemohla vrátit. To bych nepodepsala dohodu ani odstupný. Kdyby ses soudila, máš 100% šanci na úspěch. Taky jsem učitelka, tak jsem na to trošku koukala...

mm_mm
23. kvě 2013

h

mm_mm
23. kvě 2013

Zaměstnavatel nesmí osobu vracející se z mateřské či rodičovské dovolené nutit ke změně pracovní smlouvy, délky trvání pracovního poměru nebo ke zkrácení pracovního úvazku. Pokud nemá práci odpovídající pracovní smlouvě, nejde o nadbytečnost, ale o překážky v práci na jeho straně (obvykle špatný postup při přijímání zaměstnanců). V té situace je povinen poskytnout náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.

elu
autor
23. kvě 2013

No ze jsem s tím mela počítat, to teda nevím 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 , ale já s tím počítala a o práci mi nejde, jen chci využít, co mi zákon umožňuje.....jsme dve kolegyně, které jsme na tom úplně stejně, a řekly, jsme jim jasné, ze jestli nás nechtějí, chceme to na fero ku říct, dopředu....situace je taková, ze nás nechtějí a ale říct, to chtějí tak dva dny před ukončením RD

elu
autor
23. kvě 2013

Ve školství je teda celkem běžně, ze záskok je řešen na dobu urcitou🙂

elu
autor
23. kvě 2013

@maximsarah zaměstnavatel, ale musí také počítat s tím, ze zaměstnanec využije všechno, co mu zákon umožňuje 🙂

elu
autor
23. kvě 2013

@lorreine s tím odstupnym nevím....není to zakonny důvod, tak mi ho podle me dat nemusi

lucisa
23. kvě 2013

@elu já teda nejsem odborník, ale podle mě máš na odstupné nárok vždy, když máš smlouvu na dobu neurčitou a zaměstnavatel ti dá výpověď, tedy je to vůle z jeho strany. A to odstupné je vlastně taková náhrada pro dobu, než si najdeš nové místo.

j.a.n.i
23. kvě 2013

@mm_mm Ano, že nemohou přijmout někoho se stejnou aprobací na dobu neurčitou je pravda, člověk by to u soudu vyhrál, ale je otázka, zda by tam pak ještě chtěl pracovat 😒

mm_mm
23. kvě 2013

@j.a.n.i Museli by ti zpětně doplatit veškerou mzdu....je otázka, jestli by vůbec do toho sporu šli...Chápu, že by to tak ale pak asi bylo peklo...

j.a.n.i
23. kvě 2013

@mm_mm Jojo, to je taky to jediné, co je na tom zajímavé 😀 a je otázkou, zda se s nima musí člověk snažit dohodnout nebo to může dát rovnou k tomu soudu, tak se v tom zas neorientuju...

lorreine
23. kvě 2013

@elu
@lucisa Samozrejme to nieje tak, ze mas narok na odstupne vzdy. Ale v Tvojom pripade by Ti mali dat vypoved pre nadbytocnost. To, ze niesi dostatocne kvalifikovana je vedlajsie, kedze predtym to nevadilo. Kazdopadne aj keby to bol dovod, narok na odstupne v tomto pripade mas, to mi mozes naozaj verit.
@mm_mm Neviem odkial to mas, ale to nieje pravda. Je rozdiel materska a rodicovska. Pocas materskej Ti samozrejme musi zamestnavatel drzat miesto, ale pocas rodicovskej uz nie konkretnu poziciu. Takze moze nabidnout inu poziciu, ak zamestnanec odmietne, alebo ka prekazatelne nema inu poziciu, moze dat vypoved pre nadbytocnost.

j.a.n.i
23. kvě 2013

@lorreine Pravda to co píše @mm_mm je, pokud se jedná o případ, který popisuje zakladatelka, tedy na její místo přijali někoho jiného a dali mu smlouvu na dobu neurčitou... nejedná se tedy o nadbytečnost, protože ta vracející se z RD nadbytečná není, zaměstnavatel věděl, že se bude vracet a měl s tím počítat (a tedy dát zástupu smlouvu na dobu určitou). Výpověď pro nadbytečnost může dát přesně jak píšeš v případě, že prokazatelně nemá pozici, přeloženo tedy tak, že za tu osobu na RD nikoho nepřijal.
A s tou pozicí, nemůže jen tak nabídnout jinou pozici, musí nabídnout pozici odpovídající pracovní smlouvě, takže pak záleží na tom, jak přesně je specifikovaná.

lorreine
23. kvě 2013

@j.a.n.i Ano, to mas pravdu, viem, ze nemozu nikoho prijat na dobu neurcitu, to mi je jasne, ale z toho, co napisala, mi teda nebolo jasne, ze tomu niekomu dali smlouvu na dobu neurcitu. Tak preto som to takto napisala.

akdar1
23. kvě 2013

Tak záskok za mě je přijat na dobu neurčitou!!! Také jsem byla na prášky, když jsem to zjistila. 5 let jsem se stresovala, jak to dopadne...dostala bych druhý den výpověď pro nadbytečnost - také jsem měla sto chutí vyždímat z ústavu všechno, co mi náleží... Nakonec jsem našla nové místo a jsem za to šťastná a mrzí mě, že jsem se k tomu neodhodlala dříve 🙂

akdar1
23. kvě 2013

Mám otázku k tématu: rodičovská mi končí v listopadu, do práce nastupuji poslední týden v srpnu, dcera do školky - mám dát výpověď dohodou a kdy ji podat, jestliže nový zaměstnavatel chce papír o ukončení předchozího zaměstnání v den nástupu? Budu dostávat rodičák i po dobu září-října? Děkuji.

mm_mm
23. kvě 2013

@lorreine Za předpokladu, že za ní během rodičovský nikoho nepřijal, tak jí může dát výpověď pro nadbytečnost, ale pokud během její mateřský nebo rodičovský přijal někoho na dobu neurčitou - na její pozici - tak jí dát výpověď nemůže.