Těhotná a zkušebka v práci, máte zkušenost?

coreprincess
6. pro 2013

Tak je tam. 🙂 Bude tu 31.července miminko. ♥
Těším se a zároveň bojím. Rodičům to chceme říci na Vánoce.
Jen tedy zítra nastupuji do nové práce..do drogérky. Budu to asi muset tajit dokud to nějak půjde. (abych nebyla nezaměstnaná)
Štve mě, že nemůžu být fér a říci to zaměstnavateli...aby mě na otočce hned nevyhodil. Jak to je holky? Máte s tímto zkušenost?
Tajily jste to některá ve zkušebce? Co je maximum co bych mohla tahat? Prosím poraďte. Chci aby vše bylo v pořádku 🙂
Sestřička mi řekla, že mi pak může napsat neschopenku (kdyby to nešlo v tý práci nějak a nebo mi nebylo dobře) a pak, že můžu přejít na mateřskou.
Ale jak to je pak s penězma?

frantiska85
6. pro 2013

Tajila jsem skoro do 6. měsíce. Co je komu do toho, že? Neměla jsem chuť odpovídat na stejné hloupé otázky.
Naštěstí jsem neměla moc velké břicho. Odchodila jsem celé těhotenství ve svém oblečení. Koupila jsem si jen 3 košile o číslo větší.

moudivlacek
6. pro 2013

povedet to sice nemusis, chapu i duvody, nicmene bych pak moc nepocitala s navratem po materske 😒

klaire22
6. pro 2013

Tajit to můžeš, asi bych na Tvém místě jednala stejně. Ale jak bylo napsáno výše - zaměstnavatel to může brát trošku jako podraz a nevím, zda můžeš počítat s místem po mateřské.

mamkamarketa
7. pro 2013

Ja to rekla ve zkusebce. Den pred jejim skoncenim. Cekala jsem, ze me vyhodi. Nestalo se tak, nechali me.
Musela jsem to rict, prislo mi to desne nefer

jija
7. pro 2013

Ve zkusebce lze vyhodit tehotnou a o nemocenskou se zkusebka posouva,, takze stejne Ti asi daji vypoved. Takze kdyz to jde'utajit, tajila'bych to.

zazana81
7. pro 2013

Tak to prostě ber tak, jako bys to nevěděla. Řekni to třeba za měsíc, jako že jsi se to zrovna dozvěděla. Nebo za dva, to je na tobě.

vondracek
7. pro 2013

Počítej s tím, že pokud to neřekneš, nebudou tě šetřit. pokud ti daj doplňovat zboří budeš muset.. Ale jinak to chápu. dneska je práce dost nedostatková.. 😒

leni78
7. pro 2013

Jakmile to zjistí, vyhodí te. Po zkusebce máš dobu neurčitou ? Pokud určitou, vyhodí te taky. Takze to máš jedno.

uztotakbude
7. pro 2013

@leni78 Ono je to jedno? No dle mne to tedy jedno není. Jestliže slečna nebo paní překoná zkušebku a pak oznámí, že je těhotná, nemůže ji vyhodit. Je v ochranné lhůtě. Její pracovní poměr skončí až ve chvíli, kdy jí skončí smlouva. Tedy bude pravděpodobně ještě nějakou dobu (x měsíců zaměstnaná). Pokud to řekne teď, tak ji ve zkušebce vyhodí a bude na pracáku zadarmo. To je snad značný rozdíl, ne?

ann_87
7. pro 2013

Ahoj, já byla v podobné situaci - akorát, že jsem smlouvu měla na rok, s tím, že se pak automaticky prodlouží. Ani na okamžik jsem nezaváhala oznámit těhotenství až poté, co jsem v ruce měla papír, že to mám na dobu neurčitou. Takže Tě chápu a držím pěsti. Je to pro Tebe lepší i co se týče výpočtu mateřské 😉

oliv257
7. pro 2013

no já nastopila jako zástup za mateřskou a 14 dní před koncem zkušebky jsem zjistila, že jsem těhotná 7tt. Tajila jsem to do konce 3m 🙂 pracovala jsem v kanceláři tudíž jsem nic netahala a nebyl problém to utajit. Nevyhodili mě zůstala jsem a odcházela 6 týdnů před plánovaným porodem a vyšlo mi to, že jsem "odpracovala" a tím pádem měla na výber mateřskou 🙂 . Ale v drogerii se dělá doplňování zboží tahají krabice . . . nevím jestli se ti to podaří utajit, tak dlouho jak potřebuješ.

