Těhotenství a zaměstnání. Jak dlouho jste pracovaly?

1980mat
6. pro 2007

Ahoj holky,

zajímalo by mě, jak dlouho jste v těhotenství chodily do práce a z jakého důvodu jste případně přestaly chodit do práce ještě před nástupem na mateřskou dovolenou? Najde se tu někdo, kdo chodil do práce až do 34 tt? Já zatím plánuji chodit do práce, co nejdéle to půjde. Jsem na konci prvního trimestru a nemám kromě únavy žádné zdravotní problémy, ale člověk nikdy neví, co ho v těhu potká. Také by mě zajímalo, jestli Vám Váš doktor dělal problémy, když jste po něm chtěly napsat neschopenku.

paolin
7. pro 2007

noangel no ja nevim. ja nastupovala na materskou 6 tydnu dle terminu posledni MS. mela jsem hto i od zacatku v tehu prukazce. asi to u tebe bude tim velkym rozdilem mezi jednotlivymi terminy. radeji ze zeptej primo doktorky, abys to vedela presne 🙂

....plati ten podle MS pokud prvni UZV (asi tak do 13tt) neurcily termin jiny (a i v tomto pripade se do terminu zasahuje jen pokud se lisi o vice nez 1-2 tydny)....velke UZV (20 a 30tt) nemaji na posun terminu porodu absolutni vliv.

robi
8. pro 2007

ahoj,

chtela bych se zeptat, jestli ta doba, kdy je tehulka na neschopence a dostava nemocenskou, tak pocitaji se penize za tuto dobu do vypoctu materske? diky

martinka79
8. pro 2007

Ahojky ono záleží na typu práce. Já jako učitelka bych to zvládla celkem dobře a musím říci nic mi nebylo, ale večer doma. No fuj padala jsem únavou. Ze zdravotních důvodů jsem musela skončit a sama netuším co budud doma dělat. Ovšem ve škole si na mne připravili domácí práci psaní dokumentace tak jsem ráda.

listicka77
8. pro 2007

Tak já jsem OSVČ, takže budu dělat, dokud budu "chtít". Původně jsem plánovala, že po Novém roce už dělat nebudu, což by bylo tak akorát v tom 34tt, ale zas jsem něco naslibovala, tak to asi bude až do porodu... 😀

1980mat: Jezdím vlakem poměrně hodně, sice ne každý den, ale někdy taky 200 km (a 200 zpátky), myslím, že mimčo už najezdilo nejmíň 10000 km. A do toho vlaku vlezu vždycky. Ale já jsem celkem pohyblivá, mám jen to bříško a jinak nic a ani ho moc nevnímám (jen při ohýbání, to už mi teda moc nejde). Tak dokud ti to nebude nějak zvlášť vadit, tak klíďo pracuj. A kdyby tě to zmáhalo, tak si řekni o neschopnost. Moje známá dostala neschopenku jen na základě dojíždění, prý je na to nějaký limit, od kolika km může těhule dostat kvůli tomu neschopenku. Ta známá dojížděla 60km, tak je to možná od 50 km.

yamka
8. pro 2007

Ahoj holky,taky se přikládám k tomu být co nejdéle v práci jsem sice teprve v 8tt a v práci zatím nic netuší 🙂vlastně ani nikdo z rodiny nic netuší🙂 není mi špatně,jsem unavená jen malinko takže klidně zvládám i práci přesčas,ale snažím se netahat se s těžkyma věcma i když v průmyslové výrobě to občas nejde,ale já jsem nezmar a těhotentsví beru jako štěstí a né nemoc při které by měl člověk jen ležet,s prominutím žrát za dva a nic nedělat jen čekat až ho budou doma hýčkat a obskakovat!Jsem hyperaktivní a kdyby mi doktor nezakázal lyžovaní tak jezdíme s drobkem po sjezdovkách🙂

kamhajek
8. pro 2007

Tak já byla v práci ještě den před porodem. Máme vlastní firmu, tak jsem si dělala pracovní dobu podle svých potřeb. Ale poslední měsíc jsem šla třeba jen na pár hodin třeba 3x v měsíci. Doma bych se unudila 😉

martinka79
8. pro 2007

yamka: jenže někdy ti to zdravotní problémy nedovolí. Já Jsem docela ve školství byla vytížená a netuším jak to zvládnu, ale bohužel musela jsem práci opustit. A to jsme taktéž docela aktivní člověk, který nečině nesedí. No uvidíme.

