Studentka+práce na DPC. Mám nárok na rod. příspěvek?

certvi
21. zář 2008

Ahojte, potřebovala bych poradit, a moc jsem odpovědi na mé otázky již v načatých tématech nenašla:(

Studuji a zároveň pracuji na poloviční úvazek na dobu určitou. Smlouva mi končí k 31.12.2008. Už jsem se dočetla, že kdybych porodila/nastoupila na RD do 6 měsíců od ukončení pracovního poměru jsem v ochranné lhůtě a nárok na rodičovský příspěvek mám. Ale jak je to s těmi 270 dni při polovičním úvazku? Myslí se tím pracovní dny? A když budu mít míň, nedostanu nic?

Zároveň by mě zajímalo jak je to s rizikovým těhotenstvím? Za jakého předpokladu na něj má člověk právo? V nějakých diskuzích se o tom mluvilo jako o samozřejmosti.. A kolik se potom vyplácí?

Díky za rady

vojtisek2007
22. zář 2008

certvi - ochranná lhůta se vztahuje pouze na propuštěné, apod., jestliže máš přímo smlouvu na dobu určitou, žádná ochranná lhůta se na tebe nevztahuje...A s těmi 270 dny se nemyslí dny odpracované, ale dny účasti na nemocenském pojištění - a platí to i při polovičním úvazku, musíš je splnit, počítají se zpětně za2roky před nástupem na PPM, takže i kdybys těch 270dnů splnila, musela by jsi PPM (mateřskou) nastoupit do 31.12.2008, aby ti na ni vznikl nárok, potom už ne....Nárok by ti ještě mohl vzniknou z titulu studentky, ale tam by byla podmínka přerušení studia.
A rizikové těhotenství určí lékař, podle tvého zdravotní stavu, zaměstnání atp. - a pak bereš klasickou nemocenskou jako když jsi nemocná - cca 69% platu.
A když ti nárok na PPM nevznikne (nastupuje se na ní 6-8týdnů před porodem) a trvá 28týdnů, máš nárok na rodičovský příspěvek, který by ti byl vyplácen ode dne porodu - a nemohla by jsi si vybrat déĺku čerpání, ale automaticky bys dostala pomalou verzi na 4 roky.
Nebo jestli jsi vdaná, a manžel by splnil podmínky pro čerpání PPM (účast na nemocenském pojištění 270dnů,..)může čerpat PPM on - a pak by jste měli možnost výběr rodičovského příspěvku na 2,3,4roky.

certvi
autor
22. zář 2008

ad vojtisek: aha, je to nějaké komplikované:(, ale diky moc za radu. No, já předpokládám, že mě pracovní smlouvu prodlouží na další rok, nicméně kdyby už na mě byly patrné známky těhotenství, tak nevím:( Zároveň se chceme s manželem co nejdřív stěhovat pryč a daleko, a tak počítáme, jak to s tím mým těhotenstvím co nejlíp vymyslet. Ale je to fuška🙂 Vůbec jsem si nepředstavovala, že budu muset s rodičovstvím takhle kalkulovat:(

Ještě k PPM - když mi tedy nárok nevznikne, nedostanu vůbec nic? (myslím po dobu těch 28 týdnů)

vojtisek2007
22. zář 2008

neee - když ti nárok na PPM nevznikne - přijdeš de fakto o peníze jenom těch 6-8týdnů před porodem, protože dnem porodu by ti začali vyplácet rodičák

certvi
autor
22. zář 2008

a peníze na PPM a rodičovský příspěvek jdou paralelně nebo následně?

vojtisek2007
22. zář 2008

nejdříve máš PPM těch 28týdnů a potom přestupuješ na rodičák

certvi
autor
22. zář 2008

a poslední věc... snad🙂

jak vypočítám nebo kde zjistím, jestli už mám těch 270 dní účasti na nemocenském poj.? Jsem na poloviční zaměstnaná od cca června 2007. To by snad mělo stačit ne?

certvi
autor
22. zář 2008

dá se to např. vyčíst z ev.listu důch.pojištění? nebo to je zas jiná věc?

vojtisek2007
22. zář 2008

no na evidenčáku máš jenom ale jeden rok....je to to samý - myslím ty dny - tak se můžeš orientačně řídit i podle toho...

kajjinka
6. říj 2008

ahojky, tak jsem zjistila, ze ochranna lhuta se nevztahuje jen na propustene apod. ale na vsechny tehule, kterym v dobe tehotenstvi zkoncil prac.pomer a jsou v te lhute...

vojtisek2007
6. říj 2008

kajjinka - na všechny těhule - ale nesmíš mít pracovní smlouvu na dobu určitou - to se na tebe žádná lhůta nevztahuje ☹

kajjinka
8. říj 2008

to je divne vojti, me pani na urade tvrdila, ze ano ... 😒

kajjinka
9. říj 2008

holky, pokud otehotnite za trvani prac. pomeru, mela by tam ta ochranna lhuta byt 😉

abie_cz
8. lis 2011

Ahoj, měla bych několik otázek a doufám, že nezapomenu na žádnou podstatnou informaci. Jsem studentkou doktorskeho programu cili mam status studenta, ale od 26 si platim zdravotni pojisteni. Pracuji na dohodu o pracovni cinnosti, na niz funguji jiz jedenact mesicu, odvadim z tohoto prijmu socialni i zdravotni, ale jedna se o castecny uvazek (pohybliva pracovni doba, mesicne cca 56-79 hodin, hruba mzda 4480-6320 Kc). Budu nyni nastupovat na HPP s tim, ze DPC na castecny uvazek si jeste ponecham, soucasne bych ale rada v blizke dobe otehotnela, tudiz bych rada vedela, kdy budu mit narok na materskou. Zdali se jedenact mesicu DPC (castecny uvazek) pocita diky odvodum na zdravotnim a socialnim jako plnych jedenact mesicu cili by mi narok na materskou vznikl vlastne za dalsi zhruba dva mesice HPP, nebo zdali se to kvuli tomu, ze jde o castecny uvazek, prepocitava jinak? Predem mnohokrat dekuji za odpoved, snad jsem vysvetlila srozumitelne situaci.

j.a.n.i
8. lis 2011

@abie_cz Ta DPČ se ti normálně pro nárok počítá jako plných 11 měsíců, to že byla na zkrácený úvazek nikoho nezajímá, takže nárok na PPM už ti vznikl.