Smlouva na dobu určitou - plánované těhotenství

janulka21
5. zář 2013

Ahoj maminky, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Máme tříletou dceru, která začala chodit do školky a já mám v pondělí nastoupit
do práce, ale chtějí mi dát smlouvu na dobu určitou tj. do září 2014. Příští léto bysme se chtěli začít snažit o druhé, jak je to pak s mateřskou?
Když bych otěhotněla třeba v srpnu a smlouva by mi končila v září, je tam nějaká ochranná lhůta? Musela bych na rizikáč, abych měla nárok na PPM? Děkuji
za zodpovězení 🙂

lindafr
5. zář 2013

Ahoj, pokud bys byla těhotná krátce, asi bych si nechala smlouovu ještě prodloužit, jako těhotnou tě vyhodit nesmí. Každopádně kdybys v tom září 2014 skončila, běží ti lhůta 180 dní do nástupu na mateřskou. Podmínku pčasti 270 dní za poslední 2 roky na nemocenském pojištění splníš, pokud tam ten rok zůstaneš.

Ca 31. března = 180 dní od 30.9.2014, tedy od konce smlouvy, v ten den bys musela nejpozději nastoupit na PPM (když beru nástup 6 týdnů před termínem).

Na rizikáč bys nemusela, ale aspoň bys měla nějaký kačky v případě nezaměstnanosti, s tím ale plyne i nutnost dodržovat vycházky aj.

janulka21
autor
5. zář 2013

@lindafr Děkuji za vysvětlení 🙂 Jen si upřesním, když budu mít smlouvu na určito a v srpnu 2014 zjistím, že jsem těhotná tak mi v tom září 2014 MUSÍ prodloužit smlouvu? Nesmí mě vyhodit, když otěhotním v době co pracuji a nezáleží zda je určito či neurčito? Proč tedy dlají takový blbosti? ☹ Na pohovoru jsme si řekli, že je smlouva na neurčito a včera mi paní napsala, že na určito tak nevím ☹
Rizikáč bych ani nechtěla, pokud to nebude nutný. Když jsem čekala první tak jsem ani nevěděla, že jsem těhu tak snad to bude u druhýho taky v pohodě.

monasek84
5. zář 2013

no podle me ti smlouvu prodlouzit nemusi, je to ciste jejich dobra vule (pokud budou vedet ze jsi tehotna)

j.a.n.i
5. zář 2013

@janulka21 To ale není pravda, oni ti smlouvu prodloužit NEMUSÍ, to že budeš těhotná na věci nic nemění...

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 @lindafr to myslela tak, že pokud budeš na začátku těhu, tak jim o tom nemáš říkat, máš si nechat prodloužit smlouvu, pokud to půjde a potom až zjistí, že jsi těhu už tě nebudou moc vyhodit 😉 ono taky pokud otěhotníš těsně před koncem smlouvy, tak to třeba ani nebudeš vědět a nebo se to hned nepovede a otěhotníš až s novou smlouvou a svědomí budeš mít čisté 😉

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea Děkuju 🙂 Mě jde právě o to, zda tam mám vůbec nastoupit. Když by mi smlouvu neprodloužili, já bych byla třeba ve třetím měsíci, pak bych šla na mateřskou tak, abych pak na tu mateřskou měla nárok, pak rodičák. Ježiš píšu jak tatar 😀 Omluvte mě 🙂 Díky 🙂

lindafr
5. zář 2013

@janulka21 myslela jsem to tak, jak píše @blahova_andrea - neříkat o těhu a smlouvu si nechat prodloužit. zo by tě vyhodit nesměli. Když smlouva končí tak těhotná-netěhotná, je to jedno 😉