susik77
8. pro 2007

ahojte, ja som bola na PN od 5.-12 tt, gynekolog ma chcel nechat dlhsie-kvoli krvac.-ale uz som bola v poho a potreb. som medzi ludi 😉
potom som mala dost vela dovci, tak som si vybrala dovcu, na mater. som nastupila uz 8 tyzd. pred porodom-teda naposl. som bola v praci na konci 28.tt.Zrovna zacinal maj, tak som si to uzivala-chodila som plavat, na kafe s kamaratkami, na vyletiky s manzelom cez vikendy-bola som rada, ze som odisla skor 😉

caira
8. pro 2007

yamka, pockej az budes v pokrocilejsim stadiu a pak muzes hodnotit..me taky ze zacatku nic nebylo..pak jsem az do cca 16tt zvracela jako o zivot, ale i tak jsem porad chodila do prace.. ono se hezky poucuje, ze tehotenstvi neni nemoc atd atd..ale az te zacnou bolet zada,mimino ti bude rajtovat na mocaku atd atd tak budes rada za kazdy den, kdy do prace nebudes muset 😀
Je fakt, ze asi kdybych mela sedave zamestnani tak vydrzim jeste dyl, ale cely den na nohou uz se ted fakt neda zvladnout, to uz mi zada nedovoli 😒

kacka.va
9. pro 2007

robi, do výpočtu se počítá příjem za rok, což znamená, že když je někdo na neschopence, tak dostane ve výsledku méně, než když pracuje.

listicka77
9. pro 2007

kacka, to není pravda. Nemocenská se do toho výpočtu nezapočítává. Dělá se průměr jen z té doby, co chodíš do práce.

petraluk
9. pro 2007

Já tedy souhlasím s kackou, alespoň mě to tak řikala kamarádka co dělá účetní 😅
Jinak já jsem si vybírala celou dovolenou před nástupem na mateřskou, což u mě bylo celých 26 dní. Chtěla jsem si jí vybrat až před tou rodičovskou,ale už jsem toho měla v práci plný brejle 😀

mausi
9. pro 2007

Yamka, myslim, ze uz jsem v tehle diskusi svoje rekla, ale musim znovu reagovat. Ne kazda mamina, ktera se rozhodne zustat doma je rozmazlena zenska, ktera "zere za dva", vali se v posteli a ceka, ze ji ostatni budou obskakovat. Pokud se nekdo rozhodne byt doma, ma k tomu jiste dobry duvod ! Plati tu asi pravidlo, ze syty hladovemu neveri, jsi teprve v 8. tt, nic ti neni.... Jak rika Caira, pockej, az budes mit trochu vic zkusenosti. A pokud ti bude cele tehotenstvi fajn a nebudes mit zadne problemy, jen dobre. Jenze takovehle stesti nema kazdy....
Navic si myslim, ze pokud se clovek rozhodne byt doma, nemusi se cele dny valet v posteli a koukat na televizi. Zalezi na kazdem, co dela a jak si ten cas dokaze vyplnit.

listicka77
9. pro 2007

Mausi, já myslím, že Yamka psala hlavně o sobě. Že prostě má představu, že pokud jí pořád nic nebude, tak bude stejně aktivní jako před těhu. Myslím, že je jí naprosto jasné, že někdo doma kvůli problémům zůstat musí. Ale vem si, že je fakt spousta ženských, kterým se do práce jen nechce a když jim doktor nabídne neschopenku (jakože někteří ji fakt nabízej jak na běžícím pásu), tak jsou radostí bez sebe a zůstanou doma. Ne každá má "dobrý důvod", některé se prostě jen nechce.

mausi
9. pro 2007

Listicko, ale jo, ja to chapu, ale ja jsem proste toho nazoru, ze je to strasne subjektivni rozhodnuti, kazda zenska si proziva to tehotenstvi jinak a kazda si to taky sama za sebe muze rozhodnout, aniz by se musela citit hloupe pred svym okolim. Mne prave trosku pripada, ze holciny, co do prace z nejakeho duvodu nejdou, jsou dneska povazovany za liny a ufnukany a proti tomu jsem se chtela ohradit. Ale jestli yamka psala o sobe, tak je to ok. 😉

lukin
9. pro 2007

¨mausi: Přesně, pamatuju si, jak mi bylo nepříjemné, jak se mě ze začátku každý vyptával, proč jsem na nemocenské a proč nechodím do práce. Dokonce tchyně na mě byla zlá, že nevydělávám a musí nás živit její syn. Ale jak jsem ji řekla, že mi to dělá jen o tisíc míň, a že bych to v práci fakt nezvládla, když jsem pořád zvracela a nemohla se udržet na nohou, tak až pak byla zticha.