jarunkaxyz1
7. pro 2013

No upřímně, hlavně mi to přijde nefér vůči zaměstnavateli 😒

sonik05
7. pro 2013

Možná je to na jednu stranu nefér vůči zaměstnavateli, ale na druhou stranu mi přijde dost diskriminující, že třeba někoho nevyberou jen proto, že plánuje rodinu. A nebo mámu po mateřské...máte děti, které budou nemocné a tak je s nimi máma často doma...prostě pak je malá šance sehnat místo. Otázky při pohovorech na to, kdy plánují děti a nebo jestli nějaké mají a jak jsou staré jsou zase podle mě nefér vůči těm uchazečkám. Přitom kdejaká mamina si práce bude vážit a makat víc jak kterýkoliv důchodce, co si chce přivydělat.
Kdyby nebyli nefér zaměstnavatelé vůči nám, nemuseli bychom být nefér my vůči nim 😉

Navíc, to těhotenství je docela čerstvé a ač bych to samozřejmě nikomu nepřála, nemusí to dopadnout. Bohužel v dnešní době je zamlklé těhotenství hodně časté.

marcicek84
7. pro 2013

no tahat jako těhotná můžeš max. 7 kilo.Osobně bych to asi taktéž utjila až do doby po zkušebce, ale stěžovala bych předkolegyniněmi že se necítíš dobře,všechny testy ok, ale doktoři pořád neví...jsi utahaná, tak to přisuzuješ přechodu do nové práce, možná tě budou šetřit a pak až to řekneš, že těhotná jsi, můžeš říct, že to fakt nevěděla, že jsi měla normální MS, že ti vynechala až teď a konečně chápeš, proč ses cítila tak unavená...bude to věrohodné aspoň, ale s prací po mateřské tam už nepočítej...

speedygon
7. pro 2013

Já otěhotněla ke konci výpovědní lhůty, ale nevěděla jsem to. Zjistila jsem to až potom, co jsem už byla na ÚP. Jelikož se o tom znímit nemusíš a zaměstnavatel se ptát nesmí(ani při pohovoru atd.), tak jsem po oradě s gynekoložkou nic neřekla a našla jsem si práci. Tam jsem to řekla až po nějaké době a vedoucí mě akorát sprdla, že jsem to měla říct(jelikož jsem doplňovala i vody a tahala fakt těžký věci) a potom už mě šetřili. Na gyndě jsem byla domluvená, že jakmile se na práci nebudu cítit, mám to říct a vypíše mi neschopenku(tu mi chtěla dát odzačátku). I vedoucí říkala, že kdyby něco, abych prostě šla na neschopenku. Takže jsem dělala od poloviny dubna do cca poloviny srpna(termín v polovině listopadu), potom jsem si vybrala dovču a po ní šla na rizikové, které jsem potom ukončila a šla na MD....Pracovní poměr mi končil 31.9., měla jsem smlouvu na dobu určitou, kterou by mi potom prodloužili. Takto jsem měla smůlu, ale nelituji. Mateřská se mi počítala z obou zaměstnání.....

dora13
8. pro 2013

@jarunkaxyz1 tak to by me teda trapilo ze vseho nejmin -- kdyz bude "fer" a oznami to, tak ji ve zkusebce s velkou pravdepodobnostu vyhodi. A tohle je situace, kdy by mel clovek myslet predevsim na sebe.

ivca_doubek
8. pro 2013

Nikdy jsem neměla zaměstnavatele, kde bych se musela bát říct, že jsem těhotná (plánuji rodinu...). Věřím tomu, že takové firmy jsou, ale to bych asi radši dobrovolně odešla. Fakt bych tam nechtěla být po tom, co jsem jim 3 měsíce lhala do očí. A výše mateřské - rozložení rodičovské se přece nechá řešit přes tatínka, ne?
Tím chci říct, že já bych byla upřímná - takového "tajení" (nechci to nazvat lhaní) bych neodpustila především sama sobě...

ewinka64
8. pro 2013

Ahoj, tak já byl uplně stejný případ, když jsem podepisovala smlouvu, tak jsem to nevěděla, zjistila jsem to v po 14-ti dnech v nové práci. Můj býv. zaměst. krachl a po dobu na up, jsme se o mimi snažili a nic, tak po třech měsících co jsem si našla práci se to povedlo 🙂. Já nikomu nic neřekla, nemáte povinnost to oznamovat, nic méně jsem pak dostala teploty a trošku jsem zkolabovala- dělala jsem v bankovním úseku a byl tam velký tlak....., takže jsem nakonec šla na neschopenku, zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr před koncem zkušebky, myslím po měsíci a půl marodění, na to bohužel ze zákona nárok. Co se týče kč, budete muset být na neschopence do konce šestinedělí- protože jste byla v posledních 2 letech vedená na up- nemáte nárok na mateřskou- jen pak na rodičovský příspěvek- který je po šetinedělí. Domluvte se s doktorkou, aby Vám to neukončila dřív!! Jinak zůstanete bez kč ! 🙂, tak hodně štěstí Eva

pejtho
9. pro 2013

Jako máma bych řekla: Neříkej to, přijdeš o práci (možná)
Jako zaměstnavatel říkám: Tohle se nedělá.

