Stěhování během RD, nové zaměstnání. Mám nárok na PPM?

sarusinek
26. črc 2011

Ahoj, jelikož se sama absolutně neorientuju v těch pro mě naprosto zamotaných a nepochopitelných pravidlech a paragrafech 😀 , tak bych TVás chtěla poprosit o radu: Jsem na RD se synem, která mi končí příští rok (4/2012). Během této RD jsme se přestěhovali, takže o práci v minulém místě bydliště jsem logicky přišla. Zatím jsem pracovat neplánovala. Ale zcela nečekaně jsem dostala nabídku v současném bydlišti, že bych mohla od září nastoupit na 2 dny v týdnu. jako učitelka do místní ZUŠ. Jsem ještě mimo jiné OSVČ, ale tam mám jen minimální výdělek. Nástup do práce se mi jeví jako výhodný ve všech směrech - bude nějaký přivýdělek + zaměstnavatel pak za mě (po skončení RD) zaplatí pojištění, které bych si jako OSVČ platila sama.
Ale mimo jiné plánujeme tak za 6-12 měsíců začít s pokusy o druhé dítko a mně by zajímalo, jak na tom budu s nárokem na mateřskou a poté rodičovskou, jestli vůbec nějaký nárok bude. Kolik dní bych musela v novém zaměstnání odpracovat, abych na MD nárok měla? Počítají se opravdu odpracované dny a nebo celkově všechny dny, během nichž jsem v pracovním procesu? A jak by to poté bylo s RD, měla bych možnost volby, nebo ne?
Moc se omlouvám za komplikovaný příspěvek, snad jsem to popsala alespoň trochu srozumitelně. A předem moc děkuju za případnou vysvětlující odpověď 🙂

sarusinek
autor
27. črc 2011

Ahoj, nikdo neví?

vojtisek2007
27. črc 2011

@sarusinek ahoj - píšeš, že přestěhováním jsi o práci přišla - tzn že jsi dala výpověď nebo oni dali výpověď tobě - nebo to myslíš tak, že se tam nemůžeš vrátit ale pořád u zaměstnavatele čerpáš rodičovskou dovolenou ? a končit budeš potom k tomu 04/2012 ?, protože kdybys otěhotněla ještě dotoho 04/2012 mohla bys čerpat mateřskou ještě na zaměstnavatele jako teď, pokud už ho nemáš a ta práce v ZUŠ by ti zakládala účast na nemoc.pojitění (tzn. dohoda o pracovní činnosti nad 1999/měsíčně) tak bys potom mohla čerpat mateřskou z toho prac.poměru a pokud si připlácíš dobrovolné nemoc.pojištění jako osvč, tak bys mohla žádat i jako osvč - pokud splníš podmínku 270dnů účasti na nemoc. pojištění za poslední dva roky před nástupem na mateřskou, mít zaměstnavatele nebo čerpat mateřskou z titulu ochranné lhůty a jako osvč se k tomu přidává podmínka 180dnů jako platící osvč bezprostředně před nástupem na PPM - tahle podmínka se týká i toho, kdybys po tom rodičáku šla do nové práce a chtěli jste další mimi.

sarusinek
autor
27. črc 2011

@vojtisek2007 Ahoj, moc děkuji za odpověď, ale jako naprostej analfabet na zákony a pragrafy se pořád moc nechytám 😕 Můžu to tedy ještě trochu upřesnit? V minulé práci jsem dala výpověď loni v květnu, protože jsme se přestěhovali o 200 km jinam, takže to opravdu nešlo jinak. Teď jsem stále na RD (až do dubna příštího roku), ale nečekaně mi právě přišla ta nabídka, že bych už za měsíc mohla na 2 dny v týdnu nastoupit do nové práce. Živnostenský list mám teprve 3/4 roku, tam si ale nic neplatím, neb pojištění mi platí v tuto chvíli stát, když jsem na RD (po RD bych si ho právě musela začít platit, ale kdybych teď šla do práce, tak by mi po RD platil zaměstnavatel). Zajímá mě právě, z čeho se mi bude počítat mateřská, jestli se teda vůbec nějaká počítat bude? Jestli je jako možné, aby se mi počítala z těch několika měsíců, co bych odpracovala teď od září v nové práci při RD? Je možné, že bych stihla otěhotnět do skončení současné RD, resp. ráda bych 🙂

vojtisek2007
27. črc 2011

@sarusinek trošku to upřesním - protože jsi v práci dala výpově´d, nejsi už na rod.dovolené -pouze pobíráš rodičovský příspěvek.
Stát za tebe platí pojištění to ano - jsi osoba, která pečuje o dítě do tří (čtyř) let - ale pozor - to pro tebe jako osvč pouze znamená, že máš živnost jako vedlejší a při podání daní budeš z výdělku odvádět sociální i zdravotní pojištění - nižší samozřejmě než když máš živnost jako hlavní, ale budeš.
Na ossz budeš odvádět (a začneš platit zálohy na další rok) pokud tvůj zisk překročí za rok 2011 - 59.373,-Kč. Zdravotní - tam není žádná hranice, takže idkyž si přivyděláš jen 1000 za rok, tak při podání daňového přiznání zaplatíš 6,75% ze zisku a máš zisk, tudíž musíš začít platit zálohy - počítané z toho předešlého výdělku, takže můžeš platit např. 8,-kč nebo tak podobně - není tam určená žádná minimální hranice jako u sociálního pojištění.

