Těhotná a zaměstnavatel chce dohodu o ukončení

jindri
1. črc 2008

Ahoj, potřebovala bych poradit. Situace se má tak: zaměstnavatel mi "nabídl" z důvodu mé časté absence kvůli doktorům ( cca 1x za 14 dní, takže fakt důvod🙄 ), zda bych nepřistoupila na dohodu o ukončení práce s tím, že by mi půl roku platili normálně plat. Nevím, zda je to pro mě výhodné.
Termín porodu mám v lednu, což je za toho půl roku, po třech letech doma s dítětem se do stávající práce vrátit nechci ani omylem.
Je pro mě výhodnější být zaměstnancem pro čerpání mateřské a následného rodičovského příspěvku, nebo by to vyšlo nastejno, když bych byla od ledna nezaměstnaná a vedená na úřadu práce? Zkrátka, neztratím nějaké výhody?
Já sama navrhla, že půjdu na rizikové těhotenství - důvody k tomu mám (nevolnosti, nízký tlak, stres) - na to mi bylo odpovězeno, že to musí probrat s účetní.
Děkuji za Vaše rady a porady, J.

kaczka
1. črc 2008

Na rizikové můžeš jít i bez jeho souhlasu!!

jindri
autor
1. črc 2008

Kaczka: toto mám v záloze, pokud budu cítit, že se mnou nejednají košer 😉
Mě jde o to, že bych toho půl roku dostávala víc peněz, pokud odejdu na dohodu.

evamik
1. črc 2008

Ahoj Jindri, zkus se na to zeptat na sociálce... Na rodič. příspěvek by to nemělo mít vliv, ale obávám se, že bys neměla nárok na mateřskou - kdybys byla nezaměstnaná - že bys musela rovnou na rodičovskou...

jaja257
1. črc 2008

Ahoj,
co sa tyka zakonov, tak ti neviem poradit, pretoze vase su ine ako nase. Ale ja by som na tvojom mieste sla na rizikove alebo na pn. Prave pre pripad, ze sa mi moze stat to ze nedostanem matersku. Co sa tyka vysky pn, tak zavisi od kolektivnej zmluvy, ale vo vseobecnosti je to asi 55% hrubej mzdy na kazdy den a teda by si nebola az tak velmi ukratená. priklad 😉 moja kolegyna sla na pn v tt a ked robila mala cisty plat 12000, na pn mala 9800. Nie je to az taky velky rozdiel, ked si uvedomis ze mas klud. Co sa tyka vypovede na dohodu, nesuhlasila by som s tym, pretoze som videla ako sa riesi vypoved na dohodu u nas v praci. No rozhodnutie je na tebe.

zuzan
1. črc 2008

Ahojky, já bych teda na dohodu taky nepřistoupila...ale je otázka, jestli by se tím něco vyřešilo, podstatné je, jakou máš pracovní smlouvu, jestli na dobu určitou, nebo neurčitou... Jestliže na dobu určitou, končí její platnost uplynutím této doby a předpokládám, že vzhledem k tvému těhotenství a přístupu tvého zaměstnavatele, by ti ji tak jako tak neprodloužili... Pokud na dobu neurčitou, tak bych to neřešila vůbec, šla bych teď na neschopenku, protože vždycky jsi v lepší pozici, jako zaměstnaná, než jako "uchazeč o práci na pracáku"... Když to vezmu z mého pohledu, tak je pro mě určitě přínosnější mít se po mateřské kam vrátit a mít tu jistotu - i kdybych byla přesvědčená o tom, že se na původní místo vrátit nechci, tak o tom nemusí dopředu nikdo vědět a zaměstnavatel je povinen tě po uplynutí 3 let mateřské opět vzít do pracovního poměru - jasně, že existují různé fígly, jak to obejít, např. tě přijmou zpět a druhý den dostaneš výpověď pro nadbytečnost, ale to už je pak záležitost zákoníků a hlavně i v tomhle případě vůči tobě má zaměstnavatel určité povinnosti - například odstupné apod... 🙂))
Teď bych to určitě neřešila nijak zásadně a hlavně si užívej krásné těhotenství, dej si pár dní volna, zůstaň doma a i když si to třeba přece jen rozmyslíš, tak dohodu můžeš dojít podepsat kdykoli, nemusí to být dneska... Já bych to na tvém místě ale nedělala - zaměstnavatel samozřejmě jedná tak, aby to bylo výhodné pro něj, na tebe zas až takové ohledy nebere...

jindri
autor
1. črc 2008

holky dík😉 , hlavně Zuzan - volala jsem si i na sociálku - ani ona by mi to nedoporučovala, zaměstnavatel se mě chce očividně zbavit. O mateřskou bych nepřišla, ale bylo by to šílené lítání po úřadech, spousta papírů a nepřesvědčila mě, že by to nakonec nemohlo skončit "pouhým" rodičovským příspěvkem. Sama mi doporučila nemocenskou a klidné těhotenství 🙂 Další věc, co říkala - páni poslanci mění zákony a předpisy jako ponožky a kdo ví, co můžou vymyslet pro nezaměstnané těhotné.
Už jsem se rozhodla - zítra jdu k doktorce a snad mě pochopí. Nebudu v zaměstnání čekat, až si mě šéf pozve na kobereček k nějakému potupnému rozhovoru a budou mě nutit do věcí pro mě nevýhodných. Necítím se teď nějak silná, spíš jsem na tom tak, že u všeho brečím, všechno mě rozhodí a nervovat se kvůli práci to je to poslední, co chci.

