Těhotenství ve výpovědní lhůtě. Poradíte, prosím?

cleiiira
12. bře 2021

Ahoj holky, já sice vím, že je na toto téma asi milion diskuzí, ale zatím ani v jedné jsem nenašla jasnou odpověď. Z důvodu stěhování jsem podala v práci výpověď. Výpovědní lhůta běží od 1.3.2021 a já teď zjistila , že jsem těhotná. Jelikož pracuju ve zdravotnictví, asi bych radši šla ne neschopenku kvůli Covidu. Ale jak to bude? Když budu na neschopence a PP mi skončí 30.4., jak to bude pak? Výpovědní lhůta se tím prodlouží? Není potřeba se třeba hlasit na UP? Moc tomu nerozumím a nechci něco zanedbat, proto se tak ptám. Děkuju 😊

lachtanice86
12. bře 2021

@cleiiira ne výpovědní lhůta se prodlužovat nebude pokud budeš na pn. Na úp se hlásit nesmíš kdyz jsi na pn. Otázka naroku na ppm závisí na termínu porodu, délce zaměstnání a ochrane lhůtě

cleiiira
autor
12. bře 2021

Lachtanice86
Děkuji za odpověď. No jako nárok na PPM bych mít měla, jelikož mám odpracováno. Termín porodu by měl byt první půlkou listopadu. A mám jít na neschopenku ještě ve výpovědní lhůtě nebo je lepší jít až po uplynutí, kdy je 7 dni po skončení PP ochranná lhůta?

majena39
12. bře 2021

@cleiiira nebo stáhnout žádost o výpověď jestli budeš mit stejně z nějakého důvodu neschopenku.

cleiiira
autor
12. bře 2021

No, snad mi ji nadřízená bude ochotna stáhnout. Ale úplně nevím, jak by se tvářila, kdybych ji požádala o stáhnutí a následně ji dala neschopenku 😀 a na neschopenku bych šla kvůli Covidu, když pracuju na lůžkovém. O mimi jsme se snažili delší dobu a teď to přišlo nečekaně, ale nechci, aby se něco stalo 🥺

lachtanice86
12. bře 2021

@cleiiira jako promiň, ale dat vypoved, pak ji stáhnout, oni ti vyjdou vstříc a ty zmizis na pn, to mi přijde dost nefér. No to ze mas odpracovano neni jediná podminka pro ppm. A o te pn rozhoduje lékař, pokud nebudeš v práci tak úplně nevím na co by tu pn napsal

cleiiira
autor
12. bře 2021

Tak ani jsem nepsala, že na tuty na pn půjdu. 😀Zvažuju jen možnosti a čerpám info, jelikož jsem s touto situaci ani nepocitala. Pokud mi ji stáhne, tak budu ráda, zas nejsem taková nevdecna koza 😀

aniea
12. bře 2021

Já jsem zjistila asi týden po podání výpovědi že jsem těhotná. Po skončení výpovědni lhůty jsem si to zašla vyřídit na socialku a ti mi vyplaceli neschopenku. Měsíc před porodem jsem šla na mateřskou.

nita1984
12. bře 2021

@cleiiira v případě, že by pracovní smlouva skončila, pozor, aby ses vešla do ochranné lhůty pro PM. Ta je 180dni od konce smlouvy do nástupu na PPM. Pokud by si nastoupila později, nárok na PPM mít nebudeš

bara88
12. bře 2021

@aniea tak nemocenskou sis asi musela vyřídit u doktora né?a né na socialce

aniea
12. bře 2021

@bara88 nemocenskou jsem měla od doktora, ale jakmile mi skončila výpověď tak to přešlo na socialku a ti mi to vyplaceli

cleiiira
autor
12. bře 2021

@nita1984 dekuju 🙂 a teda, do ochranné lhůty se teda dostanu tehdy, když půjdu na pn, rozumím tomu správně? Ptám se jak hloupá, neboť mám jen obavu, když mi nadřízená řekne, ze mám smůlu

nita1984
12. bře 2021

@cleiiira ochranna lhůta běží od ukončení pracovního poměru

majena39
12. bře 2021

@cleiiira u nás to samé udělala kolegyně a nemocnice to přijala v pohodě 🙂

madamas
13. bře 2021

Otěhotněla jsem ve výpovědní lhůtě, zároveň jsem šla na neschopenku. Pracovní poměr mě skončil 30.12.2021 a jsem na neschopence. Odpracováno mám a v červenci budu žádat o PPM. Volala jsem si na OSSZ kde mi vše takhle vysvětlili.

jitka_cv
Autor odpověď smazal
Zobraz
jitka_cv
13. bře 2021

@madamas to ti vyjde 180 dní od ukončení pracovního poměru do nástupu na mateřskou? Já myslím, že ti to nevyjde.180 dní máš 28.6.

mazanamatka
13. bře 2021

Já to jednou počítala, a pokud bys pracovala 2 roky jako zaměstnanec, tak když otěhotníš 44 dní před koncem pracovního poměru (i během výpovědní lhůty), tak za předpokladu nástupu na "mateřskou" 8 týdnů před termínem porodu, nárok na PPM bude.

Ještě to zkusím napsat jinak: když otěhotníš 44 dní před koncem pracovního poměru a od 8. týdnu před porodem začneš čerpat PPM, tak to vyjde včetně té ochranné lhůty.

madamas
13. bře 2021

@jitka_cv těžko říct, paní říkala ať si to podám. Když se nevlezu do té ochranné lhůty, znamená to že mi už nebude po uplynutí těch 180 dní vyplácena ani neschopnost? Jako čert to vem, ale abych pak neměla nějaké potíže za neoprávněné pobírání dávek🤔