caira
9. pro 2007

mausi: souhlasim s tebou, me to taky od yamky prislo, ze trosku narazela na ostatni, kteri do prace nechodi..ale jak uz jsem rekla, ono se to lehce hodnoti, kdyz je v osmem tydnu..az bude za prvnim nebo druhym trimestrem tak uz bude taky mluvit jinak 😉 Ja uz fakt melu z posledniho, jeste 5x do prace a pak uz padla, ale kazdy den co tam jeste musim je pro me uz fakt z poslednich sil 😖 a chapu, ze pokud se nekdo neciti dobre a chce zustat doma tak je to jeho svobodna volba 🙂

jjaanca
10. pro 2007

Jéjej, já bych byla doma hned, chodila bych plavat, na cvičení pro těhotné a užívala bych si těhotenství, bohužel hypotéka nedovolí ☹

caira
10. pro 2007

jjanco: tak to presne byl muj sen, plavani, cviceni pro tehotne, proste si to krasne uzit a mezitim misto plavani a cviceni litam v praci jak hadr na holi a huntuju si zada 😒 no uz jen 5x a padla, to uz preziju 😀

jjaanca
10. pro 2007

Tak to já bych měla končit 30.ledna, ale uvidim jestli se jim na to nevyprdnu dřív 🙂

anta
10. pro 2007

NO já osobně do práce chodím v pohodě, občas si odskotačím na nějaká vyšetření 🙂 . Občas taky nadávám, že bych si taky ráda pořádně konečně odpočinula bez toho ale, že bych si musela plácat dovolenou, ale na druhou stranu si říkám, co bych zase dělala sama doma? Akorát bych se děsně nudila a přemýšlela bych nad krávovinama, to je lepší být v práci, aspoň neprudím 😀 😀

vlnka1
10. pro 2007

Já jsem taky chodila do práce v pohodě, až teď mě to začíná nějak zmáhat a už se těším, že to za pár dní skončí 🙂 , končím v práci k 31.12., tzn. že budu ve 32.tt, ale ještě mám dost dovolené z tohoto roku, tak si budu ještě něco vybírat 😉
Jinak já se celý těhu cejtila v pohodě, takže jsem ani nemyslela na to, že bych šla na neschopenku....ale chápu ty, které šly, protože ne každá těhule se cítí dobře a v případě, že by mi mělo být zle nebo bych měla jiné problémy, si vůbec nedokážu představit, že bych ještě měla trávit denně 8 hodin v práci 😒

caira
10. pro 2007

vlnka..jsme na stejne lodi, taky uz se nemuzu dockat :-} ja ofiko koncim 7.1, ale jinak uz 16.12 a pak dovca..huraaa..alespon budeme mit vic casu na krafani na breznovkach, co? 😀

xsuzzi
10. pro 2007

Tak já jsem doma od 7tt hlavně ze zdravotních důvodů a též pracovním podmínkám 🙂 a nevim jestli je to tím,že už jsem doma od té doby,ale nedovedu si už ani představit,že bych teď chodila do práce 😅 sotva se valim 😅 a když si vzpomenu na některé moje stavy v průběhu těhu,težko bych něco dělala na nohou 😨 navíc mi to opravdu dělá dobře,že jsem doma 🙂 nestresuju se,kdykoliv mi není dobře,můžu si lehnout,na 100% si díky tomu užívám těhotenství,ten stav,miminko v bříško a prřípravy na prťouska.Vnímám díky tomu co těhotenství opravdu znamená a vychutnávám si ho 😵 je to nádhera,krása,prostě něco úžasného,moc se na těhotenství soustředit 😵 jsem za to "vděčná" a náležitě si to vychutnávám 😵 jako pracující bych stěží měla tyhle pocity a vychutnávala si těhotenství plnými odušky 😵 😵 😵 takže i přesto,že jsem si to já nevybrala,jsem šťastná,že jsem od 7tt doma 😀 😵 😵

caira
10. pro 2007

xsuzzi ja ti tak zavidim 😀 😀 😀 hlavne, kdyz jdu za hodku do prace.. 😀

anta
10. pro 2007

Xsuzzi, jsi moc krásná nastávající maminka, moc ti to bříško sekne, fakt 😉 No já se přiznám, že bych občas taky ráda hodila záda a nikam bych nešla (jako do práce), jsem překvapená, že nejsem na rizikovém, mně po narození chyběl žlučovod a mám na břiše děsný dvě jizvy, tak jsem si myslela, že je to dostatečný důvod pro to, abych byla na rizikovém, tak asi není 😨 Ale jak jsem psala, na druhou stranu, doma nemám ani internet, asi by mě to psychicky příliš nepřidalo, byla bych unuděná a asi dost nepříjemná, bléééé, já ty lidi nějak vydržím 😀

