Těhotenství a výpověď v práci. Máte zkušenost?

charlizet
16. pro 2009

Holky poradíte mi nebo máte někdo podobnou zkušenost?
Začali jsme s manželem pracovat na miminku. Poprvé to nevyšlo a teď čekám za dva dny MS (včera jsem už však začala špinit - takže asi také nic :O/). V práci však mám pocit, že se mě chtějí zbavit. Nedostala jsem vánoční prémie a jako důvod uvedly, že dělám špatně to a to a to (přitom celých pět let to bylo O.K.). Včera jsem dostala na podepsání papír - Upozornění na chyby (něco jako porušování pracovního řádu apod.) a abych jim to prý podepsala. Je mi tedy jasný, že chtějí, abych odešla a když nepůjdu sama, tak mě propustí bez odstupného. Poraďte co mám dělat. Musím ten papír podepsat?

adellaide03
16. pro 2009

Char já myslím, že pokud si si jistá, že si nic špatně neudělala tak ten papír podepisovat nemusíš, ale bohužel pokud si myslíš, že se Tě chtějí zbavit nějak to udělají dříve nebo později.

ygreen
16. pro 2009

Obávám se že to dnes dělá velká část menších podniků. Zvaž teď coje pro tebe lepší. Jestli čekat až tě vyhodí, nebo odejít sama. Můj synovec si okamžitě co musel tohle podepsat začal hledat práci.
Každopádně pokud jsi si jistá, že nic v tom papíře není pravda tak to nepodepisuj 😉 nemusíš být zase tak snadná kořist a třeba by ti to pomohlo udržet se těch pár měsíců než se vám zadaří. A pokud by tě nutili, tak se odvolej. Každý organizační řád by měl mít paragrafy ohledně odvolání. A hned jak najdeš II, tak jdi na nemocenskou, na rizikové.

och
16. pro 2009

ahojte

charlizet no neviem ako je to v CR ale na Slovensku to funguje tak, ze aj ked to nepodpises poslu ti to postou doporucene aj ked si to neprevezmes a posta sa im vrati, povazuje sa zasielka za dorucenu. Tak isto ta nemozu vyhodit po jednom upozorneni ale az po troch aj to musi byt ta ista chyba (dokazatelna aj pred sudom, keby si ich tam supla) behom niakeho casoveho obdobia.

na tvojom mieste by som si sadla k zakoniku prace alebo nasla niaku personalistku, ktora by ti poradila niake klucky

osobne si vsak myslim, ze lepsie odist s odstupnym ako keby ta mali vyhodit koli pracovnej discipline co budes mat aj v papieroch (ukazuje sa to na papiery zapocet odpracovanych rokov - tam sa udava dovod a paragraf ukoncenia prac pomeru) a urcite si zacni hladat novu pracu aj pri "tvorbe" miminka potrebujete byt v pohode a nie aby ti niekto v praci dychal na krk a deptal ta

viem co hovorim som personalistka a miminko sa nedarilo vyse roka, nakoniec sme museli ist na umele 😀

micicka
16. pro 2009

keď nepodpíšeš papier, buď Ti ho pošlú poštou ako píše och, alebo prizvú svedkov, ktorí potvrdia, že si to odmietla podpísať a tiež sa to považuje za doručené.

čo sa týka odstupného - ak by Ti ho chceli dať, dajú ti normálnu výpoveď, s výpovedenou lehotou a odstupným, ale keďže Ti dávajú podpísať porušenie prac.disciplíny, nie sú ochotní vyplatiť odstupné

teraz je dôležité, že či to čo sa tam píše je pravda

charlizet
autor
16. pro 2009

Bohužel to pravda je, chyby tam byly, ale nebyly udělány úmyslně. Dříve tuto práci dělal vedoucí oddělení, který mi ji předal přes mail. Nebyl schopen mě do práce dostatečně zasvětit a i některé důležité informace mi nebyly sděleny.

micicka
16. pro 2009

treba sa skutočne poradiť s odborníkom. máš v pracovnej zmluve napísanú náplň práce? a prevzala si túto prácu oficiálne - podpísala si, že máš nové úlohy? myslím, že touto cesto by si sa mala uberať. ale keď sa rozhodli, tak to asi aj dokončia a ty by si sa s nimi musela potom už len súdiť. neviem aké sú vo firme pomery, išla by som sa otvorene spýtať a prípadne sa skôsiť dohodnúť na nejakom spoločnom postupe

alenk
20. led 2010

ahojte, oprasim tuto temu.

dnes za mnou v praci dosiel HR lead (ma presne takuto funkciu), ze situacia je zla, kriza, bla bla, nie je na vyplaty, ze by sa so mnou chcel dohodnut na odchode. tak som mu oznamila ze som tehotna. hned som si vytlacila oznamenie a dala si podpisat na personalne (mame dve personalistky, hlavne mzdarky). mzdarka mi to ochotne podpisala, len ma upozornila, ze ona nie je HR lead.