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 v pohodě, taky mívám problémy se vymáčknout 😉 ono asi i dost záleží na tom, jestli o tu práci fakt stojíš, jestli ji finančně potřebujete nebo si můžeš dovolit hledat jinou. na rodičák budeš mít nárok vždy, s mateřskou je to horší, ale pokud budeš rok zaměstnaná a pak ti to prodlouží nebo stihneš otěhotnět v té ochranné lhůtě, tak by neměl být asi problém. ono se taky může stát, že těhotná nebudeš a neprodlouží ti ji a stejně budeš muset na pracák a vše bude úplně jinak. vzhledem k tomu, že dneska člověk nikdy nic neví dopředu, tak já takto moc dopředu ani nepřemýšlím. vždy si vymyslím 10 variant a řešení a ona pak stejně nastane varianta jedenáctá a jsem v pr... 😀

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea No právě 😀 Taky se snažím vymýšlet víc variant, ale u tohodle mi to moc nesedí ☹ Práci potřebuju, protože už jsem pátý měsíc bez rodičáků a o druhý jsme před půl rokem přišli takže nástup do práce. Budu muset doufat, že stihnu otěhotnět v té ochranné lhůtě jak píšeš a bude to vyřešený. Finančně právě mateřskou potřebujeme, protože si kupuje starší baráček 🙂 Nevím jak jinak skloubit baráček a ještě dítě, holt je to nědy pěkně těžký a navíc nechci mít děti od sebe 7 let, už takhle to bude si myslím dost ( 5 let )

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 chápu. tak pokud je to jak píšeš, tak bych práci vzala, lepší mít ji a šetřit pak třeba na ten příští rok, kdyby mateřská neklapla a co bude přesně ten příští rok, to pořešíš až to bude aktuální. já se teď taky plácám v podobných myšlenkách...další dítě, bydlení, brigoška... no je to asi všude dost podobný 😉

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea Tak to řešíme hodně podobný problém, co? 🙂 Brigošku jsem zavrhla hned, protože Ti to nejde do důchodu, nemáš tolik peněz, nemáš se kam vrátit, prostě samý "nevýhody", ale pokud nemůžeš jinak než to řešit brigoškou tak držím palce, abys našla nějakou pohodovou 🙂 Bydlení řešíte jako svoje nebo pronájem?

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea Koukala jsem na fotečky dětí a musím pochválit Míšu, je to krásný kluk 🙂

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 díky za pochvalu. jako každí rodiče jsme na něj hrdí 😉 já zvažuju jestli druhé ano nebo ne, do původní práce to s návratem moc nevidím, taky jsme teď v nájmu a přítelovi rodiče nám nabídli si spravit patro baráku a jít tam, což má spoustu výhod i nevýhod, co si budeme povídat. přítel v září končí v práci a tu brigošku jsem myslela jen třeba pro mě do konce roku jako k rodičáku, že by si přítel udělal chvíli prázdniny s prckem než nastartuje někde jinde, fakt to potřebuje. takže řešit a zvažovat je stále co. jen by bylo lepší, kdyby se ke mě ten můj přidat a ne, abych si to furt přemítala sama v hlavě 😀

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea Právě 😀 člověk to v tý hlavě pořád řeší 😀 Taky to nemáte lehký ☹ Bydlet s rodičema, hmm, pokud je vlastní vchod tak proč ne a lepší baráček se zahradou než panelák 🙂 Proč nevidíš návrat do práce? Mají stop stav? U nás teda byl tak jsem dostala odstupný a šla jsem ☹ Tak držím palce, at pak dostaneš aspon odstupný, když už ne přímo návrat. Zase je lepší, aby to řekli narovinu, než aby tě na měsíc dva zaměstnali a pak vyhodili na dohodu bez odstupnýho, to udělali kamarádce ☹

