Smlouva na dobu určitou, ÚP, mateřská-jak ji vypočítat?

teenyel
16. pro 2014

Ahoj holky, tak tedy nevim. Jak se prosim bude pocitat materska? Mam smlouvu do konce ledna, na materskou bych mela nastupovat cca v polovine cervna. Za posledni kvartal budu mit prumer tak 13 tis, z cehoz se bude odvijet vypocet az budu na pracaku. Za rok 2014 budu mit prumer tak 14, 5 tis. Jak moc mi ovlivni a jak presne se bude pocitat materska, kdyz budu 4, 5 mesice na pracaku?

klar2
16. pro 2014

Měla by sis zajít na sociálku a poptat se, ale mám pocit, že na mateřskou mít nárok nebudeš, protože musíš mít odpracovaný 2 roky při nástupu na mateřskou. ☹

boban
16. pro 2014

@teenyel a nebude lepší nastoupit začátkem ledna na nemocenskou? a pak přejít na mateřskou? 😉

tristizia
16. pro 2014

@klar2 to není pravda. Za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou se musí 270 kalendáních dní podílet na soc. pojištění.

klar2
16. pro 2014

@tristizia no právě, ale jestli bude na pracáku?

lin18
16. pro 2014

@teenyel nastup na nemocenskou a materska se ti bude pocitat z penez cos vydelavala. Nevim jestli jde jit na pracak jako tehotna kdyz vlastne zadnou praci nehledas...

nolies
16. pro 2014

@teenyel Jsou dvě zákonné podmínky. První je, že za poslední dva roky před nástupem na MD musíš odvádět aspoň 270 dní nemocenské pojištění ( u zaměstnanců je to v sociálním pojištění). Tak druhá, že musíš být zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je 180 dní, do této doby bys musela nastoupit na MD (6-8 týdnů před TP). Pokud poslední zaměstnání netrvalo 180 dní, tak je ochranná lhůta tak dlouhá, jako poslední zaměstanání. Tu smlouvu máš od kdy do kdy? Co se týče pracáku, tak pokud tam budeš pouze v době ochranné lhůty (nepřesáhneš ji), tak to na přidělení MD nemá žádný vliv. Nárok pořád máš. Mateřská se počíta z hrubého příjmu za předchozí kalendářní rok. Na příjem z pracáku se nepřihlíží. 🙂

nolies
16. pro 2014

@teenyel Ještě dodám, že na pracák můžeš. Ale někdy se hodně cukají 😒 Ale stůj si za svým. Pak jim tam jenom doneseš potvrzení od lékaře, že jsi těhotná. 🙂

j.a.n.i
16. pro 2014

@nolies To sice jo, ale jelikož těhotenství není nemoc, tak ji klidně i tak mohou posílat na nabídky práce.

nolies
16. pro 2014

@j.a.n.i to je pravda 🙂

teenyel
autor
16. pro 2014

@klar2 to budu mit odpracovane. Presne 2 roky,protoze po roce mi byla prodlouzena smlouva na dalsi rok a ten prave vyprsi.
@boban to prave nechci. Mam rodinu daleko a 6hod vychazky denne by znamenaly,ze je celou dobu neuvidim.
@lin18 to urcite jde. Jen te neposilaji uz na pohovory.
@nolies tak to je super, ja budu mit za sebou presne ty 2 roky a ochranou lhutu v pohode stiham. Dekuji, jsem rada,ze se to nepocita z prijmu na pracaku, ale z prumeru za odpracovany kalendarni rok. A presne, hlavne odmitnout na pracaku me nemuzou. Protoze mi proste zamestnavatel neprodlouzil smlouvu a ja nemam jinou praci,tak pokud si nechci hradit socku sama, jsem povinna se tam registrovat. Takze at se cukaji jak chteji, odmitnout me nemohou 🙂
@j.a.n.i to klidne muzou,ja dojdu na pohovor a oni kdyz uvidi ze jim prijde zenska s pupikem,tak si poklepou na celo kdo me tam poslal a prijmou jineho uchazece 😀 takze z toho fakt strach nemam.

j.a.n.i
16. pro 2014

@teenyel Tak já taky nepsala, že by tě někam vzali, to jen, že tě posílat mohou, tedy pokud narazíš na někoho rozumného, tak nebude.

teenyel
autor
17. pro 2014

@j.a.n.i jo, tak to je mi jedno, klidne se podivam na personalni nejake firmy 😀

lin18
17. pro 2014

@teenyel kamaradka mela na PN v tehotenstvi vychazky neomezene, zkus se domluvit s doktorem

teenyel
autor
17. pro 2014

@lin18 to driv byvalo. Ale tusim ze predloni se uzakonilo 6 hod...a jelikoz to udava zakon, tak mi dohoda s mudr moc nepomuze :-/ kamaradka je ted taky, zadala si o vyjimku a nedostala ji. A to ma jeste mladsiho synka,ktereho musi vozit do skolky a vyzvedavat, takze si musela dat cast rano a cast odpoledne aby to zvladala....takze me to urcite neudeli.

lin18
17. pro 2014

@teenyel tak to jsem netusila. Kazdopadne myslim, ze tehotnym na kontrolu moc nechodi. Ja byla minule tehu domluvena s dr, ze pokud bych nebyla doma tak mi napise ze jsem byla u nej na kontrole, nebo hned jela na pohotovost, nikdo ti nedokaze jak dlouho jsi tam cekala

teenyel
autor
17. pro 2014

@lin18 no....vzhledem k tomu, ze za rodinou to mam 3 hod tam a 3 zpet, tak tam jezdim pres noc...minimalne pres jednu. To bych asi neukecala. A s hypotekou nebudu riskovat ze mi seberou penize za neschopenku, protoze jsem nebyla zastizena. Jinak v minulem nezdarenem tehu jsem marodila mesic a mela jsem jednu kontrolu.

j.a.n.i
18. pro 2014

@teenyel Tak pak je vše v pořádku 😎