Státní zaměstnanec, nemocenskou vyplácí sociálka?

bigbaboo
19. únor 2014

ahoj, chtěla bych se zeptat, není tady nějaká maminka ze státní zprávy - policie, celní správa, vězeňská služba - která je v těhotenství na nemocenské? zajímalo by mě, jestli jí nemocenskou vyplácí sociálka nebo její organizace...popřípadě zdali na ní byla kontrola ze sociálky nebo z inspekce příslušného sboru? Děkuju za info 🙂

frantiska85
19. únor 2014

Vůbec nezáleží jestli je žena zaměstnaná u státního úřadu nebo v soukromém sektoru. Nemocenské dávky vyplácí ÚP.

pisjutynka
19. únor 2014

@bigbaboo Ahojky, v době nemocenské jsem pracovala ve státní správě a vyplácela mi jí sociálka. Kontrola na mě sice nepřišla ani jednou, ale spoléhat se na to nedá. Vím, že můžou přijít jak ze sociálky, tak i z práce.

blahova_andrea
19. únor 2014

je jedno čí jsi zaměstnanec. nemocenskou platí chvíli zaměstnavatel a pak ossz. co vím, tak na tom začátku tě má právo kontrolovat přímo zaměstnavatel, dál na to mají asi lidi na sociálce, nevím, u mě nikdy nikdo nebyl 😅 taky jsem slyšela, že něco mají namátkové, ale dost toho mají spíš na udání. asi je i rozdíl v bydlišti a kolik na to má sociálka vyčleněných lidí, protože si jinak nedovedu vysvětlit proč u někoho nikdo není za celé měsíce a u někoho zvoní kontrola každý týden 😅

bigbaboo
autor
19. únor 2014

no já si právě myslela, že mi bude nemocenské vyplácet nějaký takovýhle úřad, ale na bankovním výpise mám právě jako odesílatele uvedenou naší organizaci a na kolegu přišla kontrola z inspekce také od nás po pár měsících... tak se mi to zdá být trošku divný...

bigbaboo
autor
19. únor 2014

čekala bych, že kdyby to vyplácela sociálka, tak jako odesílatel bude sociálka vedená a nemocenská přijde na konci následujícího měsíce... a ne standardní výplatní den a odesílatel uveden náš úřad 🙂

zuza01
19. únor 2014

@bigbaboo Já jsem z věznice, byla jsem na neschopence, od letoška prvních 14 dní vyplácí zaměstnavatel a dál už sociálka. Kontrola mi nikdy nepřišla, ale na to bych nespoléhala...

blahova_andrea
19. únor 2014

@bigbaboo no a jak dlouho jsi doma? ono myslím první tři týdny to platí zaměstnavatel, ale nechci s tou dobou kecat, neřešila jsem to dlouho, nevím jak to teď je. možná to sociálka pak posílá zaměstnavateli a ten to přeposílá 😅

bigbaboo
autor
19. únor 2014

no už jsem dlouho skoro dva měsíce... jednalo se o první výplatu... je možné, že první je to jinak díky tomu, že se do toho montuje ten zaměstnavatel, teď už to může být jinak... jde mi spíš o to, že mám vycházky do 19ti hodin a za měsíc se budu vdávat, takže je pravděpodobné, že ty vycházky nestihnu.. tak kdyby náhodou jestli mám čekat kontrolu od sociálky nebo zaměstnavatele a jestli další výplata nemocenské bude 15tého nebo až 30tého jak je to standard...

zuza01
19. únor 2014

@bigbaboo Tak to bylo za těch prvních 14 dní. Kontrola by v době svatby mohla být od sociálky, když už vyplácí. Jedině si je nechat prodloužit, ale já jsem neměla ani hodinu, můj dr. o tom nechtěl ani slyšet a to jsem nebyla na rizikovém, dostala jsem neschopenku kvůli práci... A výplata nemocenské mi nechodila pravidelně ve stejný den, jak kdy.

bigbaboo
autor
19. únor 2014

prodloužit už bohužel nejdou.. ze zákona je max 6 hodin a ty už mám... poradim se s doktorkou a uvidíme, co mi na to řekne...

