Špatně spočítaná mateřská, mám doplatit skoro 30000 Kč

vrtulinka
18. zář 2012

Potřebuji poradit! Jsem na mateřské od 12.3.2012 s druhým dítětem. Přešla jsem na mateřskou po rodičáku od prvního syna. Ted po půl roce kdy mi končí rodičák jsem volala do práce že se stavím a podepíšeme nárok na proplacení dovolené. To mi potvrdila, ale hned oznámila, že má pro mě špatnou zprávu, že na základě kontroly ze sociálky, přišly na to že mi byla chybně spočtena dávka a vznikl přeplatek ve výši 29 678kč!!!!
Z toho důvodu mě žádají o vrácení tohoto přeplatku.

Stalo se Vám něco podobného? Poradíte mi co dál?
Mám je vrátit?
Údajně je zákon podle kterého, pokud jsem tyto peníze nabyla v dobré víře nemusím vracet, ale já nevím? Děkuji za odpovědi a pomoc Jana

veruska007
18. zář 2012

Stalo se mi to při normální nemocenské, peníze jsem vrátit musela. Je to bezdůvodné obohacování, kdyby to zaměstnavatel dal k soudu, vyhraje. Na mzdovce mi leda nabídli splátkový kalendář ☹.

Při další nemocenské se mi naopak stalo, že mi vypláceli měs. o 11 tis. méně (to bylo hrozný, skončili jsme po nemoci na účtě s - 40 tis.), a to mi potom ČSSZ zpětně vyplatila.

kaatulka
18. zář 2012

@veruska007: ty jo jak je to možný? Vždyť těch 11 tis. je pomalu nemocenská při platu nějakých 20 tis. čistého....jak se můžou takhle seknout....No já jsem zvědavá, kdy a v jaké výši dorazí mě teď v říjnu, spíš se obávám, aby se to někde nezaseklo a peníze nepřišly po třech měsících, jak to někdy bývá...

veruska007
18. zář 2012

@kaatulka No, já to taky nechápu... nedostávala jsem 4 měs. skoro nic. Byla jsem z toho zoufalá, v práci i na ČSSZ mi tvrdili, že je to ok. Potom dělala ČSSZ po čase kontrolu v práci a zjistili, že mzdovka poslala špatné údaje, ze kterých se nemocenská počítá 🙄

hanacek
18. zář 2012

@veruska007 já nechápu ja se mužou v takových věcech sakra spléct!!!nic bych nikomu nevrátila,až to zaplatí ta co to posrala!!!todle mě fakt vytáčí 😠 ....
@vrtulinka

vanule
18. zář 2012

@kaatulka
@veruska007
@hanacek
@vrtulinka tak tohle je mazec!!!!!! mzdové účetní v podnicích, kde se tohle stane bych pověsila na první větev. já se u nás ještě v práci kolikrát dohadovala už o výplatě (teď budu zvědavá na mateřskou), ty paní mají na staroast "jen" tohle a ještě to pose... ať si to klidně i zaplatí, opravdu nehoráznost!!!!

j.a.n.i
18. zář 2012

@vrtulinka A ty si klasický zaměstnanec nebo nějaký "speciální"? Myslím typu policie, celní správa nebo něco takového...

vrtulinka
autor
18. zář 2012

Jsem klasický zaměstnanec v soukromé firmě.
@j.a.n.i

alinah
18. zář 2012

pokud mzdovka spatne poslala udaje socialce, tak bych chtela aby to pokryla mzdovka ze sveho pojisteni proti chybe (ktere by mela mit). otazkou je kdo tu chybu udelal..

j.a.n.i
18. zář 2012

@vrtulinka Tak ale v tom případě bych očekávala, že dostaneš nějaké oficiální vyjádření od OSSZ, to co ti říká per huba mzdovka, na to bych nereflektovala... protože tobě platí mateřskou OSSZ takže pouze ona je v tomhle ohledu pro tebe partner.

veruska007
19. zář 2012

No, po mně když chtěli peníze zpět, tak mi volala mzdovka a když mi volali, že mi doplatí dlužné peníze, tak volali přímo z ČSSZ.

j.a.n.i
19. zář 2012

@veruska007 Tak to mě když OSSZ doplácena (taky špatný výpočet) tak ani nevolali, prostě to poslali na účet. Nicméně i u vracení bych požadovala oficiální dokument od OSSZ s výpočtem, jaká nastala chyba a o kolik je to víc, jinak si (teoreticky) může účetní klidně vymýšlet a hlavně pokud mi peníze vyplácí OSSZ, tak bych je nikdy nevracela nikomu jinému.

ivcacekb
19. zář 2012

@vrtulinka teď jsem se ptala účetní a řekla, že je to blbost, aby to chtěli po tobě, když je to chyba někoho jinýho, a že kvůli tomu mají účetní pojistky na blbost (pokud ji mají, ale to už chtějí snad všude) a mělo by se to zaplatit z toho