xsuzzi
10. pro 2007

anta moc děkuju 😵 😵 😵 jsi hodná 😀 😵 drž se 🤐
caira:vydrž 😨 čtu,že už jen do šestnáctého 😵 tak to už je za dveřmi 😵 za chviličku budete doma a užívat si společné chvíle s miminkem 😵 😵 držim palečky,ať to uteče 😵

jad
10. pro 2007

Ja som v 37 tt a az od zajtra mam oficialne matersku, pretoze som si ju o dva tyzdne posunula. Myslim si, ze je to individualne. Fyzicky sa citim vyborne,doktorka mi tiez povedala, ze som v poriadku, skor mi je horsie ked som doma, potom dost intenzivne myslim na bliziaci sa porod a na rozne komplikacie a pod. Takze niekedy si vezmem dovolenku, oddychnem si a potom zas idem do prace a tak. A to chodim autom takych 30km. Niekto si mysli, ze je to v pohode ist autom a nemusiet sa tlacit v doprave, ale niekedy je to riaden adrenalin, pretoze niektori jazdia naozaj hrozne rychlo. Vsetkym drzim palce.

jana.1
10. pro 2007

já šla na neschopenku měsíc před mateřskou.. Ale.. v práci jsem to neměla ráda (prostředí)..nicméně o to neběží..v 1. trimestru hematom vedle miminka, v práci stres, přesčasy.. ačkoliv v kanclu, tak vedoucí funkce se zodpovědností, prosazování návrhů i rutinní práce, které bylo mraky.. do práce jsem jezdila hodinu.. v praze 4 přestupy, narvaný bus, metro i tramvaj.. já nalepená na dveřích, vzduch smradlavý a vydýchaný.. dále dálkově VŠ, dojíždění 100 km, zkoušky průběžně po celý rok.. a jelikož to bylo placené celoživotko, bylo nutné splnit průměr pro přechod na řádné studium... byl to šílený nápor.. nešlo jen udělat zkoušku, musela se udělat na 1.. co nejvíc 1.. jinak bych neprolezla.. do toho svatba a do toho spory s rodinou.. ve druhém trimestru najednou asi více krve a ty přesčasy a ten zbytek do toho a šup.. moje lehká arytmie, kterou jsem občas mívala při inverzi se změnila na šílené bušení srdce, že jsem se nemohla pohnout.. myslela jsem, že mi vyletí, byla jsem hnusně unavená.. dr. debil řekl, že je to v těhotenství normální.. a že spím 5 hodin denně, mu bylo fuk.. se srdcem mě nikam neposlal. změnila jsem ho a nový dr. se zhrozil. Poslal mě do porodnice na internu a pak i na IKEM. neschopenku mi chtěl dát okamžitě, já jí taky chtěla, ale kvůli sporům v rodině to nešlo. V prvním trimestru špatně, ve druhém srdce¨a tvrdnutí břicha ze stresu už od začátku 2. trimestru a ve 3. trimestru náhlé zkrácení čípku, takže jsem musela ležet. To jsem nakonec přerušila i tu školu. Těhotenství není nemoc. Ale je to zátěž. Velké chemické změny, těžké bříško, víc krve, víc vody.. otékání nohou.. a když se k tomu přidá nějaký další problém, tak nemá smysl riskovat. Proč? Nejsem taková železná matka. Jasně, jinde ve světě taky makaj ženský na poli až do porodu. Ale taky to tam nekončí vždy dobře a po porodu taky ne.. Není to tak růžové, jak si myslíme. Že miminka jsou v šátku, porody jsou lehké, těhotenství také.. Kdepak.. Vůbec ne.. Výsledek je průměrný věk 40 let.

jana.1
10. pro 2007

V člověku roste nový život. To je to nejdůležitější. Ne, jak budu vypadat a ne jestli mě podporuje stát nebo si vydělávám sama a dělám tvrďačku, jak to zvládám. Houby. Po porodu je vidět, co bylo všechno jinak. Najednou spadnou jedny hormony a objeví se jiné. S člověkem to mává děsně.. 😀 Chybí bílkoviny, vitamíny, železo... atd. Je to sakra cítit po těle.. 😉
Ale chtěla jsem dodat, že pokud má někdo práci rád, cítí se dobře atd., tak samozřejmě není důvod být na PN. Aby to nevyznělo, že jen nějak propaguji neschopenku..