evamik
1. črc 2008

Jindri, myslím, že je to dobré rozhodnutí! Tak se drž a klidné těhotenství! 🙂

campi
1. črc 2008

Jindri, taky si myslim, ze bys na to nemela pristupovat. Nevim, jestli mas narok na maximalni PPM (bere se 6 mesicu po porodu), ale jestli jo, tak budes mit urcite vyhodnejsi tohle nez podporu (nehlede na to, ze by ses musela chodit na ten pracak hlasit, coz je dost vopruz).

Trochu hovorim z vlastni zkusenosti - ja kdysi podepsala jako blbka podobnou dohodu - odvolali mi sefa a udelali cistky v celem vedeni firmy, kde jsem ja stejne nechtela pokracovat - a zustala jsem bez dvou mesicnich odmen - cca 80 tisic, protoze jsem si nevsimla jedny veticky. Resili to pravnici, zacali mi vyhrozovat zpetnou kontrolou hospodareni myho oddeleni, fakt hnus - nakonec jsem po roce uhadala asi 20 tis. Clovek fakt nikdy nevi a myslim, ze to s tebou zamestnavatel nemysli dobre.

alca22
1. črc 2008

JINDRY- mě chtěl zaměstnavatel dát taky výpověď dohodou když jsem mu řekla že jsem těhotná. Nic nepodepisuj. Kdybys podepsala tak by jsi byla na úřadu práce a neměla by jsi možnost vybrat si rodičovskou dovolenou. Daly by tě rovnou tu 4-letou variantu. mám to pozjišťovany. Chtěla jsem mu to podepsat, ale manžel vše obvolal a radil se na konkrétních místech tak o tom vím vše.

jindri
autor
2. črc 2008

Už jsem na neschopence a v práci byla reakce opravdu bouřlivá 😒 nadřízená se dovolávala mé tolerance, začala sypat příkazy, jak okamžitě musíme sepsat dohodu - když to jsem odmítla, spustila nářky, že po dobu mé neschopenky není možné přijmout náhradu - blbost na entou, ověřovala jsem si to na Inspektorátu práce a vůbec ze mě udělala škodnou s velkým Š.
Opravdu štěstí, že existuje zákoník práce, který myslí na těhotné, protože jinak bych snad letěla na hodinu.
Tímto Vám děkuji za názory 😉 J.

campi
2. črc 2008

jindri: jsi statečná, žes to vydržela. Hnusná babizna, to se jí vrátí. Žádný člověk nemá rád konflikty, určitě jsi chtěla odejít v dobrém, ale takovou sprostotu svět neviděl.

jindri
autor
2. črc 2008

campi: díky, navlékla jsem hroší kůži 😉 . Jinak ta nadřízená je o rok mladší holka než já 😒 takže člověk ještě víc nechápe 😖 - povahou namyšlená kariéristka, která by pro šéfa snad položila život 🙄
Třeba se v ní něco pohne, až ona bude těhotná. A máš pravdu, takhle jsem si svůj odchod opravdu nepředstavovala, ale věřím, že za pár dní už mi to bude volné jak triko a ani si na ně nevzpomenu.

jaja257
2. črc 2008

jindri: spravila si dobre, co si spravila, tak je to najlepsie. mna za chvilu caka to iste 😒 s tym rozdielom, ze mne chceli skratit pracovny uvazok, pretoze vraj ked som tehotna tak to nevadi, ale nechapem preco by som mala nejaky taky nezmysel podpisat, a okrem toho ine veci ktore diskriminuju tehotnu zenu a moja doktorka to vyriesila: nech si robia sami a ja idem na pn.....

katwind
2. črc 2008

Jindri, jsem socka (soc. pracovnice)🙂 udělala jsi dobře! naopak jsi vlastně férová, když jsi jí řekla, že plánuješ mít PN až do odchodu na mateřskou, protože ona může v klidu vzít kohokoliv na tvé místo, zaučit jej atd. Takže blbost, že by nemohla, jen ten někdo nový dostane smouvu s větou "na dobu určitou po dobu pracovní neschopnosti a následné rodičovské dovolené". To, že se nechceš vrátit, ničemu nevadí, za prvé prostě těsně před plánovaným nástupem dáš výpověď (ty dva měsíce tak, aby ti běžela výpově´d a zároveň rodičovská) a za druhé, jak tu padlo, život je plný změn, nadřízená může odejít, být odejita, změní se vedení, změní se všelicos...a nikdy nevíš, jistota je jistota.
Takže radím si pro sebe říct, že to jsou blbci, najít hezkou knížku nebo cokoliv, dát nohy nahoru a všichni ti můžou😉 Buď v pohodě, nic neporušuješ, jsi slušná, netolerantní jsou naopak oni. Přeju bezproblémové těhotenství!

jindri
autor
3. črc 2008

Jaja257, katwind: holký dík 😉 pomalu uvykám volnému času a začíná se mi to líbit 😀