Těhotenství, zkušební doba, neschopenka. Na co mám nárok?

pommpomm1
24. čer 2020

Dobrý večer. Holky zjistila jsem, že jsem těhotná. Dělám poměrně fyzicky náročnou práci, která by se ale dala ještě pár týdnů zvládnout pokud mi nebude špatně. Zároveň nechci kolegyni nechat v tom vymáchat než najdou za mě náhradu. Problém je v tom, že nevím co si počít. Do konce června jsem ve zkušební době, pak mám smlouvu do 30.9. Nárok na mateřskou nejspíš mít nebudu. Řešila kde některá podobnou situaci? Na co mám nárok?

martina_cz
24. čer 2020

@pommpomm1 Před koncem zkušebky bych to neříkala, když je to už jen taková chvilka. Záleží kolik máš odpracováno a případně kdy máš tp. Pokud bys neměla nárok na mateřskou, tak většinou jsou ženy na neschopence, ale pokud nebudeš mít nějaké potíže, tak ti ji dr nemusi napsat.

pommpomm1
autor
24. čer 2020

@martina_cz Na prohlídce jsem ještě nebyla, ale gynekolog mi rovnou psal jestli chci neschopenku a obvodní mě taky přemlouvá. Nechce se mi být celé těhotenství doma pokud mi nic nebude. Co se týká odpracovaných dní tak za loňský +letošní rok by to nějakých těch 270 dalo, ale podle výpočtů bych měla termín v březnu a to mi bude pár dní chybět 🤦🏻‍♀️

pindrusice
25. čer 2020

Musí to být 270 za poslední dva roky. Počítala bych tedy do toho 30.9.2020 (pokud si nastoupila v dubnu, odhaduji podle konce zkušebky, tak bys do konce září měla 183.+ to z lonského či letošního roku?) Otázka spíš pak je na tu ochranou lhůtu po skončení zaměstnání (jestli se pamatuji dobře, je to 180 dni po konci zaměstnání) tak by to mělo vyjít do konce března příštího roku. Tak si to vše propočítej, to moje jsou jen odhady. Jo a neřikala bych to určitě :D

martina_cz
25. čer 2020

@pommpomm1 pokud vychází termín na březen, tak by ti to mělo vyjít pokud máš těch 270 dnu. Na md se nastupuje 6-8týdnů před TP.

pommpomm1
autor
25. čer 2020

@pindrusice Právě že jsem začátkem roku marodila tři měsíce a pak nastoupila do nového zaměstnání 😂 tak si asi dojdu na pracák a sociálku zjistit, jak dlouho mám vydržet v práci 😂

martina_cz
25. čer 2020

@pommpomm1 to bude nejlepší, tam poradí 😊

luciesvag
25. čer 2020

Bohužel jsem to už musela říct ( kvůli bolestem bricha), chtěla jsem přeřadit pouze na jiné oddělení a během pár minut jsem dostala výpověď. Pokud to dáte vydržte az po podepsání nové smlouvy, myslete jen na sebe.

pommpomm1
autor
25. čer 2020

@luciesvag Chtěla bych to v práci říct po první kontrole na gynekologii, kolegyně to ví, tak mi bude pomáhat.

journals
25. čer 2020

@luciesvag jako tehotna jsi dostala vypoved? Tak jsi to podepsala a sla jsi?

luciesvag
26. čer 2020

@journals Odsekl me, ze pro me nemají práci ( byla jsem pod agenturou ). Samozřejmě jsem to pod urcitym nátlakem podepsala. Soudit se pak v tehotenstvi, za to mi to nestojí.

journals
26. čer 2020

@luciesvag tak to neni cemu se divit, ze zamestnavatele zkousi to, co zkousi, kdyz kazda druha sklapne hlavu a poslechne i kdyz zakonik prace rika opak 🤦🏻‍♀️

luciesvag
26. čer 2020

@journals kdybych nebyla ve zkušební době, dopadlo by to samozřejmě jinak.

journals
26. čer 2020

@luciesvag jo, tak to pak jo... to neslo o vypoved, proste zkusebka 😏