Těhotenství a zaměstnání. Jak dlouho jste pracovaly?

1980mat
6. pro 2007

Ahoj holky,

zajímalo by mě, jak dlouho jste v těhotenství chodily do práce a z jakého důvodu jste případně přestaly chodit do práce ještě před nástupem na mateřskou dovolenou? Najde se tu někdo, kdo chodil do práce až do 34 tt? Já zatím plánuji chodit do práce, co nejdéle to půjde. Jsem na konci prvního trimestru a nemám kromě únavy žádné zdravotní problémy, ale člověk nikdy neví, co ho v těhu potká. Také by mě zajímalo, jestli Vám Váš doktor dělal problémy, když jste po něm chtěly napsat neschopenku.

veronique83
7. pro 2007

Mat já chodila do práce až do konce 34.tt 🙂 ...akorát doma jsem si moc neužila, protože jsem rodila 36+3tt 😀 Doma bych se asi zbláznila, nechtěla bych to ani za nic...ale když jsou nějaký komplikace, tak co bychom pro naše mimísky neudělaly 😉

lu777
7. pro 2007

koukám, co holek si tu přijde za exoty, že chodí do práce 😅 😅

no já zase jsem doma a okolí na mě kouká jak na exota taky 😀
otěhotněla jsem hned po nástupu do nové práce, ovšem bylo to na živnosťák, tak mě prakticky vylili.. ale nakonec to bylo dobře, v I. trimestru jsem krvácela několikrát a byla tak šíleně unavená, že jsem spala snad dvě třetiny dne 😔 🤐

jinak někdy se mi po práci stýskalo, ale nevím, jestli bych zvládla celý den (měla jsem únavový syndrom a mám trochu potíže od té doby se srdíčkem)... takže suma sumárum jsem na tom byla bita finančně jako pes, ale jen když jsme ok 😵 😵 😵

a doma jsem se nudila za celou dobu asi tak dvakrát, když jsem musela fakt ležet celý den.. jinak bylo pořád co dělat a každý den mám něco v kalendáři co musím zařídit 😅 asi je to tím, že už jsem teď i pomalejší, tak mi věci dýl trvají 😅

jo, a ještě jsem se bála, že utratím taky plno peněz při nakupování online a budu tlustá... zatím mám nahoře 7 kg a online jsem nakoupila asi tak za dva tisíce a nic zbytečného, takže moje obavy byly zbytečné 🙂

jinak hodně asi záleží i na kolezích a dojíždění.. lidi málokdy pustí sednout a už někdy sotva držím balanc nebo je mi šoufl, ale pokud si o místo neřeknu, tak to nikoho nezajímá.. tak nevím jestli by to někoho zajímalo v práci, po mých zkušenostech s prací a šéfy nevím nevím..

hanik
7. pro 2007

tak ja do 37tt+2 a rodila 37tt+3 😅 ..ale od matersky jsem chodila treba jen na 2-3 dny v tydnu. ..podle casu a taky az jsem se probudila 😉
dr pri kazdy navsteve se me ptala, jestli mam neschopenku ...takze jsem pro ni byla asi rarita, ktera ji nemela a nechtela 😝 😀

kacka.va
7. pro 2007

Já znám plno holek, který jsou doma, žádné problémy nemají, jen se jim prostě nechce chodit do práce. 🙂. A jak to je, když se odejde na mateřskou později než těch 6 týdnů před plánovaným porodem. Já někde četla, že je pak méně peněz a aby si každý hlídal aby fakt nešel třeba o den nebo dva déle, ale podrobnosti k tomu nevím.

alcatko.j
7. pro 2007

kaci, ja tam chodila jako na tajnacku, takze pst 😔

kacka.va
7. pro 2007

jasan pssst, už o ničem nevím a nikdy jsem nic takového nečetla 😉

alcatko.j
7. pro 2007

😅

lucianka
7. pro 2007

Chodila jsem do 31.tt. Chodila bych i dýl, ale měla jsem hodně dovolené, tak už mě tam nechtěli... stejně mi ještě asi 12 dní zbylo... 🙂

gedren
7. pro 2007

U me je to trochu slozity ;), jelikoz pracuju doma, resp. mam tu moznost, tak jsem cely tehotenstvi makala a nazivo do prace se dostavila tak jednou za mesic 🙂 Oficialne jsem na materskou nastoupila tech 6 tydnu pred terminem, protoze jiny postup by byl prilis komplikovany, a pak makala doma (bylo potreba neco dodelat a driv to neslo, pac jsem cekala na data od nekoho jinyho) v podstate az do porodu. Tak nejak "k dispozici" a trochu jsem pracovala i behem materske, na rodicovskou jsem vubec nenastoupila a od ty doby uz zase makam full-time, ale opet, vetsinu casu doma a do prace jdu 1x za mesic.