mam si to dat podpisat este jemu? mam taky blby pocit ze by mi to nechcel podpisat. Nestaci mi podpis od zodpovednej osoby z personalneho oddelenia?

a teda kedze som nedostala vypoved a dnes som to oznamila, som v ochrannej dobe? nemozu mi dat vypoved, vsak?
myslim si ze sa budu chciet dohodnut, aby som sla na PN. mozem trvat na tom, ze na PN nepojdem? ze jednoducho potrebujem do materskej zarabat a basta, nie?

annamary
27. led 2010

ja chcem tiež napísat mna tiež vyhodili za tehotenstvo do 6. mesiaca ma nechali robit a potom mi veduca zahlasila že pracovat opat možem až po porode s vysvetlením že šef nemá rad tehotné:D tak som musela po porode dvojičiek marec/2009 opat nastupit do práce s tým že malinku som dala na starost mojej mame a malého som naučila ráno spinkávat po mojich nočných aby som si zarobila na moju výbavičku. Povedzte nie je to chore že Vám povedia že vrátit do práce sa možte až po porode? Firma Broadcaster Television Krásna 29 Bratislava všetkých chcem upozorniť na svinstvá ktoré sa konaju tehotným ženám v dosledku krizy na Slovensku

annamary
27. led 2010

Baby na tie papiere ja by som napísala svoj odkaz o tehotenstve a hotovo viem ako to v práci v dnešnej dobe s tehotnými chodí 🙂

emjee
27. led 2010

alenk zakon nespecifikuje koho presne mas pisomne upovedomit o tehotenstve, podla mna staci, ak ti to podpise personalistka 😉
kedze uz to mas od nej podpisane, si povazovana za tehotnu a teda chranena v ramci zakonnika prace 😉
na pn nechod

marecek4
15. únor 2010

annamary to je nějaké divné ne?jak můžeš dělat po porodě skoro na rozkaz zaměstnavatele,a co MD?a že Ti řekli,v šestém měsíci,že šéf nemá rád těhulky no to je gól,já bych teda do práce chodila dál,ať si šéf trhne nohou a dívá se třeba z okna,mě taky vedoucí řekla že nemůžu jako těhotná chodit s poštou,ale že dokud jí nedám papír tak to řešit nebude a pak jsem skoro ani na MD nenastoupila,protože za mě neměli náhradu-čtyři ženský to vzdaly,ne že bych se nesnažila někoho najít a ještě jsem jim tam jezdila pomoct asi týden před porodem s vyúčtováním,ale tam se jednalo o riziko přepadení a že jsem jezdila na babetě,tak jsem si sedla do autíčka a přepadení se nebála,jo a ten papír jsem jí dala tuším začátkem dubna.aby byl čas někoho najít,plánovala jsem jít na MD v půlce května,ale šla jsem papírově od června,a teď už se pomalu domlouvám aspoň na výpomoci

klara20
15. únor 2010

charlizet, ja mám podobnu skusenost,
v oktobri tiez za mnou prisiel nadriadený s dohodou o ukonceni pracovneho pomeru s jednomesačnym odstupnym s odchodom o 10 dni. ked som s tym nesuhlasila tak vytiahol upozornenie za neplnenie planu, ze to mam podpisat. to som tiež nechcela podpisat, tak zavolal kolegu, ako svedka,ze som si to precitala. Potom som napisala moje stanovisko na personalne a generalnemu riaditelovi, ze ake upozornenie som dostala a s akou dohodou za mnou prisiel.
Prisla mi odpoved z personaleho, ze v záujme firmy nie je aby ma vyhodili, ale musim sa snazit plnit plány (poskytovanie úverov)
Od oktobra dodnes sa uz nic nedeje, ale citim, ze to este neskoncilo a su na mna dost vyvyjane tlaky.
Tiez sa snazime o dieťatko,ale zatial nic, myslim, ze stresy robia veľa, preto si hladam aj novu pracu.

gapa
16. únor 2010

klara,
možno na teba chcú použiť výpoved podla § 63 ods.d) písm. 4. Zákonníka práce a to bez odstupného ale samozrejme s plynutím výpovednej doby.
☹ 😠

klara20
16. únor 2010

mysliš gapa? ale potom čo uvedú ako dôvod výpovede, neplnenie počtu poskytnutých úverov?
ja v pracovnej zmluve nemám uvedené presnú výšku poskytnutých úverov... , mám len akvizície nových klientov a tie robím.
jedine, ak by si našli nejaké iný dôvod.... napr. nejaké porušenie pracovnej disciplíny.....čoho by bolil schopní.....

gapa
16. únor 2010

klara,
s týmto nemám absolútne skúsenosti, aj ked v prípade, že to v žiadnych podminkach PZ a ani vnútorných predpisoch nemáte uvedené, tak možno len skúšajú na ludí. Možno aj skúsia tú výpoved. Tam potom podla mna ide o slovíčka, Ale na tvojom mieste si radšej o tom čo najviac pozistujem a popozerám priamo tie vnútorné predpisy. A tiež niečo na nete k tomuto.
Skús príp. na www.porada.sk, tak sú mzdárky a majú s tým skôr skúsenosti.

