Stará dovolená. Prý ji nejde proplatit

zdenicka
12. kvě 2007

mam starou dovolenou-6dnu a neco malo z letosni.jsem od 9.unora na rizikovce a pak nastoupim na materskou,myslela jsem si,ze me zamestnavatel tu starou proplati,ale ono to pry nejde.Ze pry musim ukoncit neschopenku,vybrat si tu dovolenou a pak nastoupit na materskou.nechce se mi to takhle komplikovat.Nevite nebo nemate nektera zkusenosti?Diky

evulatko
28. led 2010

Jani, mockrat dekuji🙂 Odmeny jsme meli tak maximalne 600 - 700 korun mesicne, takze ty to moc ovlivnit nemohly🙂

evulatko
28. led 2010

A nevis nahodou, jestli je na internetu nejaka kalkulacka,kde by to slo spocitat ? Ja mam pasku, kde mam prumer na dovcu (ale hrube penize) a nevim, jak z toho spocitat cistou castku. Diky moc🙂

zuzankast.
4. únor 2010

Ahojky, tato odvolena se tu resila pred dvema roky, tak nevim, jestli to tak jeste je, ze kdyz jsem na materske, pocita se to jako bych byla normalne zamestnana a mam narok na proplaceni dovolene?

j.a.n.i
4. únor 2010

ano, mateřská se počítá jako výkon práce, ne dovolenou nejde proplatit, musí se vyčerpat

zuzankast.
4. únor 2010

diky j.a.n.i. tak to mam tedy smulu. Myslela sem, ze kdyz ji nemuzu cerpat, tak mi ji proplati. Takze teoreticky si ji mam vycerpat za tri roky, az se vratim do prace, jestli se tam vratim?To je blbe udelany..

kocule
5. únor 2010

Zuzi, ne. Já nastoupila mateřskou loni v září. Zůstal mi 1 den z loňska. Jsem na mateřské do 18. května, takže jsem vlastně letos odpracovala 60 pracovních dní (nikoliv kalendářních!, mateřská se počítá jako pracovní den) a mám nárok na celou dovolenou v tomto roce. Po skončení mateřské nastupuji RD a zároveň budu zaměstnavatele žádat o čerpání dovolené, v mém případě celkem 41 dní. Takže mi zároveň pojede RD a dovolená. Je to v tom, že ov dovolené vlastně bereš peníze kolem výše platu jako náhradu mzdy. Jsi doma, ale dostáváš penízky za dny na dovolené. Takže termín proplatit bych neřešila, ve své podstatě bych se na to dívala, že je to to samé. Musí se to udělat po skončení MD, protože pak stará dovolená propadá a po 3 letech ybch už nedostala nic. A tuším, že je to i v zákoně, že ti to zaměstnavatel musí umožnit! Mrkni na např. www.aperio.cz, tam to určitě bude. 😉

j.a.n.i
5. únor 2010

ne, můžeš, pokud si ještě na mateřské, tak můžeš požádat o čerpání dovolené tak, aby ti navazovala přesně na mateřskou, jsou povinni ti vyhovět a teprve pak požádáš o RD. Takže například: MD ti končí 14.2. (sobota) a máš nevím, třeba 15 dní dovolené, takže požádáš o čerpání od 16.2. do 6.3. a 9.3. požádáš o rodičovskou dovolenou. O rodičovský příspěvek požádáš na sociálce hned, té je jedno, že v práci čerpáš dovolenou. Jediné, co malinko hloupé, že po dobu čerpání dovolené nejsi chráněna proti výpovědi.

kocule
5. únor 2010

Aha, ty už jsi asi na RD viď. Zkus se obrátit na tu poradnu, měli by ti fundovaně odpovědět, jestli se to ještě nějakým způsobem řešit. 😉

kocule
5. únor 2010

Jani, RP běží současně s dovolenou. Bereš rodičovský příspěvek a zároveň náhradu dovolené. 😉 Informovala jsem se u nás na mzdovce a děvčata, kolegyně od nás, miy to potvrdili. Našla jsem odpověď na tuto otázku i na té poradně. Budu od 19.5. čerpat RP a zároveň od toho dne i dovču.