Kdybych musela nekam chodit, tak bych v prvnich trimestru asi chcipla, to pro me byla cesta MHD docela utrpenim, a pak bych asi chcipla posledni mesic, protoze me brutalne bolely kycle a skoro jsem nemohla chodit.

noangel
7. pro 2007

kacka.va: oficialne 6 tydnu pred terminem porodu muzes a 4 tydny musis nastoupit na materskou, jinka pak krati penize

lu777
7. pro 2007

no je fakt, že některý doktoři vydávají neschopenky jak na běžícím páse.. můj teda ne, já jsem sama zůstala doma, bez peněz, vzhledem ke krvácení, lehkým křečím a hlavně proto, že předtím jsem se do práce snažila chodit a dvakrát jsem o miminko přišla 😔 😔 .. prostě jsem se zeptala dvakrát, neschopenku nedal, tak jsem to nechtěla riskovat.... naštěstí to okolí vědělo, takže nikdo neměl blbé poznámky, spíš mě podporovali, ať ležím, aby mimi vydrželo a měli velkou radost že se to pak konečně okolo poloviny těhotenství zlepšilo 🙂
asi fakt záleží na práci, na doktorovi a taky na vlastním pocitu.. po dvou potratech to člověk už vidí jinak 😔 a radši si dá stokrát majzla a sedí doma, i kdyby měl nudou umřít a být bez peněz... ale zas když je někomu dobře a nikdy nepotratil, tak proč by měl být doma? jedině po IVF..

kacka.va
7. pro 2007

noangel: no já slyšela, že se může maximálně 8 týdnů a mezních je těch 6 týdnů a pak se nějak krátí peníze.

kristina_tvb
7. pro 2007

ahojky, ja tiez este stale chodim do prace, a dufam, ze vydrzim az do 34.tt. Zatial problemy nemam a v praci je super, mam tu perfektny kolektiv, takze doma by som sa straaaasne nudila a asi by som stale jedla a bola ako gulicka. A tiez peniazky sa zidu.

leonunuska
7. pro 2007

Ahojky tak já jsem doma od začátku těhu, vůbec mi to nevadí, protože jsem dělala ve fabrice se zinkovým prachem a nikoho nezajímalo, že bych měla jít dělat něco jiného. Protože jsem o jedno mimi přišla je pro mě důležitější být v klidu doma. A nelituji, protože mám více penízek než kdybych do práce s nervama chodila dál...........

1980mat
autor
7. pro 2007

Holky,

děkuji Vám za názory. Jsem moc ráda, že je nás tu víc pracujících těhulek. Jsem toho názoru, že těhotenství není nemoc a pokud žena nemá rizikové těhotenství nebo rizikové pracoviště, není důvod, proč by měla být doma. Ale záleží asi na nátuře každého. Já bych jako většina z vás tady doma zmírala nudou. Jinak v práci jsem si dojednala, že můžu pracovat i doma na mateřské na dohodu o provedení práce, takže zůstanu v kontaktu s kolegy a s prací i po nástupu na mateřskou.

vikvik
7. pro 2007

mat tady je tech nepracujicich asi prevaha kvuliva tomu, ze maji vic casu a zabijeji ho na konikovi 🙂 v pracovnim procesu bych se sem ztezka dostala...
ja jsem doma cca od 7tt, protoze svoji praci jako tehotna delat nesmim a zamestnavatel me nemel kam prelozit (popravde jsem ani o nejake sezeni na recepci nebo v metodickem kabinetu nestala). navic jsem predtim 2x potratila, tak jsem nechtela pokouset osud jeste potreti.
myslim, ze je to fakt kazdeho vec, jestli bude za par korun sedet doma nebo bude radsi v praci az do porodu a po sestinedeli zas do prace. neodsuzuju nikoho.

mausi
7. pro 2007

1980mat: ja samozrejme souhlasim s tim, ze tehotenstvi neni nemoc, nicmene si myslim, ze nezalezi jen na nature kazdeho cloveka, jestli doma zustane nebo ne, zavisi hlavne na prubehu tehotenstvi, na tom, jak se clovek subjektivne citi, na charakteru prace, na momentalni situaci, ve ktere se mamina nachazi atd atd atd. To vsechno hraje v tom rozhodovani zasadni roli. Souhlasim s vikvik, ze je to opravdu hodne subjektivni vec, kterou si kazdy nejlepe posoudi sam za sebe.
Jinak si myslim, ze holciny, ktere dnes v tehotenstvi chodi do prace, uz dneska vubec nejsou "exoti", naopak, za "exota" jsem si pripadala spis ja, ktera jsem byla doma. 😉 Ale jak uz jsem tu nekde vcera psala, mela jsem prace az nad hlavu, takze jsem se nenudila. 🙂

