Smlouva na dobu určitou, těhotná, mám nárok na dávky?

matous24
5. led 2014

Zdravim vas. Jsem v 1 mesici a mam ve vecech, na ktere budu nebo nebudu mit narok tak trochu gulas. Po skole jsem nastoupila 1.11.2010 do zamestnani, to jsem dohodou ukoncila 31.8.2013, mesic jsem byla v pracovni neschopnosti, mesic na uradu prace. 22.10.2013 jsem nastoupila do noveho zamestnani, kde mi konci 22.1.14 zkusebni doba a 31.3. 14 smlouva na urcito. Par dni pred tim, nez jsem zjistila, ze jsem tehotna, jsem chtela praci opustit a nastoupit v jinem zamestnani jako brigadnice, coz by byla asi ted hloupost, ze? Jsem provdana a to za cizince, byla bych rada, kdybi mi nekdo trosku osvetlil, jak ve vecech tykajicich se uradu a zamestnani dal postupovat. Dekuju moc 🙂

heliik
8. led 2014

Ahojky. Určitě bych zůstala v té práci dokud to půjde. Abys měla nárok na mateřskou ( na ni se nastupuje 6-8,týdnu před porodem) musíš být zaměstnaná. Jinak nárok na rodičovskou máš pokud máš oddelano 270 dni za poslední. 2 roky. Za tu dobu musí být placeno sociální a zdravotní. Jinak pokud by nebylo odpracovano může nse vzít rodicak na přítele, ci manžela. Musí být uveden v rodném listě dítěte jako otec..

heliik
8. led 2014

@heliik ale teď nevím jak je to s cizincema, omouvam se prehledla jsem to.

matous24
autor
9. led 2014

Ahoj, dekuju moc za odpoved... A jeste se zeptam, kdyz mi toho 31.3 ukonci smlouvu, protoze jestli se to provali, tak s tim pocitam, vejdu se jeste do te ochranne lhuty? Tusim, ze je 180 dni? V tom breznu budu zhruba ve 4. mesici. Nevim presne, jsem teprve objednana k doktorce.

liss_durman
19. led 2014

@matous24 Ta ochranná lhůta je 180 dní. To znamená, že když ti skončí smlouva do 180 dní před tím, než bys měla nastoupit na MD (tj. 6-8 týdnů před termínem), máš nárok na PPM. Nevím, kdy přesně máš termín, ale jestli budeš ve 4. měsíci, mělo by ti to vyjít 😉

matous24
autor
19. led 2014

Tak to jsem rada... Dekuju moc!!! 🙂