Tak když nastoupíš na ZUŠ a dostaneš smlouvu, která ti zakládá účast na nemocenském pojištění - např. klasická pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti (která přesahuje 1999/měsíčně) - tak bys mohla mít další mateřskou z tohohle prac.poměru když budeš mít zaměstání déle než 270dnů ke dni nástupu na mateřskou, záleží na tom, jakou smlouvu ti dají....pokud by ti dali dohodu o provedení práce - ta nezakládá účast na nemoc.pojištění, tudíž z ní nemůžeš čerpat ani nemocenskou ani mateřskou.....

sarusinek
autor
27. črc 2011

@vojtisek2007 Ahoj, moc děkuju, teď už to chápu, jsi zlatá, že 🙂 S tím placením pojištění je to pravda - je tam nějaká ta záloha 25 Kč na zdravotní, sociální neplatím proto, že ten výdělek je celkem nízký...
Tudíž pokud od září dostanu normální smlouvu (i když budu pracovat třeba jen 2 dny v týdnu), tak za 270 dnů a déle mohu teoreticky nastoupit na mateřskou dovolenou? Počítá se celkový počet dnů, co jsem zaměstnaná, ne opravdu odpracované dny, je to tak? A už nebudu otravovat, udělala jsi mi v tom krásně jasno, moc děkuju 😵

vojtisek2007
27. črc 2011

@sarusinek počítají se všechny dny, kdy ti trvá pracovní poměr - že pracuješ jen dva dny v týdnu je jedno 🙂, takže když těhu trvá 9měsíců, tak teoreticky můžete cca po dvou měsících v práci začít pracovat na mimi a vyjde to akorát...

sarusinek
autor
27. črc 2011

@vojtisek2007 Díky, přesně tak jsem to propočítávala, že by vyšlo asi tak na 2 měsíce. Ale ještě mě napadla jedna, už doufám opravdu poslední, otázka, jestli teda ještě můžu otravovavat 😨 Při prvním těhu jsem měla obrovský nevolnosti a byla od 5tt na neschopence, zvracela jsem i desetkrát denně 😝 Kdyby to tentokrát bylo náhodou znovu takové, tak jak je to vlastně s nemocenskou, když pobírám rodičovský příspěvek? Nejde mi vůbec o peníze, ty asi žádné nebudou, ale spíš jestli se mi tou nemocenskou nějak nepřeruší pracovní poměr, resp. jak se vůbec nemocenská řeší - stejně jako když jsem normálně zaměstnaná, nebo je to při tom pobírání rodič. příspěvku nějak jinak? Moc díky za ochotu, s jakou mi odpovídáš, teď už snad opravdu naposledy 😵

vojtisek2007
28. črc 2011

@sarusinek - budeš mít normální smlouvu - takže z ní samozřejmě můžeš být doma na neschopence - to že k tomu pobíráš rod.příspěvek je jedno - a nemocenská ti prac.poměr nepřeruší,pořád se ti ty dny počítají do těch 270, které potřebuješ k mateřské..

sarusinek
autor
28. črc 2011

@vojtisek2007 Děkuju, to jsou samé dobré zprávy 😵

sarusinek
autor
2. zář 2011

@vojtisek2007 Ahoj, tak jsem zrovna včera podepsala pracovní smlouvu a měla bych ještě jednu otázku: nedošlo mi, že ve školství se většinou podepisují smlouvy na dobu určitou, tj. od září do června příštího roku. Pak v dalších letech už se to většinou převedu na dobu neurčitou.
Kdybych třeba otěhotněla začátkem roku 2012, tak bych na mateřsou nastupovala až po tom červnu 2012 (což si samozřejmě nemůžu být úplně jistá, že mi smlouvu prodlouží, když budu nastupovat na mateřskou). Je to nějaký problém? Resp. má to nějaký vliv na nárok na mateřskou a volbu RP? Nebo se tam jedná pouze o těch odpracovaných 270 dnů, které mít určitě budu? Sama nepředpokládám, že by mi smlouvu neprodloužili, možná už hned v tom červnu ji protáhnou i přes prázdniny, ale jistotu samozřejmě nikdy nemám... Moc díky za odpověď 😵

vojtisek2007
2. zář 2011

@sarusinek ahoj, tak to je super zpráva - a to, že máš smlouvu jen do června nevadí, budeš mít nárok na mateřskou - jen by ti prostě nemuseli držet tři roky místo, protože by ti skončila prac.smlouva...asi jenom kdybys otěhotněla až např. v březnu,dubnu,květnu asi bych to neříkala a počkala, co bude se smlouvou....

sarusinek
autor
2. zář 2011

@vojtisek2007 Moc Ti děkuju za rychlou odpověď 🙂 Jelikož jsem ani práci nehledala, tak si tak trochu myslím, že mi smlouvu prodlouží, protože zrovna nutně potřebovali člověka s mojí aprobací. Jakoby oni o mě stáli, takže si myslím, že mi pak dají šanci i po mateřské. A i kdyby mi nedrželi to místo 2 roky (určitě bych šla do práce zase dřív), tak by mi to ani nevadilo, určitě by se zase něco našlo, nebo bych byla naplno OSVČ, mně se jedná především o ten nárok na mateřsku a volbu RP, kdyby mi náhodou nástup na mateřskou vyšel akorát na ty prázdniny. A pokud to na to vliv nemá, tak pak jsem absolutně spokojená 🙂 Díky 😵