paolin
7. pro 2007

s nastupem na materskou je to tak, jak pise Kacka 🙂 8-6 tydnu pred terminem porodu dle menzes. oficialne samozrejme 😉

lu777
7. pro 2007

Vikvik: přesně tak, taky jsem nechtěla potřetí pokoušet osud.. nikoho bych neodsuzovala ani za práci do posledka, ani za to, že je doma.. je to každého věc, nikdo neví, jak dlouho trvalo přijít do jiného stavu, kolikátý je to pokus atd.. na jednu stranu je (při bezproblémovém těhu) zbytečné být doma, na druhou stranu, když někomu dr. tu PN vypíše, tak proč ne.. zkazit se tím nic nedá, že

já třeba (mimo těch potíží co jsem zmínila předtím) měla hodně stresovou práci a časté přesčasy, to by asi pro malého nebylo moc dobré... padávala jsem na hubu i před těhu, takže asi tak 😝

Mausi: taky naprosto souhlasím, okolo mě do práce všichni v těhu chodily, takže za exota jsem byla spíš já, ale vzhledem k potratům, IVF atd. mě všichni podporovali a nikdo na mě nekoukal jako na povaleče.. my už měli zažádáno i o adopci, tak to bylo takové milé a střežené překvápkové mimi 🙂 😵

lukin
7. pro 2007

Já taky vím, že těhotenství není nemoc, ale občas to tak vypadá 😀 Já jsem například až do konce pátého měsíce zvracela 4-5x denně, občas i 7x a neumím si to představit v práci, kdy byl záchod daleko a ještě na klíč. To bych se pozvracela nejspíš na chodbě, než bych tam doběhla. Pak jsem ze začátku většinu dne proležela a prospala, jak mi bylo blbě a z únavy. Navíc jelikož jsem v práci nejmladší, tak mě pěkně využívali, musela jsem tahat těžké věci, lítat pořád ze 4. patra do prvního, byla jsem v práci neustále ve stresu, protože jsem toho měla moc a nestíhala to, kolektiv byl strašný atd. atd. Navíc, jak jsem na neschopence, tak mám pouze o tisíc korun méně, než kdybych pracovala. A to nepočítám cestu, kterou bych si musela platit. Kolikrát se mi i stalo, že jsem neměla ani půlhodinovou přestávku na jídlo. Ale to nechápou ty holky, které většinu pracovní doby prosedí u pc na internetu a vykecávají se. To je dost častý jev. Já prostě makala 8 hodin v kuse. Jinak jsem pracovala do 8. týdne, pak už to dál nešlo. Takže ještě jednou, těhotenství není nemoc, ale u některých se jako "nemoc" projevuje. 🙂 No na mě se taky okolí dívalo, že proč nepracuju a sedím doma, ale nechtělo se mi každému vysvětlovat mé důvody 🙂

mausi
7. pro 2007

lu a lukin, ja si to docela dovedu predstavit. Proste kazda mamka, ktera se rozhodne zustat doma, pro to nejaky ten dobry duvod urcite ma. Doufam, lukin, ze uz je ti dobre. 😉

lukin
7. pro 2007

No naštěstí už nezvracím, ale nejsem schopna ujít třeba ani jeden kilometr, aby mi nebylo blbě. Včera jsem šla do lékárny a myslela, že nedojdu. Totéž, jak něco víc doma udělám, tak je mi na omdlení. To je asi to největší, co mě teď trápí, jinak žáhu, bolesti kyčlí, tvrdnutí, křeče atd. nepovažuju za důležité. Spíš ta hrozná únava po nějaké fyzické námaze ☹

noangel
7. pro 2007

paolin: jako termin porodu se bere termin stanoveny podle UTZ protoze je presnejsi nez podle posledni MS a podle toho se bere odchod na materskou tech 6 tydnu pred a muze byt i 8 tydnu o ty 2 tydny to muze gynekolog posunout - byla sem vcera akorat na kurzu a zrovna sem se na to ptala PA protoze se mi termin porodu podle MS a UTZ lisi o 10 dni tak sem nevedela podle ktery ho to pocitat

lukin
7. pro 2007

No ale znám i takové případy, které už před těhotenstvím říkají, že půjdou rovnou na neschopenku.

marfuska01
7. pro 2007

Lukin to já jsem to říkala taky, když se to první těhotenství nepodařilo. Že hned jak se nám to znovu zadaří, že jdu hned domů abych byla v klidu.. Byla jsem první tři týdny, protože jsem do toho měla ještě cystu a špinila jsem, ale do práce jsem se šíleně těšila!