klara20
16. únor 2010

jasné, dík 🙂

mrshka
5. říj 2015

ahoj všem, potřebuju oprášit tuto diskuzi.. 🙂 snažíme se s manželem o mimčo, bohužel s pomocí CAR, protože opravdu nemáme jinou šanci. v práci to bohužel šéf ví a teď přišel se snižováním stavů.. do konce měsíce bych měla odejít. co když se zadaří (jdu do konce měsíce ještě na KET), ale zjistím to až v listopadu, což už nebudu zaměstnaná tady? vztahuje se na to nějaká "ochranná lhůta" či tak něco prosím? díky 🙂

xpila
5. říj 2015

@mrshka Tak to bys předpokládám dostala výpověď pro nadbytečnost, ne? A tam je dvouměsíční výpovědní lhůta, takže bys otěhotněla ještě v zaměstnání.

mrshka
5. říj 2015

@xpila nadbytečnost ano, ale potřebují, abych skončila už teď a uděláme výpověď, která jakoby byla vystavena a podepsána v srpnu. co když tedy v listopadu (když jim to podepíšu) zjistím, že jsem těhotná?

xpila
5. říj 2015

@mrshka Není třeba to dávat do dvou diskuzí 😉
Jako že bys tu výpověď podepsala zpětně? Tak to bys byla jen sama proti sobě. Záleží na tom, kdy bys stihla otěhotnět. Jestli za trvání pracovního poměru, tak by se ti výpovědní doba přerušila, protože během těhotenství, MD a RD jsi chráněná. Pokud bys otěhotněla až po skončení pracovního poměru, tak na mateřskou nárok mít nebudeš.

mrshka
5. říj 2015

@xpila já vím, že nemusím, ale nevěděla jsem, kde někdo zareaguje 🙂
rozumím tomu otěhotnění, ale ještě mám dotaz ohledně toho odchodu a teprve následného zjištění těhotenství... když otěhotním (přemýšlím nahlas) díky IVF teď řekněme 26.10., odchod bude podepsaný ke 30.10. a zjistí mi to na klinice až kolem 9.11., spadám nějak ještě pod "bývalého" zaměstnavatele? je rozdíl, jestli to jen zjistím v tom listopadu nebo jestli i nastoupím např. na rizikové?

xpila
5. říj 2015

@mrshka Je jedno, že to zjistíš až později, samozřejmě to musíš neprodleně zaměstnavateli oznámit (písemně) a doložit k tomu "potvrzení", že jsi o těhotněla ještě za trvání zaměstnání.

mrshka
5. říj 2015

@xpila takže když otěhotním a zjistím až následně v dalším měsíci a nahlásím to bývalému zaměstnavateli, vztahuje se na mě.. co přesně prosím? nerada bych operovala pouze částí informací 🙂

zuzina24
8. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

mrshka
9. říj 2015

@xpila ahojky, máš pro mě ještě poslední radu k poslednímu dotazu prosím?

takže když otěhotním a zjistím až následně v dalším měsíci a nahlásím to bývalému zaměstnavateli, vztahuje se na mě.. co přesně prosím? nerada bych operovala pouze částí informací.. díky moc 🙂

xpila
9. říj 2015

@mrshka Zákoník práce, § 53, odst. 2:
(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Tady příklad: http://www.mzdovapraxe.cz/diskuse/vypis-prispev...

mrshka
9. říj 2015

@xpila děkuji ti, moc mi to pomohlo 🙂 (tedy informačně, jinak vlastně vůbec 😀, ale aspoň už vím)

mrshka
21. říj 2015

@xpila ahoj drahá rádkyně, opět bych na tebe měla prosbu, resp. dotaz: koncem měsíce končím v práci, ALE zač. měsíce listopadu jdu na KET a hrozí mi PN.. mezitím se nejspíš nahlásím na ÚP, protože to nenavazuje. chci se zeptat, zda víš, jak je to s tou ochrannou lhůtou, resp. jak se to řeší - mám na ÚP pak nahlásit PN? na koho vystavit neschopenku - rovnou na bývalého zaměstnavatele? já vím, musím se vlézt do 7-denní ochranné lhůty.. jen nevím, jak dál postupovat, tak se raději ptám 🙂

děkuji ti!
PS: nikde jinde mi zatím nikdo neporadil, ani naše účetní, ani na ÚP, ani nikde..

mrshka
23. říj 2015

@xpila ahojky, asi je toho moc, že.. spousta upozornění a každý by chtěl poradit ☹ ale kdyby se ti povedlo mi poradit ještě jednou (viz příspěvek výše), budu ti opravdu moc vděčná, protože už nevím, kam jinam se obrátit.