blanka.k
5. únor 2010

Ahoj holky,
jak je to pokud si po skončení MD vyberu dovču, která bude víc než měsíc (mám skoro celou loňskou a pak letošní), budu i tak pobírat už i RD? Holky na Slovensku to mají tak, že pokud dovča zabere celý měsíc, tak nárok na rodičák ten měsíc nemají, ale stačí prý 30kalendářních dní dovči + 1 den zbývá a už dostávají i celý rodičák. 😉 Nebo se u nás na to "nehraje" a po MD dostanu prostě RD i dovču zároveň, na její délku hledět nebudou 😉

kocule
5. únor 2010

Pardon za hrubky. 😅

kocule
5. únor 2010

Blani, podle info, které jsem pozjistila a bylo mi řečeno u nás na mzdovce, tak si normálně požádáš po skončení MD o RP na sociálce a zároveň požádáš zaměstnavatele o čerpání dovolené od toho samého dne. O nějakých podmínkách nevím, bylo mi sděleno, že je to naprosto bez problému a běžná praxe. 😉

kocule
5. únor 2010

Jo o RP se žádá na pracovním úřadě, ne na sociálce. Pardon. 😀

nika
5. únor 2010

blani budeš čerpat obojí, mám to potvrzené ze sociálky (státní sociální podpory která vyplácí Rodičák) i ze mzdovky.
já to mám dokonce tak že mi končí PPM dříve, tak si požádám o čerpání loňských 10 dní a tím splním podmínku 60 pracovních dní a budu mít nárok na celou dovolenou letos.

při RP můžeš pracovat i čerpat dovolenou, jenmusíš zajistit hlídání dospělou zodpovědnou osobou (ne školka, jesle) a dovolená sice jsi ve stavu v práci ale vlastně doma.

RP se porovnává jen v PPM - Mateřskou (pokud ji máš třeba jen do půli měsíce a dostaneš např. 5000 PPM tak ti doplatí RP jen do výše (záleží jestli máš 2, letý3 letý).

blanka.k
5. únor 2010

Nika - tak to je super , díky moc 😉

j.a.n.i
5. únor 2010

kocule, vždyť jsem taky psala že o RP požádá Zuzi hned, ale o RD může žádat až po vybrání dovolené, nikde nepíšu že to nejde...

dadous
5. únor 2010

mě taky učetní řekla, že o dovolenou si zažadam souběžně s rodičakem 😵

zuzankast.
8. únor 2010

Rodicak mam uz od rijna, muzu zadat takhle zpetne? Tenkrat mi totiz rekla ta ucetni ze to nedelaj a ja to neresila.

j.a.n.i
8. únor 2010

zuzankast - no požádat můžeš, ale zaměstnavatel ti ji nemusí dát, protože dle ZP určuje čerpání dovolené on. Jediné, kdy je automatický nárok, když o to požádáš je právě v návaznosti na MD.

evulatko
9. bře 2010

Ahojky, nevite nekdo, jak se clovek muze branit,kdyz mi sice dovolenou po materske proplatily, ale ne celou, na kterou jsem mela narok ? Tvrdi mi, ze za tu dobu, co jsem byla na rodicovske, uz na dovcu narok nemam i kdyz jsem odpracovala tech 60 dni za rok. Diky moc🙂

j.a.n.i
10. bře 2010

evulatko - to bylo první nebo druhé dítko? Jinak bych zkusila inspektorát práce nebo jak se to přesně jmenuje, bývají při UP

j.a.n.i
10. bře 2010

dadous - s rodičákem ano, s rodičovskou dovolenou nikoliv, jsou to 2 rozdílné věci

evulatko
10. bře 2010

Janii, dekuji, zkusim🙂 Jednalo se o prvni dite.

j.a.n.i
11. bře 2010

evulatko - tak v tom případě žes ji vybírala hned po MD a nebyla si před mateřskou v tom samém roce dlouho na neschopence, tak ti ji měli dát celou, ještě jim můžeš zkusit omlátit o hlavu tenhle paragraf zákoníku práce...

§ 217
(5) Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223
(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.