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 tak vchod je jeden, ale jinak jen na společné schodiště. máme to teď v nájmu stejné. máme prostě horní patro domu. ale tak těch faktorů k rozhodování je fakt hodně ☹ původní práce se s mateřstvím moc skloubit nedá. matkám nedělají žádné úlevy, nikdo ti nevyjde vstříc. v podstatě se po tobě chce dost nad rámec a nikdo ti to nezaplatí, natož aby si z toho slevili. dojíždění a pracovní doba školce taky nenahrávají. no to by zase bylo jiné, kdyby bylo druhé a nebo kdybychom bydleli u těch tchánovců - mohli by vyzvedávat. odstupný žádný rozhodně nedostanu. prostě to bude moje rozhodnutí, že nechci nastoupit, to že to nejde kvůli dítěti nikoho zajímat nebude a prostě půjdu v lepším případě na dohodu a pak nedostanu nic ani na pracáku. já už si iluze o zaměstnavatelích dávno nedělám.

janulka21
autor
5. zář 2013

@blahova_andrea Tak držím palce s rozhodováním, nikdy to není lehké ☹ s prací to je fakt vostrý ☹ Nechápu o co těm zaměstnavatelům jde ☹ Dělají jak kdyby nějaké platby platili ze své kapsy. Na dohodu bys z pracáku něco dostat měla, ale to si zkus ověřit. Mě moje místo zrušili tak je to asi něco jinýho. Jooo s vyzvedávám od tchýně jsem taky počítala, ale místo bay šla do důchodu ( měla nastoupit už tenhle rok v březnu ) tak leze pořád do práce a mě nezbývá než to tady řešit po našich, ségře a samo manželovi ☹

blahova_andrea
5. zář 2013

@janulka21 Tak ono základem bude, aby si pořešil právní stránku přítel u rodičů, protože jinak tam fakt nejdu. Nebudu vrážet vlastní peníze do cizího domu, abych mu zvedla hodnotu a pak musela o to víc vyplácet jeho sourozence, je ze 4 dětí. Z patra zbudou jen obvodové zdi s okny a nosné zdi, takže náklady budou docela nezanedbatelné. Pokud si on toto nepořeší, tak se tam nestěhuju, to je jasný. Další dítko se uvidí příští rok až se přítel zaběhne v nové práci a až budeme mít aspoň nějak pořešenou tu budoucnost s bydlením. Ono je rozdíl platit někde někomu desítku a nic z toho (stejně jsme tu dočasně) a nebo to splácet na vlastní úvěr na bydlení a do konce života mít klid 😉 Teda když nepočítám dohady s tchánovci 😀 Takže jen finanční a bytový klid 😀 Brigády je docela problém sehnat, ale kdybych kápla na něco předvánočního a přítel byl fakt s malým chvíli doma, tak bych byla i ráda a on určitě taky, tak uvidíme.
Co se týká té dohody, tak tam bych musela mít myslím přímo napsáno, že PP ukončujeme z důvodu péče o dítě do 4 let, ale ještě jsem to tolik nezkoumala. U nás se konkrétní místa moc neřeší. Běžně zaskakuješ za kde koho nebo mu pomáháš s prací, když nestíhá apod. Nedělám si iluze, že bych se vrátila na původní pozici. Práci by mi asi dali, ale kdo ví jakou. Přítelovi rodiče oba pracují, ale vnoučata do školky a ze školky loni stíhali. Nevím jak, ale pro dočasný klid v duši mi to stačí 😀

manteca73
9. zář 2013

Ahoj holky asi mám teď podobnou situaci....k 3.11. mi končí smlouva a zaměstnavatel mi v pátek oznámil že mi ji neprodlouží. já ale o víku zjistila že jsem pravděpodobně těhotná (neplánovaně). znamená to že stejně tak jak tak mi smlouva končí a moje těhotenství na tom nic nezmění...a co pak?jít se zapsat na pracák nebo jak to funguje?co by ste mi poradily?? Děkuju moc🙂

j.a.n.i
9. zář 2013

@janulka21 Jak o co jim jde? Oni platí odstupné ze své kapsy, z jaké jiné by to tak asi platili...