Smlouva na dobu určitou. Kdo mi bude platit mateřskou?

finlay
5. srp 2011

Ahoj maminky,
chci se zeptat, jak je to v případě smlouvy na dobu určitou? Když otěhotním, a pak mi smlouva vyprší? Kdo vyplácí mateřskou? Patřím papírově ještě pod tohoto zaměstnavatele? Nebo je možné jít na nemocenskou po skončení smlouvy na určito? 😕

tublatanka
5. srp 2011

Ahoj,byl to i můj případ,nevím,jak teď,před dvěma roky,došlo k změnám,takže jsem kvůli rizikovém nastoupila na nemocenskou,po skončení doby určitě mi přišla výpověd,ale stále jsem byla na nemocenské,a právě došlo ke změnám,takže na PPM jsem nárok neměla(půl roku co platí zaměstnavatel),ale nemocenská mi neskončila porodem,ale až po 6týdnech po porodu.Poté jsem naběhla na 3letou mateřskou 7600kč.Pod zaměstnavatele bys měla patřit,do té doby,než Ti bude nemoc.ukončena.

finlay
autor
5. srp 2011

A kde bych ted našla tu novelu? A mateřskou potom si taky vybrat nemůžu, jakou variantu, jestli 2 nebo 3 roky?

finlay
autor
5. srp 2011

případně jestli když já pak budu na nemocenské, jestli to jde utnout hned po porodu a napsat ten půlrok co platí zaměstnavatel na manžela?

tublatanka
6. srp 2011

ahoj,mně to přišlo až ve vyrozumění,ohledně mateřské,na netu,když to zadáš,třeba najdeš,vědět by to měli na úřadech,popř na gyndě,kde taky vypisují nemoc atd.Jestli ten půlrok jde napsat na manžela,to nevím.I když mi pracovní smlouva skončila,mateřskou jsem si pak vybrat mohla,3-4,na dvouletou jsem neměla tak vysoký příjem,ta je pro mamky,co vydělávají nad 16tis.

finlay
autor
18. srp 2011

ještě bych se teda chtěla zeptat, jak je to ve zkušební době? Pokud otěhotním, mám taky na něco nárok?

j.a.n.i
18. srp 2011

@finlay Hned po porodu utnout neschopenka nejde, až po ukončení šestinedělí. A ten půlrok by na manžela napsat šel, ale má to jednu drobnou vadu, po dobu pobírání PPM by nesměl pracovat na tu smlouvu, ze které mu PPM je placená, takže to není finančně zrovna výhodné.

janka0108
18. srp 2011

@finlay Pokud nastoupiš na mateřskou do 180 dnů, co je ochranná doba pro těhotnou, tak ti PPM bude vyplácena od posledního zaměstnavatele, takže žádaš u něho. Kdybys nastupovala až po ochranné době, tak na PPM nemáš nárok. To platí pokud jsi občanem ČR. A navíc musíš mít odpracováno 270 dní za poslední dva roky, před nástupem na mateřskou, tzn, že si musíš platit pojištění, co se strháva ze mzdy. U cizinců to neplatí. Pokud bys chtěla natoupit na nemocenskou, tak to musíš taky stihnout do ochranné lhůty, ale ta je tady asi kratší, tušim se to měnilo na 7 dní. Zkus si spočítat, kdy ti vycházi nástup na mateřskou, jestli se do té doby vejdeš. Ja to taky řešila, o to hůř, že jsem cizinka. A kdyby chtěl jít manžel na PPM, tak prý může ale až po šestinedělí a klidně ji může pobírat jenom dva dvy, třeba o víkendu, takže vlastně nepracuje.Ale tady víc podrobnosti nevím, protože jsem to řešit už nemusela.

janka0108
18. srp 2011

@finlay co se týče zkušební doby, tak podle mně když to řekneš zaměstnavateli, tak tě prospustí. Ale pokud ne, tak klobouk dolu před ním.

finlay
autor
18. srp 2011

a pokud jsem pracovala rok, a těch 270dní teda mám, to stačí? Nemusí to být přímo 2 roky?

finlay
autor
18. srp 2011

@janka0108 tak pokud to budou začátky, a nepůjde to ještě vidět, tak se to ani dovědět nemusí ne 🙂

janka0108
18. srp 2011

@finlay jo stačí, podmínka je 270 dní. Musí to být 270 dnů v půběhu dvou let. Memusí to být v kuse.

janka0108
18. srp 2011

@finlay nemusí, co se týče informovanosti zaměstnavatele, je to na tobě, nikde není napsáno, kdy mu to musíš říct, ja to řekla až po 13. týdnu, kolegyně dokonce až v pátem měsíci. Záleží zas jakou práci vykonávaš. Kdyby to byla riziková práce, tak by tě musel přeradit na jinou pozici, abys si neublížila.

zdenikmar
12. únor 2014

prosím nevíte jak to.od prosince jsem na mateřské,k 31.12.2013mi skončil pracovní poměr.Podle učetní z práce mám nárok namateřskou což pobírám a pak na rodičák.Jen se chci zeptat jestli je to takopravdu a nemám na pracák nahlasit že mi skončil pracovní poměr?

daniellah
12. únor 2014

@zdenikmar jojo mateřská, pak rodičák, a na pracák se hlásit až po ukončení rodičovské.Ptala jsem se na to na Čssz

blahova_andrea
12. únor 2014

@finlay
@tublatanka holky mateřskou vám neplatí zaměstnavatel, ale OSSZ. pouze se vypočítává z příjmu, který vám musí zaměstnavatel vyplnit, musíte mít díky zaměstnání na ni nárok, ale nevyplácí ji 😉

blahova_andrea
12. únor 2014

@zdenikmar nic nikam nehlaš. na pojišťovně jsi jako matka na mateřské a pak rodičovské, mateřskou pobíráš, tak čeho se bojíš, kdyby byl problém, nepobírala bys ji. pak si jen zajdeš vyřídit rodičovskou. na úřad práce půjdeš až ti skončí rodičovská a nebudeš mít práci 😉 na to máš času.

j.a.n.i
12. únor 2014

@blahova_andrea to bych tak jistě netvrdila, na zdravotní pojišťovnu je třeba to nahlásit, oni neví co se děje, změny je nutné jim hlásit, minimalne přechod z mateřské na rodicak.

blahova_andrea
13. únor 2014

@j.a.n.i máš pravdu, já to blbě napsala. to nic nikam nehlaš patřilo k tomu pracáku, napsala jsem to moc všeobecně 😅 na pojišťovnu je samozřejmě nutné zajít.

zdenikmar
13. únor 2014

moc děkuji maminky.Nepobíráte nějaká přídavky z německa?Pro německou stranu potřebuju papír že u nás neberu přídavky,jde to i jinak než žádat o přídavky-nedávají jenom nějaký papír,já každý rok žádám u nás a je to hrozné papírování a taky dohonit zaměstnavatele je hrůza.

j.a.n.i
13. únor 2014

@blahova_andrea Jojo, s pracákem souhlasím, tam netřeba hlásit 🙂

oksannnnnnnnnna
13. kvě 2015

@janka0108 AHOJ CHCI SE ZEPTAT,ZAMESTNANA JSEM 4 MESICE NA HPP JSEM CIZINKA TET JSEM OTEHOTNELA JESTLI BUDU MIT NAROK NA MATERSKOU ,A KDY TO MAM NAHLASIT ZAMESTNAVATELI MOC DEKUJI