Smlouva na dobu určitou, těhotná, co potom?

veruunek
15. led 2014

Ahoj všechny, mám otázku. Po SŠ jsem nastoupila do zaměstnání, v práci jsem tedy od května 2013. Párkrát jsem byla nemocná, a od listopadu 2013 jsem na neschopence kvůli těhotenství. Teď na konci února mi končí smlouva, určitě mi jí neprodlouží, ale co potom? Mám se hlásit na pracáku s tím, že až do porodu budu na PN? Bude mi i tak chodit nemocenská, nebo budu úplně bez příjmu? Na mateřskou nárok nemám (nejspíš), a termín má na konci července, tedy 153 dní po ukončení smlouvy v práci. Poradíte?

deenyska
15. led 2014

Jestli jsi momentálně neschopence, tak na úřad práce tě nevezmou. Takže bys měla pobírat jen tu nemocenskou dávku. Smlouva ti samozřejmě skončí, ale jsi v ochranné lhůtě. Teď jde o to, jestli splníš podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu. Jedna podmínka je, že musíš být účastna na sociálním pojištění, tzn. mít zachovalý pracovní poměr. Ten sice mít v té době nebudeš, ale pokud nastoupíš na mateřskou do 180i dní od skončení prac. poměru, splníš ochrannou lhůtu, takže bys nárok mít měla. Ale ještě musíš splnit druhou podmínku a tou je, že musíš mít za poslední dva roky účastna na sociálním pojištění minimálně 270 dni (myslím, že 270, ale to si můžeš zjistit). Pokud bys to splnila, budeš pobírat myslím 27. týdnů (zhruba do půl roku věku dítěte) peněžitou pomoc v mateřství, bývala 90 % z platu, teď je myslím nižší. Nicméně myslím, že s tou druhou podmínkou 270 odpracovaných dní asi budeš mít problém, vzhledem k tomu, že jsi nastoupila do práce až v květnu. Pokud tomu tak tedy bude, ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek. Do té doby bys měla pobírat nemocenské dávky.