Nejsem ten typ co by seděl doma a čuměl do počítače nebo na bednu.. Taky potřebuju být mezi lidima, ale jak na mě ted šéf řve, tak to mi za to nestojí..
Zakázal mi chodit na rehabilitační cvičení pro těhotné (mám to jako hrozící potrat), zakázal mi chodit na kontroly, že jedině po pracovní době.. ALe když mi pracovní dobu přesunul do 17.hodiny, kdo by na mě čekal? 😖

Třeba v FN Bohunice, tam jsou na své zaměstnance dost psi, kázen a kázen! ALe jak je tam někdo těhotný, na pobytovku se mu koupí polštářek a může si kdykoliv během dne zdřímnout. Jak tam se chovají k těhotným, to je krása!! 🙂

Ted už se domů těším, máme doma půlroční štěně, tak se mu aspon budu věnovat.. 🙂 Budu chodit na procházky, aspon to stihneme ještě za světla a čerstvý vzduch je super, naproti tomu co je v kanclu. Ten se dá krájet 😀

Všem přeju příjemné těhotenství, jak v práci tak doma.. 🙂

mobina
7. pro 2007

Já jsem doma od úplného začátku. Vlastně jsem ještě ani nevěděla, že jsem těhu. Shodou okolností jsem totiž přišla o práci a 14 dnů na to jsem zjistila, že jsem těhu, takže jsem to stihla ještě v ochranné lhůtě. Jako těhotné se mi nikam nastupovat nechtělo. Tak jsem na nescho. Musím říct, že občas mě to zamrzí, protože mám bezproblémové těhu, ale z druhé strany. Mám rozhodně víc pohybu než kdybych seděla 9 hodin u počítače. Takhle u něj sedím jen tak 4 u MK 😀
Čas na lelkování moc není. Skoro každý den se nějaká činnost najde. Fakt se nenudím. 😉

vikvik
7. pro 2007

lukin> naprosto te chapu, ja v praci taky tahala tezke veci, nepravidelne smeny, nocni, zmeny tlaku, teplot, riziko, ze sebou nekde prastim nebo ze me nekdo prasti atd. i kdyz uz mi to teda doma leze na mozek, tak bych proste zpatky do prace nesla, padz bych to miminku neprala 🙂 a mas recht v tom, ze ty holky, co prokecaji celou pracovni dobu na netu a jeste se tim chlubi, o takove praci nemaji ani poneti!a na ty, co maji ted zaslouzeny odpocinek pred tehu si ukazuji prstem jako na lenochy.

samozrejme jiny pripad je to, jak pises, ze nektere uz pred tehu prohlasily, ze se okamzite nechaji vypsat...

a doufam, ze na materskou budu moct jit uz tech 8tydnu pred terminem, plus mam jeste asi 5tydnu dovolene, takze na neschopence uz budu jen par tydnu 🙂

cipin
7. pro 2007

Ahoj, jsem v asi v 5t a už v PN, trochu krvácím, tak se to doktorce nelíbí, minimálně do konce trimestru asi doma pobudu. Do práce bych chodila docela ráda, ale celkem se tam nadřu, tak jsem ráda, že nemusím stresovat ještě kvůli tomuhle...

lu777
7. pro 2007

Lukin, tak se drž, nemáš to lehké..

no já měla na střídačku taky pořád něco, nejdřív několikrát krvácení, pak jsem nemohla jíst (nezvracela jsem, ale prostě jsem nemohla trávit, bylo mi ze všeho zle a hubla jsem až do skoro půlky těhu), pak se mi blokla záda a nemohla jsem chodit, načež jsem měla chřipku, třikrát opar.. když mi dr. konečně povolil cvičit, tak jsem byla dvakrát a zas mi to kvůli potížím zakázal... a tak jsem se dopracovala do 30.tt 😝
takže nemoc to není, ale jak psala Lukin, u někoho se to holt jako nemoc skoro projevuje.. je to individuální...
to je jako když má někdo dvouhodinový porod a v pohodě a řekne, že to nic není a ještě si to prakticky užila.. ale když pak má někdo třicetihodinový a musí dostat kyslík a transfuzi a má padesát stehů, tak to když si ty dvě spolu někde pohovoří, tak si asi musí myslet jedna o druhé, že kecá 😀

caira
7. pro 2007

tak ja koncim v praci k 7.1, asi bych klidne delala i dyl, ale v praci cely den stojim na nohou a uz to odnazi zada, takze jsem rada, ze mam pres svatky dovolenou a pak od ledna uz na materskou,ale taky jsem rada, ze jsem vydrzela az do ted 🙂