zuza01
19. únor 2014

@bigbaboo Jedině to asi risknout, já jsem taky nebyla pořád doma, vdávala se mi mamka... Měla jsem štěstí.

spygy
19. únor 2014

Tak u státních zaměstnanců platí zaměstnavatel celý měsíc neschopenku a když máš chytrou doktorku, tak to tak může být až do porodu 😉

bigbaboo
autor
19. únor 2014

fakt?🙂) neeee, že bych té své doktorce nevěřila.... ale... jak to udělat?🙂

j.a.n.i
19. únor 2014

@bigbaboo Jak přesně je to u státních zaměstnanců s placením netuším, ale i v době, kdy nemocenskou platí zaměstnavatel, tak i OSSZ má právo člověka na neschopence kontrolovat, takže tímhle člověk nic nevyřeší.

deenyska
20. únor 2014

@frantiska85 Nemocenské dávky nevyplácí úřad práce, ale okresní správa sociálního zabezpečení.

gepe
20. únor 2014

Proc mate neschopenky, kdyz vam nic neni?

deenyska
20. únor 2014

@bigbaboo Nejsem si úplně jista, jak to funguje u nemocenských dávek, ale z práce mám zkušenost, že nám přišel tatínek policajt, zaměstnaný v Praze, kterému výši peněžité pomoci v mateřství, která je hrazena stejně jako nemocenská ze sociálního pojištění, potvrzovalo policejní prezidium. A co se zeptat přímo zaměstnavatele, kdo vám bude nemocenskou vyplácet? Je to běžná otázka, ve které zaměstnavatel podle mě nemá důvod hledat skrytý význam 🙂, a od toho už se dá odpíchnout. ... Jinak neznám nikoho, komu by přišla kontrola o víkendu. Co se zkusit zeptat doktora, jestli by se to dalo v případě kontroly nějak zachránit třeba potvrzením, že jste byla někde u lékaře zrovna... o víkendu je to sice celkem nereálný, ale třeba by věděl, jak na to.

deenyska
20. únor 2014

@bigbaboo Teď jsem někde vyčetla, že jedné paní po domluvě lékařka napsala na ten den změnu pobytu při nemocenské, tak třeba to zkusit tak.

bigbaboo
autor
20. únor 2014

@deenyska - přesně tak, ověřovala jsem si to teď... u organizací podléhajících služebnímu zákonu nevyplácí nemocenskou ani mateřskou sociálka ale ředitelství příslušného sboru, tzn se sociálkou nemáme co společného... JInak co se týče toho dne - budu mít hostinu cca 500 metrů od baráku, takže změna pobytu není potřeba a pochybuju, že by mi jí napsala na hospodu :D prostě budu doufat, že ten jeden den nikdo nepřijde... moc děkuju za pomoc 🙂

spygy
21. únor 2014

@bigbaboo tak já to teda taky nevěděla, ale bylo mi řečeno, že když je někdo na neschopence, ať už je to z nemoci nebo něco jiného, tak měsíc ti platí zaměstnavatel ve výši 90% platu, pak to spadá už jen na 60%, ale prej se to dá obejít tím, že po tom měsící si dáš třeba dovolenou na dva dny a potom zase jdeš na neschopenku a tím pádem jseš znova na 90% procentech. Tak nevím co je na tom pravdy, ale prej to tak jde u všech zaměstnáních, aby jsi nepřišla o hodně peněz.

tynuskaba
15. dub 2016

@zuza01 dobrý den chtěla bych se zeptat dnes mi přišla část nemocenské za 14 dní od zaměstnavatele za jak dlouho mi přijde ta část ze socialky?? Marodim poprvé takže nevím děkuji za odpověď

zuza01
15. dub 2016

@tynuskaba Tak to už opravdu nevím... Nicméně mají na vyplacení celý následující měsíc, zkuste zavolat, řeknou vám to.

j.a.n.i
15. dub 2016

@tynuskaba Až to zpracují, tak to pošlou... mají na to 30 dní od doručení kompletních podkladů od zaměstnavatele, ale reálně mi to chodilo tak kolem 20.