Takže si vyber, rozhodnout se musíš sama!

laska.nezna.hranic
10. pro 2013

proč bys měla myslet na zaměstnavatele, který tě vykopne hned po tom, co dokončíš větu? z lásky k zaměstnavateli snad nikdo do práce nechodí, myslet musíš především na své zajištění. šetři se a dávej bacha s taháním zboží, ale pokud bude vše ok, nemusíš to oznamovat ani po skončení zkušebky. nebojím se, že by si bříška někdo nevšiml včas. hlavně, ať jste s maličkým oba v pořádku 😉

ninive211
10. pro 2013

@pejtho Tohle se nedělá? Možná z nějakého "etického" důvodu a oddanosti k zaměstnavateli, s pocitem být upřímná by to řekla...a čekalo by ji co? Ano, vyhazovat ve zkušební době! Pokud jde o dítě, mělo by být VŽDY na prvním místě před zaměstnavatelem, ten si v dnešní době za těhotnou zaměstnankyni najde náhradnici do měsíce, ne-li do týdne 😉
Takže za mě určitě taky tutlat, co to půjde, možná že je to nefér, ale tohle je zrovna případ, kdy být příliš upřímná se opravdu nemusí vyplatit. Btw. jk píše laska.nezna.hranic -oznámení těhotenství NENÍ tvoje povinnost -ty v podstatě jej můžeš oznámit až papírem s nástupem na MD - a on se tě na to nesmí zeptat, ani kdybys měla buben na trojčata 😉(

pisisvori
10. pro 2013

pejtho, a bere někdy zaměstnavatel jakékoli ohledy na zaměstnance, řídí se někdy morálkou místo penězi???? Ještě jsem si toho v životě nikde nevšimla. Takže ano svědomí a povaha by mi říkala nepodvádět, ale proč z jakého důůvodu??? Když každý zaměstnavatel se na zaměstnance vykašle při první příležitosti, která se mu hodí. Roky makáš jak blázen, po večerech o víkendech a pak si najdou záminku, jak tě propustit na dohodu ani ti ani nemuseli dát odstupné, když tě nechtějí vzít po mateřské zpátky, přestože ze zákona musejí....

Takže žádné ohledy na zaměstnavatele v 99% případů.

kocka5
25. pro 2013

Abych řekla pravdu, tajení se mi taky příčí.......šéf mi na každém vánočním večírku říkal, ať mimi dlouho neodkládáme. Když jsem pak otěhotněla byl docela naštvaný. Ale protože to byl super chlap, tak se s tím smířil. Musela jsem být 2 měsíce na neschopence 2 měsíce......superblijóza.
Po ukončení této práce jsem byla na úp a hledala další.....ve chvíli kdy jsem měla domluvenou práci jsem zjistila, že jsem těhotná..... 2 měsíc ...... a začíná opět blijóza. A že to asi neutajím do nástupu a už vůbec ne 3 měsíce. Tak jsem to řekla.....a bylo to v pohodě. Ale to jen proto, že mě někdo doporučil na toto místo, podle mě.
Takže pokud nebudeš mít problémy, tak zatloukej........ a pak bych dělala blbou že jsem to zjistila teď. 😉

misulenka9
31. pro 2013

Maminky, jdu pro radu :-/ mám švagrovou, která byla včera propuštěna ve zkušební lhůtě (den před koncem zkušebky) a je v 13tt. Jak má postupovat, aby měla nárok na nějakou korunku? Má nárok na nějakou placenou neschopenku?

miranda77
31. pro 2013

@musulenka9 ... měla by jít asi hned na nemocenskou ...

jarkakr
31. pro 2013

Kvůli nočním směnám, tahání těžkých věcí a velkým bolestem jsem dostala neschopenku hned. Po 21 dnech neschopenky mě zaměstnavatel vyhodil, ale neschopenka mi zůstala a díky bohu, protože věci na miminko jsou pěkně nákladná záležitost. Ale kdyby šlo o nějakou lehčí práci, asi bych se pokusila to aspoň do konce zkušebky přežít, přestože by to bylo lepší i pro psychickou stránku - sedět sedm nebo osm měsíců doma je šílený.

A s tou mateřskou (nečtu si všechny příspěvky, tak se kdyžtak omlouvám) je lepší se jít zeptat na sociálku. Já sice mám odpracován dostatečný počet dní, ale prý se počítá ochranná lhůta z posledního zaměstnání, takže jsem o mateřskou přišla a jsem na neschopence až do rodičovské 😒 .